پیشنهادات طب سنتی برای بهداشت و سلامت واژن

cinnamon benefits فواید دارچین
از فواید دارچین چه می دانید؟
12 فوریه, 2023
heart failure treatment درمان نارسایی قلبی
اثربخشی طب سوزنی برای نارسایی های قلبی
24 فوریه, 2023
Vaginal health and hygiene سلامت و بهداشت واژن

طب سنتی و گیاهی بسته به نوع گیاهانی که در محیط اطراف هر جامعه رشد می‌کنند، از نسلی به نسل دیگر در جوامع مختلف منتقل شده است. در طب سنتی از این درمان‌ها برای انواع بیماری‌ها از سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های جدی‌تر استفاده می‌شوند. طب سنتی توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان «مجموع دانش، مهارت و شیوه‌های مبتنی بر نظریه‌ها، باورها و تجربیات بومی فرهنگ‌های مختلف اعم از قابل توضیح یا غیرقابل توضیح است که در حفظ سلامت و همچنین پیشگیری، تشخیص، بهبود یا درمان بیماری‌های جسمی و روانی استفاده می‌شود.

باورهای نادرست در مورد واژن و سلامت واژن در طول نسل‌ها بطور شفاهی منتقل شده‌اند و امروزه با ظهور فناوری دیجیتال سرعت نشر آنها در بین بسیار بیشتر نیز شده است. این ادعاهای نادرست به طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند. آنها بر تابوهای مرتبط با بحث و تبادل نظر آشکار و حقایق در مورد حفظ سلامت واژن تکیه می‌کنند و از ناآگاهی کاربران در رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده و حقایق را با ادعاهای نادرست در صفحات خود مخلوط می‌کنند تا مخاطبان ناآگاه را ترغیب کنند تا پول خود را برای محصولات مختلف خرج کنند. به عنوان مثال چای تهیه شده از گیاهان خاص در طب سنتی به زنان برای بیماری‌های مختلف مرتبط با واژن داده می‌شود، و همین گیاهان توسط فروشندگان داروهای جعلی در رسانه‌های اجتماعی نیز تبلیغ می‌شوند که مرز بین درمان سنتی واقعی و اخبار جعلی را نامعلوم می‌کند.

آیا خوردن غذاهای خاص به بهداشت واژن کمک می‌کند؟

برخی از غذاها می‌توانند همه چیز را از بوی بد گرفته تا عفونت قارچی ایجاد کنند، بنابراین مهم است که از آنها آگاه باشید تا سیستم تولید مثل خود را شاد و سالم نگه دارید. مصرف بیش از حد گوشت، لبنیات و الکل می‌تواند pH واژن را تغییر دهد و در نتیجه بوی نامطبوعی ایجاد کند. به طور کلی، سلامت واژن منوط به حفظ سلامت عمومی بدن است. که این خود وابسته به یک رژیم غذایی مغذی و همچنین ورزش منظم است. نوشیدن ماست طبیعی (بدلیل داشتن باکتری‌های پروبیوتیک مفید) و آب زغال اخته به طور منظم به ثابت نگه داشتن pH واژن کمک میکند. میوه‌ها نمی توانند بوی واژن را تغییر دهند یا مستقیماً بر pH آن تأثیر بگذارند. از سوی دیگر، میوه‌ها برای سلامت کلی بدن مفید هستند و باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف شوند. و در نهایت نوشیدن آب زیاد می‌تواند در سلامت واژن مفید باشد.

گیاهان دارویی مختلف در درمان بیماری‌های مختلف مفید هستند، اما مکانیسم دقیقی که توسط آنها این کارها انجام می‌شوند دقیقا شناخته شده نیستند. در نتیجه، بهتر است از این گیاهان دارویی با مشورت یک متخصص طب سنتی استفاده شود و صرفا بر اطلاعات به‌دست‌آمده از اینترنت، که مملو از اطلاعات نادرست بالقوه است و می‌تواند باعث آسیب شود، تکیه نکرد.

تقریبا شواهد علمی خاصی وجود ندارد که نشان دهد دمنوش‌های گیاهی مختلف می‌توانند بیماری‌ها و عفونت‌های واژن و به طور کلی دستگاه تناسلی زنان را درمان کنند. به عنوان مثال، در یک مقاله مروری علمی اذعان شده است که بابونه که یکی از قدیمی‌ترین گیاهانی است که بشر در طب سنتی استفاده می‌کند اگرچه در کمک به اختلالات قاعدگی می‌تواند مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری در مورد تثیر آن بر سلامت واژن نیاز است.

واژن دارای مایع روان کننده‌ طبیعی برای تمیز نگه داشتن آن است. برای تازه نگه داشتن ناحیه تناسلی به سادگی باید آن را با آب بشویید. بویی که در این جالت استشمام می‌شود طبیعی است. قرار دادن گیاهان یا مایعات داغ، یا حتی قرار دادن اندام تناسلی در معرض بخار برای مدت طولانی، می‌تواند بافت‌های حساس را تحریک یا بسوزاند و همچنین فلور سالمی را که در واژن شما زندگی می‌کند مختل کند. لذا نوشیدن آب زیاد از غلیظ شدن عرق نیز جلوگیری می‌کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱