پرسش و پاسخ

1آیا طب سنتی می‌تواند به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند؟

طب سنتی تلاش می‌کند با توصیه‌های بسیار ساده از بروز بیماری‌ها جلوگیری کند. اکثر ما در اطراف خود افرادی را دیده‌ایم که با پایبندی به این توصیه‌ها در پیری کاملاً جوان به نظر می‌رسند. یک توصیه ساده این است که مصرف روزانه یک عدد سیب، انسان را از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی حفظ می‌کند. البته در طب سنتی برای درمان هم راهکارهایی وجود دارد. نوشیدن معجون‌های ترکیبی حاصل از گیاهان و دیگر مواد مغذی می‌تواند در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی، کلسترول بالا و حتی چاقی مؤثر باشد. همچنین درمان‌هایی مانند فصد، حجامت و ماساژ با تأثیر مثبت و مستقیم بر روی فشار خون برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و بهبود آن مناسب هستند.

2آیا با مطالعه کتاب‌های مختلف در زمینه طب سنتی می‌توان خوددرمانی کرد؟

در طب سنتی برای بدن انسان مزاج‌های مختلف تعریف شده است. درمان با توجه به نوع مزاج هر فرد متفاوت است. طوری که یک گیاه می‌تواند برای فردی مفید و برای دیگری مضر باشد. علاوه بر این، مقدار و زمان مصرف نیز برای هر فرد متفاوت است. برای مثال نعناع کوهی یک گیاه دارویی و ضدعفونی کننده قدرتمند است. اما استفاده روزمره از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به همین دلیل، طب سنتی با خوددرمانی مخالف است و برای بهبودی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

3برای درمان کبد چرب به کمک طب سنتی چه می‌توان کرد؟

امروزه بیماری کبد چرب بسیار رایج است. طبع کبد، گرم و تر است و افراط در خوردن خوراکی‌هایی با طبع سرد، برای کبد مضر است. سرد شدن طبع کبد باعث جمع شدن بافت چربی در آن می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از مصرف خوراکی‌هایی مانند چای سیاه، غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و پرحجم و سس مایونز اجتناب کرد. از طرف دیگر مصرف میوه، سبزیجات، برگ زردآلو، زنجبیل، توت، سیاه‌دانه و عناب توصیه می‌شود. برای پاکسازی کبد نیز می‌توان از عرقیات گیاهی مانند خار مریم و عرق نسترن استفاده کرد.

4برای درمان سرفه خشک با طب سنتی چه موادی توصیه می‌شود؟
درمان‌های طب سنتی برای درمان سرفه خشک در همه افراد تاثیر یکسانی ندارد اما به طور کلی مصرف مواردی نظیر عسل، زردچوبه، زنجبیل، ریشه گل ختمی و نعناع تند می‌توانند در تسکین سرفه‌های خشک موثر باشند.
5طب سنتی می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود؟
در طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌شوند که امروزه متخصصان پزشکی مدرن نیز بر این باورند که به عنوان درمان مکمل باید به طب سنتی توجه نمود. برای داشتن سیستم ایمنی قوی هر فرد نیازمند دریافت انواع ویتامین‌ها، تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش است.
6طب سنتی چه پیشنهاداتی برای کنترل دیابت و درمان آن دارد؟
روش‌های درمانی طب سنتی تنها به گیاه درمانی خلاصه نمی‌شود و برای کنترل و درمان دیابت راهکارهای مختلف در بهبود سبک زندگی و تغذیه سالم پیشنهاد می‌کند. اما به طور کلی گیاهان دارویی نظیر آلوورا، دارچین، شنبلیله و خارمریم می‌توانند در کنترل دیابت نوع دوم مفید باشند.
7فشار خون بالا را چگونه با گیاهان دارویی کاهش دهیم؟
طی مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، برای کنترل فشار خون گیاهان نظیر سیر، کرفس، جو دوسر، گیاه بارهنگ یا اسفرزه، چای ترش، انار مفید باشند. برای مثال آب انار می‌تواند فعالیت آنزیم ACE را تا 36 درصد کاهش داده و سبب کاهش فشار سیستولیک خون شود.
8آیا طب سنتی به کمک بیماران کرونایی می‌آید؟
بر اساس مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته، کرونا ویروس برای ورود به سلول هدف به گیرنده‎های پروتئینی خاصی بنام ACE2 نیاز دارد که گیاهان شناخته شده‌ای نظیر گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر می‌توانند نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده ACE2 داشته باشند. در واقع با مصرف گیاهان ذکر شده می‌توان در برابر کرونا ایمن‌تر بود.
9برای تقویت میل جنسی چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
گیاهان دارویی مختلفی در طب‌های سنتی کشورهای مختلف برای تقویت میل جنسی پیشنهاد می‌شود که در طب سنتی ایرانی گیاهانی نظیر خارخسک، رز محمدی، زعفران، زنجبیل، اسپند و .... می‌توانند سبب بهبود اختلال نعوذ، تغویت میل جنسی و رضایت‌مندی از رابطه جنسی شود.
10مصرف چای سبز در کاهش وزن آیا تاثیر دارد؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتیريال چای سبز تاثیر چشمگیری در کاهش وزن و شاخص BMI بدن دارد.
11آیا می‌توان ناباروری و نازایی را با طب سنتی درمان نمود؟
در کلینیک طب سنتی همواره سعی شده که با بررسی مزاج و طبع هر فرد دستورالعمل مناسبی برای باروری ارائه شود. در این دستورالعمل‌ها با ارائه راهکارهای اصلاحی در تغذیه زن و مرد و همچنین بهبود سبک زندگی احتمال باروری به صورت قابل توجهی بالا خواهد رفت.
12برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان آیا طب سنتی کارایی دارد؟
از جمله روش‌های درمانی موردتوجه برای بیماری‌های اعصاب و روان نظیر اضطراب، افسردگی، اختلال خواب استفاده از داروهای گیاهی طب سنتی و همچنین توصیه‌های سبک زندگی طب سنتی است. استفاده از طب سنتی به عنوان درمان قطعی بیماری‌های اعصاب و روان نبوده و به عنوان یک طب مکمل می‌تواند بسیار موثر باشد.
13با طب سنتی می‌توان رژیم لاغری مناسبی داشت؟
رژیم لاغری در انواع طب‌های سنتی موجود در سراسر دنیا شامل توصیه‌های متفاوتی می‌شود که عمدتا شامل رعایت رژیم غذایی خاص، استفاده از تکنیک‌های طب سوزنی و مصرف گیاهان دارویی می‌شود. در طب سنتی ایرانی این توصیه‌های رژیم لاغری مبتی بر رعایت رژیم غذایی و گیاهان دارویی است که با توجه به مزاج هر فرد می‌تواند متفاوت تجویز گردد.
14در تهیه سوپ سرماخوردگی چه موادی موردنظر طب سنتی است؟
در طبخ سوپ سرماخوردگی از نظر طب سنتی مواد غذایی نظیر مرغ، کلم بروکلی، سیر و پیاز، سیب زمینی شیرین یا هویج، زنجبیل، زردچوبه، گون و گل داوودی توصیه می‌گردد. هر کدام از این مواد غذایی پیشنهادی می‌توانند در مواردی نظیر تخلیه مجاری تنفسی، کم کردن تب و سردرد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مفید و موثر باشند.
15طب سنتی آیا نقش موثری در درمان آلزایمر دارد؟
بله، با استفاده از گیاهان دارویی و داروهایی سنتی طب سنتی می‌توان بیماری‌های خاصی از جمله آلزایمر را کنترل و درمان نمود. درواقع با استفاده از گیاهان دارویی یا خوراکی‌های حیوانی (نظیر ماهی، خاویار، شیر گاو و بز) می‌توان به تقویت حافظه و پیشگیری از زوال عقل کمک نمود. درواقع استفاده از اسید چرب غیر اشباع امگا 3 نقش کلیدی و مهمی در جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر دارد.
16آیا طب سنتی برای کسانی که می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند توصیه‌ای دارد؟
امروزه مصرف غذاهای پرکالری و سنگین جهت افزایش وزن شدیدا مضر شناخته می‌شود، چراکه می‌تواند منجر به بیماری‌های خطرناکی برای فرد گردد. در طب سنتی گیاهان دارویی رایجی نظیر زنجبیل، خار مریم، شنبلیله، کوشاد، پوست خشک نارنگی، مریم گلی و بابونه جهت افزایش اشتهاء و همچنین بهبود جذب مواد غذایی توسط بدن موثر بوده و توصیه می‌گردد که این گیاهان دارویی در رژیم غذایی فرد گنجانده شود.
17ماساژ درمانی برای بهبود و درمان چه عوارض مفید است؟
ماساژ یکی از روش‌های درمانی مهم و کلیدی طب سنتی است که فرد متخصص با انجام ماساژ با فشار و حرکات خاص بر روی بافت‌های نرم بدن اعم از عضلات، بافت همبند، تاندون‌ها و رباط‌ها می‌تواند عارضه‌ها و دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای و همچنین بهبود اعصاب و روان را بهبود بخشد.
18برای تقویت رویش مو طب سنتی چه گیاهان دارویی را توصیه می‌کند؟
طب سنتی برای درمان و تقویت رویش مو داروهای گیاهی مختلفی در مدل‌هایی نظیر روغن گیاهی، پماد گیاهی، کرم گیاهی و ژل‌های گیاهی تجویز می‌کند. در هریک از این داروهای گیاهی، گیاهان مختلفی نظیر گل ختمی، سنبل‌الطیب، جینسینگ، دکمه کتی، آلوئه ورا، اکلیپتا، هندوانه ابوجهل و ... به کار می‌رود که هر یک دارای خاصیت‌های فراوان برای تقویت رویش مو هستند.
19طب سنتی برای درمان کبد چرب چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی برای درمان کبد چرب دو راهکار کلیدی را توصیه می‌کند که شامل تغییر سبک زندگی و تغذیه و دیگری مصرف یک سری مواد غذایی و گیاهان دارویی است. در خصوص سبک زندگی مواردی نظیر جویدن کافی غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، اصلاح زمان خواب، پرهیز از خوردن غذا حین خشم و استرس، پرهیز از تحمل تشنگی طولانی مدت و ... است. از جمله مواد غذایی مفید برای درمان کبد چرب می‌توان به مصرف هوموس نخود، کرفس، فندق، انجیر؛ اسفناج، زردچوبه، انار، گل سرخ، دارچین، زیره و زنجبیل اشاره کرد.
20برای داشتن یک دوره بارداری سالم از نظر طب سنتی چه مواردی را باید رعایت کرد؟
در دوران بارداری یک سری موارد نظیر تغذیه مناسب مادر، اجتناب از خوردن یک سری مواد غذایی و پرخوری، اعلام محدودیت در مقاربت در دوران بارداری، انجام درست و منظم استحمام مادر در دوران بارداری، دوری از هرگونی هیجانات روحی، انجام فعالیت‌های فیزیکی و حرکات بدنی به طور منظم در دوران بارداری و دوری کردن از یک سری روش‌های درمانی طب سنتی تظیر فصد، حجامت یا مصرف مسهلات توصیه می‌گردد. به طور کلی در دوران بارداری توجه ویژه به تغذیه مناسب و سلامت روحی مادر در سلامت جنین نقش مستقیمی دارد.
21طب سنتی ایرانی برای درمان افسردگی چه گیاهان دارویی را پیشنهاد می‌کند؟
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی ایرانی، برای درمان افسردگی مصرف گیاهان دارویی نظیر بهار نارنج، زرشک، زعفران، ریجان و چای از اثربخشی بالایی برخوردارند. همچنین مصرف گیاهانی نظیر گل گاوزبان، فی‌جوا و اسطخودوس می‌تواند برای کنترل افسردگی و اضطراب مناسب باشد.
22برای درمان دردهای قاعدگی چه راهکارهایی از طب سنتی می‌تواند مفید باشد؟
براساس طب‌سنتی برای درمان درد قاعدگی می‌توان از روش‌هایی نظیر طب سوزنی، فشار درمانی و مصرف داروهای گیاهی استفاده نمود. با استفاده از طب‌سوزنی، سوزن‌های بسیار نازکی به نواحی درد زده شده و با تحریک اعصاب سبب کاهش درد خواهد شد. در خصوص مصرف داروهای گیاهی طب سنتی، مواردی نظیر چای بابونه، دانه رازیانه، دارچین، زنجبیل، عصاره پوست کاج دریایی فرانسوی و عصاره شوید توصیه می‌شود.
23گیاه زنجبیل دارای چه خواص و موارد مصرفی است؟
در طب سنتی، گیاه زنجبیل به عنوان یک گیاه دارویی بی‌نظیر برای استفاده در مواردی نظیر تقویت حافظه، تقویت سیستم هضم، بازکننده انسداد کبدی، ضد قارچ، دفع باد معده و روده، رفع بلغم، رفع اسهال، دارای خاصیت بالای آنتی اکسیدانت، درمان سردرد و تهوع، درمان سرماخوردگی، درمان آرتروز و روماتیسم و گرفتگی عضلانی بکار برده می‌شود.
24از فواید دمنوش‌های گیاهی در مصرف روزانه چه می‌دانید؟
در دمنوش‌های گیاهی می‌توان ترکبیاتی نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدانتی را یافت. دمنوش‌های گیاهی فاقد کافئین بوده (برخلاف چای سیاه) و به همین دلیل می‌توان در تمام ساعات روز مصرف نمود. از دمنوش‌های گیاهی آقطی می‌توان برای درمان سرماخوردگی، کاهش آسم استفاده نمود. دمنوش‌های گیاهی بابونه، دارچین و نعناع فلفلی می‌توانند در تخریب مولکول‌های چربی و رفع ورم معده سودمند باشند. برای آشنایی بیشتر با انواع دمنوش‌ها می‌توان به بلاگ آن مراجعه فرمایید.
25تنتورهای گیاهی را به چه صورت باید مصرف نمود؟
تنتورهای گیاهی عمدتا بصورت خوراکی بوده و بوسیله قطره چکان به زیر زبان ریخته شده و قبل از بلع مدتی در دهان نگه داشته می‌شود. برای رفع تلخی تنتور می‌توان دهان را با آب شستشو داد. دوز مصرفی تنتور بستگی به سن هر فرد دارد ولی به طورکلی در بزرگسالان بیشتر از 2 میلی‌لیتر در روز توصیه نمی‌شود و مصرف آن برای کودکان ممنوع است.
26برای درمان و کنترل ام اس چه گیاهان دارویی توسط طب سنتی توصیه می‌شود؟
از جمله گیاهان دارویی رایج در طب سنتی برای درمان و کنترل ام اس می‌توان به کهن‌دار یا گینگو، زنجبیل، زردچوبه، گل راعی، سنبل الطیب اشاره نمود. گیاه زنجبیل به دلیل داشتن آنتی اکسیدانت بالا دارای خاصیت ضد سرطان و ضد التهاب بوده می‌تواند عوارض ام اس را تعدیل کند. همچنین گیاه سنبل‌الطیب برای مواردی نظیر درمان صرع، عفونت مجاری ادرار و رفع مشکل خواب می‌تواند سودمند باشد.
27آیا مزاج در تعیین رژیم لاغری تاثیر دارد؟
بله، در طب سنتی چهار نوع مزاج اساسی برای انسان تعریف می‌شود که عبارتند از مزاج‌های دم، صفرا، بلغم و سودا که این طبقه‌بندی علاوه بر صفات جسمی، می‌تواند خصوصیات روحی، عاطفی و ذهنی هر فرد را مشخص کند. از همین‌رو با کمک مزاج شناسی می‌توان برنامه تغذیه و رژیم لاغری هر فرد به خوبی مشخص نمود تا نتایج بهتری از آن برنامه غذایی بدست آورد.
28برای مزاج‌های سرد و خشک چه مواد غذایی توصیه می‌شود؟
بر اساس طب سنتی، افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند مصرف مواد غذایی نظیر انجیر، مویز، لوبیا، سیب، انار شیرین، زنجبیل و شلغم توصیه می‌شود. از طرف مصرف غذاهای خشک و مانده، حبوبات زیاد، آجیل، بادام زمینی، گوجه فرنگی توصیه نمی‌شود. همچنین افراد دارای مزاج سرد و خشک می‌بایست در طول روز حداقل 2 الی 3 لیتر آب بنوشند.
29طب سنتی چه غذایی را مناسب مزاج گرم و تر می‌داند؟
افراد دارای مزاج گرم و خشک نباید غذاهای سنگین با کالری بالا مانند گوشت قرمز، گوشت شتر، بوقلمون، برنج و جیگر در فصل بهار و تابستان مصرف کنند. همچنین خوردن مواد غذایی نظیر کره، خامه، شیرینی‌ها، غذاهای شور و پرادویه توصیه نمی‌شود. نوشیدن عرفه کاسنی، عرقه شاه‌تره، انار، لیمو، آب زرشک بسیار توصیه می‌شود.
30برای سلامت بدن اصلاح تغذیه چه اهمیتی از دیدگاه طب سنتی دارد؟
به طور کلی تغذیه و رژیم غذایی یکی از محورهای اصلی حفظ سلامتی در طب سنتی هست. در واقع با شناخت پنج طعم اصلی ترش، تلخ، شیرین، تند و شور می‌توان عملکردهای اندام‌های داخلی بدن را تحت کنترل داشت. برای مثال مواد غذایی ترشی معرف کبد، شوری معرف کلیه، تلخی معرف قلب و روده کوچک، تندی معرف شش و روده بزرگ و شیرینی معرف معده و طحال است. نکته مهم از نظر طب سنتی آن است که هر ماده غذایی می‌تواند برای یک فرد سالم مقید باشد تا زمانی‌که در مصرف ان زیاده‌روی نکند.
31آیا می‌توان فشار خون را با داروهای طب سنتی به سرعت پایین آورد؟
در طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی برای کاهش فشارخون توصیه شده است. از جمله گیاهان دارویی طب سنتی می‌توان به سیر، ریحان، کرفس، جعفری، آویشن، دارچین، زنجبیل و هل اشاره کرد. برای مثال گیاه جعفری دارای ترکیباتی نظیر ویتامین c و کارتینوئیدها است که به دلیل آنتی‌اکسیدانتی موجود در این گیاه سبب کاهش فشار خون و LDL خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر گیاهان دارویی به بلاگ این محتوا مراجعه فرمایید.
32با کمک طب سوزنی طب سنتی چه عوارض و بیماری‌هایی را می‌توان درمان کرد؟
طب سوزنی یکی از کلیدی‌ترین روش‌های درمانی طب سنتی است. با طب سوزنی می‌توان دردهایی نظیر درد دندان، سردرد، دردهای میگرن و تنشی، درد زایمان، درد کمر، درد گردن، حالت تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی، دردهای قاعدگی و مشکلاتی سیستم تنفسی مانند آلرژی و حساسیت را بخوبی درمان کرد.
33آیا دیابت نوع دوم را با طب سنتی می‌توان کنترل و درمان نمود؟
بیماری دیابت نوع دوم یکی از بیماری‌های شایع و مزمن است که با استفاده از داروهای پزشکی مدرن عوارض منفی نظیر افزایش وزن، پوکی استخوان و عوارض قلبی – عروقی رخ دهد. طب سنتی برای درمان دیابت نوع دوم گیاهان دارویی اثربخشی را توصیه می‌کند که سبب ایجاد حساسیت به انسولین و تقویت تولید آن در بدن شود.
34با مزاج شناسی پیش از بارداری یا حین بارداری چه کارهایی می‌توان کرد؟
به طور کلی با کمک شناخت مزاج هر فرد و تعریف دستورالعمل‌های مصرف مواد غذایی متناسب با مزاج، سلامت بدن را تقویت نمود. در دوران بارداری یکی از چالش‌های جدی افزایش فشار خون و ایجاد اختلالات روحی در مادر است که با گیاهان دارویی می‌توان این مورد را کنترل نمود. همچنین دیگر عوارضی نظیر افسردگی دوران بارداری، بیماری التهاب لگنی و پیوستگی عاطفی مادر با جنین را کنترل کرده و در جهت بهبود آن با راهکارهای طب سنتی پیش برد.
35برای درمان کیست تخمدان چه کار باید کرد؟
در پزشکی مدرن درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک شامل درمانی‌هایی برای تنظیم چرخه قاعدگی و تخمک‌گذاری، کاهش هیرسوتیسم و کاهش عوارض فلبی – عروقی خواهد بود. در طب سنتی طبق یک رژیم غذایی خاص و تغییر سبک زندگی در کنار داروهای سنتی با استفاده از گیاهان دارویی به درمان کیست تخمدان، ناباروری زنان و التهابات رحم اقدام کرد.
36راهکارهای درمانی پارکینسون با استفاده از طب سنتی چیست؟
بیماری پارکینسون یک اختلال در مغز و اعصاب است که بر روی توان حرکتی افراد اثر مستقیم می‌گذارد. پارکینسون جدا از ایجاد لرزش در بدن سبب سفتی یا کندی حرکت فرد نیز می‌شود. طب سنتی برای کنترل پارکینسون داروهای گیاهی مختلف و اثربخشی دارد که از ترکیب گیاهان دارویی مختلفی تشکیل شده است.
37طب سوزنی چه تاثیر بر وزن خواهد داشت؟
با کمک طب سوزنی می‌توان به کاهش وزن و لاغری اقدام کرد. درواقع تکنیک طب سوزنی طب سنتی سبب افزایش متابولیسم سلولی، کاهش اشتهاء، کاهش استرس و تاثیر مستقیم بر نواحی از مغز که مربوط به حس گرسنگی خواهد شد. به طور کلی با انجام لاغری و کاهش وزن با استفاده از طب سوزنی می‌توان دیابت را نیز کنترل کرد.
38طب سنتی برای درمان کم خوابی چه پیشنهاداتی دارد؟
طب سنتی برای درمان کم‌خوابی به عنوان یکی از مشکلات روحی و روانی دستورالعمل‌های مختلفی از قبیل مصرف داروهای گیاهی و تغییر سبک زندگی را دارد. از جمله گیاهان دارویی که می‌تواند سبب کاهش اضطراب و رفع کم خوابی شود می‌توان به چای بابونه، گل راعی، دمنوش سنبل‌الطیب، دمنوش گل ساعتی، دمنوش اسطخودوس و مصرف گیاه کاوا اشاره کرد.
39آیا عارضه عفونت ریه از ویروس کرونا را با طب سنتی می‌توان درمان کرد؟
بله، با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی چینی و ایرانی، با استفاده از گیاهان دارویی می‌توان التهابات حاصل از بیماری کرونا را بعد از دوره درمان و با کمک گیاهان دارویی درمان نمود. از جمله گیاهان دارویی برای درمان عفونت‌های ویروس کرونا می‌توان به ریشه بوزیدان که به جنسینگ هندی نیز معروف است اشاره کرد.
40چند درمان سنتی برای کنترل گرمازدگی در فصل تابستان را نام ببرید؟
در صورتی که در فردی علائم خفیف گرمازدگی را مشاهده کردید می‌توانید از راهکارهای درمانی طب سنتی نظیر استفاده از گیاهان و میوه‌هایی نظیر هندوانه و ماش اشاره کرد. همچنین مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت که درواقع شامل آب‌های دارای املاح می‌شود اشاره کرد.
41بر اساس طب سنتی ایرانی چه افرادی بیشتر در معرض گرمازدگی هستند؟
براساس مزاج شناسی طب سنتی ایرانی، افراد دارای مزاج گرم و خشک بیشتر دچار گرمازدگی می‌شوند. به همین دلیل این افراد باید از خوردن و آشامیدن مواد غذایی که حرارت بدن را بالا می‌برد یا سبب خشکی بدن می‌شود خودداری کنند. این افراد می‌بایست در فصل گرما ترجیحا غذاهای آب‌پز ساده بدون ادویه مصرف کنند.
42جهت کنترل بیماری ام اس در دوران بارداری یا شیردهی چه گیاهی پیشنهاد می‌شود؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، گیاهان دارویی نظیر زنجبیل، زردچوبه، گل راعی، سنبل‌الطیب و سیاه‌دانه سبب کنترل و درمان بیماری ام اس می‌شوند. این گیاهان دارویی به جهت دارا بودن آنتی‌اکسیدانت بالا خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای دارند.
43بی‌اشتهایی در کودکان و نوجوانان به چه دلیل بروز می‌کند؟
بر اساس طب سنتی ایرانی بی‌اشتهایی در اثر سوء مزاج در فرد رخ می‌دهد. درواقع اگر مزاج معده مرطوب یا تر شود در نهایت سبب کاهش اشتها می‌شود. به همین جهت در طب سنتی ایرانی با ایجاد تعادل مزاج در فرد، بی‌اشتهایی را درمان می‌کنند.
44آیا طب سوزنی به فردی که دچار سکته مغزی شده کمک می‌کند؟
بله، طب سوزنی از جمله روش‌های اثربخش طب سنتی است که با تحریک نواحی درد سبب بهبودی می‌شوند. فردی که در اثر سکته مغزی دچار آثار منفی و اختلالات حرکتی شده است با طب سوزنی و همچنین ورزش درمانی به مرور به شرایط عادی زندگی خود بازخواهد گشت.
45آیا طب سوزنی در همه کشورها موردتایید است؟
به طور کلی طب سوزنی در مجامع پزشکی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. برای مثال در کشور چین طب سوزنی به عنوان یکی از روش‌های درمانی اصلی محسوب می‌شود و حتما در دوره درمان بیمار استفاده می‌گردد. در سایر کشورها نیز موردتوجه بوده و در برخی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی همچنان در دست بررسی است.
46برای درمان کبد چرب می‌توان از طب سوزنی کمک گرفت؟
علل مختلفی از قبیل مصرف الکل، کاهش وزن ناگهانی، کیفی مواد غذایی، پرخوری و عوامل ژنتیک از جمله دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب است. برای درمان کبدچرب راهکارهای مختلفی مثل تغییر سبک زندگی، رژیم درمانی، گیاهان دارویی و از جمله طب سوزنی توسط متخصصین طب سنتی توصیه می‌گردد. اما بطور کلی برای درمان کبدچرب لازم است تکنیک‌های مختلف طب سنتی را در کنار هم انجام داد.
47فردی که دچار آرتروز و درد در مفاصل است می‌تواند از طب سوزنی کمک بگیرد؟
در طب سوزنی، زمانی که سوزن در نواحی اعصاب کاشته می‌شود سیگنال‌هایی از طریف نخاع به مغز منتثل شده و سبب آزادسازی اندورفین‌ها و اکفالین‌ها توسط سیستم عصبی می‌شود. این رهاسازی همچون مسکن عمل کرده و سبب تسکین و کنترل التهابات و دردها در مفاصل می‌گردد.
48چه گیاهان دارویی در درمان کرونا می‌توانند بسیار اثربخش باشند؟
جهت درمان کرونا ابتدا می‌بایست به آسیبی که بدن وارد شده پرداخت. برای برقراری تعادل در عملکرد سیستم ایمنی بدن گیاهان دارویی مثل اسطخودوس، زرشک، دارچین، سیسنبر، برگ بو، زنجبیل و ... مناسب هستند. جهت تسکین تب و مشکلات تنفسی ناشی از کرونا گیاهان دارویی نظیر مورد یا سرده، بالنگ، بسفایج، آویشن، گل گاوزبان، شیرین بیان و ... مفید هستند.
49 آیا با طب سوزنی می‌توان اختلال در قاعدگی زنان را کنترل و درمان کرد؟
اختلال قاعدگی در زنان یک پدیده رایج است که در اثر عدم تعادل در هورمون‌ها ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیست کیست تخمدان سبب پریود نامنظم می‌شود. طب سوزنی از جمله روش‌های درمانی است که سبب ایجاد تعادل در بدن با تحریک نقاط کلیدی و حساس بدن است و با استفاده از این تکنیک می‌توان استرس را کاهش داده و گردش خون را در نواحی لگن و رحم تقویت کرد.
50چه میزان طب سوزنی در بزرگ کردن سینه کاربرد دارد؟
کوچک بودن سینه براساس طب سنتی نشانه‌ای از عدم هارمونی و اختلال در اندام بدن است. با استفاده از طب سوزنی در نواحی سینه می‌توان گردش خون و لنف را در نواحی خاص تقویت کرده و همچنین بافت‌های سینه و خصوصیت الاستیک پوست و کشسانی لیگامنت‌ها را تقویت نمود. طب سوزنی برای بزرگ کردن سینه یک روش بی‌خطر محسوب می‌شود و با مشورت متخصص طب سوزنی و انجام آن طی جلسات متمادی می‌توان انتظار دستیابی به یک فرم مناسب سینه را داشت.
51چگونه می‌توان عفونت‌های ناشی از کلیه را با کمک طب سنتی درمان نمود؟
درمان اصلی و رایج برای عفونت کلیه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است. اما طب سنتی در کنار داروهای تجویز شده می‌تواند سبب تسریع در درمان و بهبودی عفونت‌های کلیه شد. از جمله راهکارهای پیشنهادی طب سنتی نوشیدن آب فراوان، پرهیز از خوردن الکل و قهوه، مصرف مواد حاوی پروبیوتیک، مصرف ویتامین C، مصرف گیاهان دارویی نظیر آب کرنبری، آب گیاه جعفری، آب سیب، انگور خرس و چای سبز اشاره نمود.
52چه گیاهانی برای درمان عفونت در بدن در طب سنتی پیشنهاد می‌شوند؟
استفاده از گیاهان دارویی یکی از روش‌های کلیدی طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌های عفونی پیشنهاد شده است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته گیاهان دارویی که بیشترین اثربخشی برای درمان عفونت در بدن را دارند عبارتند از: سیر، زنجبیل، اکیناسه، خوک طلایی، میخک، پونه کوهی، گیاه مر و عصاره آویشن.
53آیا طب سنتی برای درمان حس بویایی بعد از بیماری کرونا راهکاری دارد؟
اختلال و از بین رفتن حس بویایی از جمله عوارض شایع بعد از بهبودی از بیماری کرونا است. ویروس کرونا با آسیب زدن به مجاری تنفسی سبب این اختلال می‌شود که با کمک گیاهان دارویی نظیر عصاره گیاه کهندار، جوشانده جینسینک، موکساباسشن و همچنین روش طب سوزنی می‌توان به خوبی آن را درمان نمود.
54آیا طب سوزنی سبب بهبود مشکلات گوارشی می‌شود؟
مشکلات گوارشی مانند نفخ، اسهال، تهوع، دل‌درد و گرفتگی معده و روده از نشانه‌های اختلال عملکرد دستگاه گوارش است که در اثر استرس‌های مزمن، تغذیه نامناسب، عادات خواب بد و عادات غلط زندگی بروز می‌کند. با کمک طب سوزنی می‌توان به خوبی عملکرد نامناسب دستگاه گوارشی را تنظیم کند. طب سوزنی با تنظیم عملکرد هورمونی و عصبی بدن به کاهش استرس کمک کرده و در نهایت منجر به بهبود عملکرد عصبی دستگاه گوارش می‌شود.
55طب سوزنی کدام دسته از آلرژی‌ها را می‌تواند درمان کند؟
آلرژی بسته به نوع عامل ایجادکننده آن متفاوت است. گرده‌های گیاهان، مواد غذایی، نیش حشرات و داروها از جمله دلایل ایجاد آلرژی خواهند بود که هر کدام علائم و عوارض خاص خود را دارند. با کمک طب سوزنی می‌توان عاملی که سبب تحریک در بدن و در نهایت سبب بروز آلرژی شده است را کنترل و درمان کرد. با اسنفاده از طب سوزنی گردش خون، لنف و سیستم عصبی بخوبی تحریک شده و در نهایت سبب تعدیل در پاسخ سیستم ایمنی در برابر عوامل آلرژی‌زا خواهد شد.
56با مصرف چه گیاهان می‌توان میزان شیردهی مادر را افزایش داد؟
عوامل متعددی سبب کاهش میزان شیردهی مادر می‌شود که از جمله این موارد می‌توان به قاعدگی ماهانه، بارداری مجدد مادر، شروع تغذیه نوزاد با مکمل‌ها، استفاده از قرص‌های هورمونی ضدبارداری و عوامل استرس‌زا اشاره کرد. مصرف گیاهان دارویی تحت نظر پزشک معالج می‌تواند سبب افزایش شیردهی مادر شود که می‌توان به گیاهان دارویی مانند شنبلیله، خارمریم، رازیانه، گزنه، مخمر آبجو، زنجبیل و سیر اشاره کرد.
57طب سوزنی برای خانم‌ها پس از زایمان چه فایده‌ای دارد؟
طب سوزنی برای مادران پس از زایمان می‌تواند اثرات سودمندی نظیر کاهش استرس و کمک به ریلکس شدن، کمک به کاهش درد، کمک به تسریع روند درمان و تجدید قوا پس از زایمان فیزیکی، کمک به درمان افسردگی پس از زایمان، کمک به افزایش تولید شیر مادر، کمک به تنظیم چرخه‌های قاعدگی و کمک به کنترل بی‌اختیاری ادراری داشته باشد.
58برای درمان رفلاکس معده چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
رفلاکس معده از دلایل اصلی سوزش سردل است که در اثر حرکت اسید معده به سمت بالا در مری بروز می‌کند. درواقع این بیماری مزمن در اثر اختلال در عملکرد دریچه بین مری و معده ایجاد می‌شود. در طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی برای بهبود و درمان رفلاکس معده توصیه می‌شود که عبارتند از بابونه، زنجبیل، شیرین بیان، رازیانه، ریشه ختمی و چای پاپایا.
59تفاوت اصلی درمان با طب سوزنی با درمان سوزن خشک چیست؟
در دو روش درمان سوزن خشک و طب سوزنی از سوزن باریک و استریل برای درمان استفاده می‌شود اما این دو روش تفاوت‌های بسیاری باهم دارند. در طب سوزنی که از روش‌های درمانی طب سنتی است، سبب برقراری تعادل و بازیابی جریان آزاد انرژی در سراسر بدن می‌شود و سوزن‌ها معمولا حدود 15 الی 30 دقیقه در جایخود قرار می‌گیرند. سوزن خشک یک روش جدید مبتنی بر طب مدرن است که اساسا برای تسکین دردهای عضلانی و گرفتگی‌ها کاربرد دارد. در این روش سوزن به صورت آنی به بدن وارد شده و سریعا خارج می‌شود و همچون طب سوزنی در بدن برای مدت طولانی باقی نمی‌ماند.
60سالمندان از طب سوزنی می‌توانند استفاده کنند؟
طب سوزنی یکی از روش‌های اثربخش طب‌سنتی بوده که می‌توان با کمترین عوارض اکثر بیماری‌ها و عارضه‌ها را درمان نماید. از این رو این روش درمانی برای سالمندان بسیار مفید بوده و می‌تواند حتی مشکلاتی که مصرف داروها برای سالمندان بوجود می‌آورد را از بین برده و سبب بهبود خیلی از مشکلات نظیر اختلال دستگاه تنفسی، دردهای مفاصل و عضلات، مشکلات گوارشی و حتی عارضه‌های مغز و اعصاب کمک کند.
61ترک اعتیاد با طب سوزنی امکانپذیر است؟
طب سوزنی یک روش بسیار اثربخشی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و سم‌زدایی بدن معتاد است. در کنار استفاده از طب سوزنی اگر از مشاوره و گروه درمانی برای سلامت روان استفاده شود، به صورت می‌تواند بیمار را از اعتیاد به هر ماده مخدری رها کند.
62طب سوزنی به چه صورت بر روماتیسم تاثیر می‌گذارد؟
روماتیسم مفصلی یا روماتوئید آرتریت یکی از شایع‌ترین آرتروز مفاصل بوده که بیماری خودایمنی و مزمن بوده و سبب التهاب مفاصل می‌شود. بیماری روماتیسم مفصلی در اثر عواملی نظیر ژنتیک، تحریک سلول ایمنی ناشی از بیماری و عوامل سیتوکین پدید می‌آید و با کمک مکانیسم طب سوزنی اعصاب ناحیه درگیر تحریک شده و سبب بهبود درد مفاصل و روماتیسم می‌شود. برای استفاده از طب سوزنی برای درمان روماتیسم در ابتدا لازم است که متخصص طب سوزنی به درستی عارضه و ناحیه درگیر را تشخیص داده و در طی چندین جلسه به بهبود درد مفاصل با طب سوزنی پرداخته شود.
63نعناع برای درمان و تسکین چه عارضه‌های توصیه می‌شود؟
نعناع از جمله گیاهان پرکاربرد و با خواص بالا از منظر طب سنتی در بین گیاهان دارویی است که برای عارضه‌هایی نظیر مشکلات گوارشی، ناراحتی معده و سوء هاضمه، سندروم روده تحریک‌پذیر، تسکین انواع آلرژی‌ها و آسم، تسکین سرماخوردگی و بهبود عملکرد سیستم عصبی توصیه می‌شود.
64طب سنتی برای درمان بی‌اختیاری ادرار چه پیشنهاداتی دارد؟
طبق مطالعات صورت گرفته مصرف برخی مواد غذایی سبب تشدید بی‌اختیاری ادرار می‌شود که طب سنتی توصیه می‌کند که نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌بایست به دقت و مقدار درست توسط بیمار مصرف شود. همچنین نوشیدنی‌های دارای کربوهیدرات توصیه می‌شود که از سبد غذایی بیمار حذف شود. انرژی درمانی و ماساژ نیز از دیگر پیشنهادات طب سنتی است که می‌تواند به بیمار دچار به بی‌اختیاری ادرار کمک کند تا عارضه خود را بخوبی کنترل کند.
65طب سوزنی چگونه کیفیت رابطه جنسی را بالا می‌برد؟
با کمک طب سوزنی و آزادسازی انرژی‌ها در نواحی تناسلی و تقویت گردش خون می‌تواند میل جنسی و همچنین ارگاسم را بخوبی تقویت کند و سبب بهبود رابطه جنسی شود. از دیگر کارکردهای طب سوزنی بهبود کیفیت خواب و کاهش استرس است که هر دو این عوامل بر روی رابطه جنسی اثر مستقیم و مهمی دارند.
66آیا طب سوزنی از سن خاصی قابل استفاده است؟
طب سوزنی برای تمام سنین قابل استفاده است، اما لازم است که متخصص طب سوزنی به درستی عارضه بیمار را شناسایی کرده و در صورت صلاحدید برای نوزاد یا کودک استفاده شود. لازم بذکر است که طب سوزنی از نظر کودکان یک درمان دردناک و ترسناک بوده، اما می‌توان با انجام ماساژ و به فشار مناسب اینکار را انجام داد. تعداد جلسات طب سوزنی کودکان و نوزادان کاملا بستگی به سن و سطح سلامت فرد بستگی دارد و معمولا مدت زمان جلسه کوتاه است.
67گیاه سیر برای درمان چه بیماری‌ها سودمند است؟
گیاه دارویی سیر می‌تواند ریسک درگیری به سرطان را بخوبی کاهش دهد از جمله بیماری سرطان ریه از جمله عارضه‌های قابل کنترل با سیر است. استفاده از سیر در رژیم غذایی می‌تواند ارتروز و دردهای مفاصل ران را بخوبی کاهش دهد. گیاه سیر همچون یک آنتی‌بیوتیک برای بردن عمل می‌کند. همچنین این گیاه دارویی می‌تواند عملکرد قلب را تقویت کند و فشار خون و کلسترول خون را کاهش دهد.
68برای فصل زمستان طب سنتی چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی به طورکلی تاکید بر حفظ تعادل بدن با کمک رژیم غذایی برای هر فصل دارد. برای فصل زمستان طب سنتی توصیه‌هایی نظیر خوردن غذاهای گرم متنوع و عدم خوردن غذاهای خام مثل سالاد یا غذاهای سرد، کنترل هوس خوردن غذاهای شیرین و قند، مصرف چربی‌های سالم در غذاها نظیر شیر نارگیل، کره ارگانیک، روغن زیتون، مصرف سبزیجات تخمیر شده مثل ترشی‌جات را دارد و پیشنهاد می‌کند غذاها به آهستگی پخته شوند.
69آیا طب سوزنی باعث افزایش رشد مو می‌شود؟
از جمله علل ریزش مو می‌توان به مواردی نظیر عوامل ژنتیکی، اختلالات تیروئید، تغذیه نامناسب، استرس و کمبود آهن اشاره کرد. با کمک طب سوزنی می‌توان با تحریک عصب‌های مو در سر سبب بهبود وضعیت رشد موها و بهبود گردش خون در پوست سر شد.
70آیا فردی که دچار کم خوابی یا بی‌خوابی هست با طب سوزنی درمان می‌شود؟
بی‌خوابی یا کم‌خوابی به عنوان یکی از شایع‌ترین عارضه‌های زندگی مدرن جامعه امروزی شناخته می‌شود که اثرات منفی مثل خستگی مفرد، ناکارآمدی، زوال شناختی و اضطراب را به همراه دارد. طب سنتی روش‌های درمانی متنوعی از جمله طب سوزنی را به عنوان روشی موثر معرفی می‌کند که بعد از سپری کردن تعداد جلسات درمانی متداوم می‌توان بخوبی کم خوابی را درمان نمود.
71افزایش قد با طب سوزنی امکانپذیر است؟
برای افزایش قد طب مطالعات صورت گرفته سه عامل اصلی تغذیه و کیفیت هضم و جذب غذا، هورمون HGH و تقویت استخوان‌ها اثر مستقیم و موثری دارند. با کمک طب سوزنی می‌توان این سه عامل از جمله بهبود تغذیه نوجوان و جذب مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها و کلسیم را بهبود داد.
72طب سوزنی می‌توان در درمان سلولیت به کار رود؟
سلولیت به تجمع چربی در بافت زیرین گوست گفته می‌شود که این عارضه در زنان بیش از مردان شایع است. امروزه با کمک دو روش طب سوزنی سنتی و طب سوزنی با تحریک الکتریکی این موضوع به خوبی قابل درمان است. درواقع طب سوزنی کمک می‌کند که با بهبود گردش خون و کاهش استرس و همچنین تخلیه و سم‌زدایی بدن از ایجاد سلولیت جلوگیری کند.
73چه گیاهان دارویی باعث بهبود شیردهی مادر می‌شود؟
در طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی برای مادران در دوران شیردهی توصیه می‌شود که از مهمترین و اثربخش‌ترین‌ آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. سیر، شنبلیله، رازیانه، گزنه، یونجه و زنجبیل از جمله گیاهان دارویی موثر برای شیردهی هستند که اکثر این موارد به سادگی قابل تهیه و مصرف است.
74آیا با کمک طب سنتی میتوان جای زخم را بر روی بدن درمان کرد؟
طب سنتی برای درمان جای زخم مصرف گیاهان دارویی و همچنین ترکیب‌های دارویی مختلف را پیشنهاد می‌کند از جمله استفاده از عصاره پیاز به عنوان شناخته شده‌ترین روش بوده و در کنار آن استفاده از عسل و روغن‌های گیاهی سبب بهبود و ترمیم جای زخم خواهد شد.
75طب سوزنی برای درمان سردردهای مزمن و میگرن ایا سودمند است؟
بله، میگرن به عنوان یکی از اختلالات اعصاب و روان به خوبی با کمک طب سوزنی و گذراندن دوره‌های آن قابل درمان است. درواقع طب سوزنی با تحریک اعصاب سر و صورت و همچنین بهبود گردش خون و ایجاد حس ارامش و از بین بردن اضطراب و استرس به درمان سردردهای میگرن حاد کمک میکند.
76آیا بیماران ام اس با کمک طب سوزنی می‌توانند بیماری خود را کنترل و بهبود دهند؟
بیماری ام اس که بیماری التهابی و تخریب‌کننده میلین در سیستم عصبی مرکزی است که به عنوان یک ناتوانی مزمن عصبی در میانسالان بروز می‌کند. طب سوزنی به دلیل اثرگذاری بر انرژی چی در نقاط حسی عصبی بدن می‌توان برای بیماران ام اس سودمند باشد و سبب بهبود مواردی مثل خستگی، اختلال در راه رفتن، اختلال در عملکرد مثانه و در نهایت بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار شود.
77طب سوزنی برای آسیب‌های مغزی نخاعی می‌تواند اثربخش باشد؟
آسیب‌های مغزی نخاعی یا نوروپاتی اعصاب محیطی سبب بروز درد و بی‌حسی‌های آزاردهنده در فرد بیمار می‌شود. برای مثال بیما در زمان پیاده‌روی روی سطوح سخت و سرد احساس می‌کند که بروی خرده شیشه در حال راه رفتن است. با کمک طب سوزنی می‌توان سیستم عصبی مرکزی بدن را به خوبی تحریک کرده و سبب آزادسازی مواد شیمیایی در ماهیچه‌ها، نخاع و مغز شد و با بهبود جریان خون و تحریک مسیرهای عصبی، این عارضه برای فرد بیمار کنترل و بلکن درمان شود.
78با کمک طب سوزنی می‌توان عوارض سرماخوردگی از جمله بدن درد را کاهش داد؟
یکی از بیماری‌های شایع بویژه در دوران کنونی عفونت دستگاه تنفسی در قالب سرماخوردگی یا ویروس کرونا است که پس از طی دوران بیماری علائمی نظیر بدن درد همراه با بیمار تا مدت زمانی طولانی باقی می‌ماند. طب سوزنی می‌تواند با بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی بدن به کاهش این عارضه‌های باقی‌مانده از سرماخوردگی کمک کند.
79برای درمان افراد با بیش فعالی آیا طب سوزنی راهکاری دارد؟
اختلال نقص توجه یا بیش‌فعالی به عنوان یک بیماری عصبی و روانی در بین حدودا 7 تا 9 درصد کودکان شایع بوده و با علائم مختلفی از جمله اختلال در تمرکز و حواس‌پرتی خود را نشان می‌دهد. طب سنتی بیش فعالی را به عنوان یک گرما/باد اضافی در سر و ضعف انرژی چی در کبد می‌داند که با کمک طب سوزنی می‌توان به پاکسازی و بهبود این عارضه پرداخت.
80طب سوزنی می‌توان اشتها و تغذیه افراد مبتلا به سرطان رو بهبود بخشد؟
یکی از عارضه‌های اصلی در بیماران مبتلا به سرطان از دست دادن اشتها و عدم تغذیه مناسب است که این موضوع می‌تواند در درمان بیماری آنها اثرات منفی بگذارد. طب سوزنی با اثرگذاری بر اعضاب دستگاه گوارش می‌تواند اشتها و میل به غذا خوردن این بیماران را بهبود داده و همچنین به درمان سرطان انها نیز کمک کند.
81برای درمان گلودرد و سوزش گلو چه گیاهان دارویی پیشنهاد می‌شود؟
گلو درد یا خارش و سوزش گلو از عارضه‌های است که به خوبی با درمان‌های سنتی بویژه مصرف گیاهان دارویی قابل تسکین است. از جمله گیاهان دارویی می‌توان به چای بابونه، دمنوش نعناع فلفلی، چای یا دمنوش شنبلیله، گل ختمی، شیرین بیان و سیر اشاره کرد.
82برای بهبود بینایی و تقویت چشم آیا از درمان‌های طب سنتی می‌توان استفاده نمود؟
بینایی و عملکرد چشم به دلایل مختلفی از جمله عفونت باکتریایی، زخم یا جراحت قرنیه، آب مروارید، کمبود ویتامین A، عفونت‌های ویروسی چشم و مسمویت می‌تواند دچار اختلال و ضعف شود. طب سنتی سلامت چشم را کاملا مرتبط با مصرف مواد غذایی مناسب می‌داند و استفاده از گیاهان دارویی نظیر گل داوودی، دانه‌های سلوزیا، غنچه گل بودلیا و ... را پیشنهاد می‌کند.
83آیا با روش طب سوزنی می‌توان به بیماران ام اس کمک کرد؟
روش درمان طب سوزنی برای بیماران ام اس می‌توان به بهبود برخی علائم این بیماران مثل خستگی، نقص عملکرد عصبی، درد، اختلال در راه رفتن، و اختلال عملکرد مثانه کمک کند. بطور کلی طب سوزنی روشی درمانی برای بیماری ام اس نیست و تنها می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران ام اس کمک کند.
84آیا برای بیماران آسیب‌های مغزی نخاعی استفاده از طب سوزنی توصیه می‌شود؟
طب سوزنی سبب تحریک سیستم عصبی مرکزی بیمار می‌شود و از این جهت می‌توان به بیماران درگیر با آسیب‌های مغزی نخاعی کمک کند. برای مثال برای افرادی که از نوروپاتی اعصاب محیطی رنج می‌برند و درد و بی حسی ناشی از پیاده‌روی برایشان آزاردهنده است، طب سوزنی می‌تواند به مرور این درد را کاهش دهد.
85آیا طب سوزنی عوارض ناشی از سرماخوردگی از جمله بدن درد را کاهش می‌دهد؟
یکی از بیماری‌های شایع در اکثر فصول سال عفونت‌های دستگاه تنفسی در قالب سرماخوردگی با ویروس کرونا یا آنفولانزا است که بیماران حتی پس از درمان درگیر سردرد و بدن درد می‌شوند. طب سوزنی با تقویت سیستم ایمنی و دفع بیماری می‌تواند یک روش درمانی مناسب برای کاهش عوارض ناشی از سرماخوردگی باشد.
86گیاه بابونه برای چه بیماری‌هایی کاربرد درمانی دارد؟
بابونه از جمله گیاهان دارویی پرخاصبت طب سنتی است که برای درمان و کنترل بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرماخوردگی و گلو درد، خواص ضد سرطانی، کمک به بیماران قلبی عروقی، درمان کولیک و اسهال در کودکان، کمک به دستگاه گوارش از جمله دفع گاز و تسکین معده و به طور کلی کاهش هرگونه التهاب در بیمار توصیه می‌شود.
87آیا طب سنتی برای سویه امیکرون کرونا هم کاربرد درمانی و اثربخش دارد؟
طب سنتی از عملکرد و اثربخشی بسیار مناسبی برای درمان و کنترل بیماری‌های عفونتی داشته و با کمک توصیه‌های مختلف از جمله مصرف گیاهان دارویی می‌توان به درمان بیماران حاد تنفسی بویژه بیماران سویه امیکرون کرونا دارد. مصرف گیاهان دارویی خواص تب‌بر، ضد سرفه، تقویت‌کننده سیستم ایمنی، خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند.
88با طب سوزنی دردهای مزمن و موضعی را می‌توان درمان کرد؟
در روش طب سوزنی با تحریک نقاط حساس عصبی اصطلاحا انرژی چی در بدن جریان یافته و سبب کاهش دردها بویژه دردهای مزمن می‌شود. با کمک طب سوزنی می‌توان دردهای نواحی پایین کمر را به طور ویژه‌ای کاهش داد همچنین با این تکنیک دردهایی نظیر میگرن، فیبرومالژیا و سرویکالژیا را می‌توان درمان و کنترل نمود.
89در ماه رمضان می‌توان از طب سوزنی استفاده کرد؟
استفاده از طب سوزنی در ماه رمضان سبب ابطال روزه‌داری نشده و از این رو می‌تواند روش درمانی مناسبی برای تسکین شرایط بیماری و بهبود سلامت بدن باشد. با کمک طب سوزنی می‌توان عارضه‌هایی نظیر افسردگی و اضطراب، آلرژی و مشکلات تنقسی، دردهای مزمن و استخوانی و فشارخون را بخوبی درمان و کنترل نمود.
90آیا طب سوزنی در ماه رمضان برای روزه‌داران اثربخش است؟
طب سوزنی به عنوان روشی موثر برای کاهش درد در نواحی مختلف بدن در طب سنتی چینی استفاده شده است. در ماه رمضان روزه‌داران با توجه به شرایط روزه‌داری نیازمند توجه ویژه به سلامت بدن خود و نحوه دریافت مواد مغذی و سوخت و ساز آن دارد که با کمک طب سوزنی می‌توان به این امر کمک نمود.
91چه گیاهان دارویی برای ماه رمضان توصیه می‌شود؟
در ماه رمضان با توجه به محدودیت زمان در خوردن و آشامیدن لازم است توجه ویژه‌ای به تحوه دریافت مواد غذایی داشت. در کنار این موضوع مصرف یک سری گیاهان دارویی نظیر تخم شربتی، خاکشیر، تمبر هندی، جو، کاسنی، عناب و گل ختمی به بهبود کیفیت سلامت بدن کمک می‌کند.
92طب سنتی در ماه رمضان چه توصیه‌هایی به روزه‌داران می‌کند؟
با توجه به حلول ماه رمضان در نزدیکی فصل گرما، لازم است روزه‌داران توجه ویژه‌ای به تغذیه و مصرف مواد مغذی در مدن زمان افطار تا سحر داشته باشند. طب سنتی در کنار توصیه گیاهان دارویی مختلف برای تقویت سطح سلامت بدن، نکات مختلفی نظیر توجه به مصرف آب آشامیدنی، عدم مصرف یک سری مواد غذایی چرب و شیرین و همچنین عدم پرخوری در زمان‌های افطار و سحر دارد.
93طب سوزنی یر روی بیماری دیابت چه اثربخشی دارد؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته بر روی بیماران دیابتی که از طب سوزنی استفاده کرده‌اند، طب سوزنی می‌تواند سبب بهبود سطح قند خون و همچنین تسکین علائم و دردهای نوروپاتی شود. همچنین طب سوزنی به برخی بیماران کمک می‌کند که نسب به انسولین حساسیت مناسبی پیدا کنند و سطح کورتیزول بدن را تنظیم کند.
94آیا سندروم روده تحریک‌پذیر را با کمک طب سوزنی می‌توان کنترل نمود؟
سندروم روده تحریک‌پذیر یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است که با علائمی نظیر اسهال، یبوست، درد یا گرفتی معده و بزرگ شدن معده و نفخ مشاهده می‌شود. با کمک طب سوزنی و تحریک نقاط حساس بدن بخوبی می‌توان علائم مربوط به روده تحریک‌پذیر را تسکین و آرام کرد چراکه دلیل اصلی این بیماری مربوط به عارضه‌های روانی مثل استرس و اضطراب است.
95بر کارکرد تیروئید طب سوزنی می‌تواند اثرگذار باشد؟
اختلالات تیروئید از شایع‌ترین بیماری‌های غدد است که در صورت تولید بیش از حد یا تولید کم هورمون‌های تیروئید سبب بروز بیماری‌های جدی در بدن می‌شود. در کنار روش‌های درمانی مختلف، استفاده از طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل در کنار دارودرمانی می‌تواند سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و ایجاد تعادل در تولید و ترشح هورمون‌های تیروئید شود.
96برای درمان کبد چرب چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
بیماری کبد چرب غیرالکلی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن کبدی است که در صورت عدم توجه به این بیماری سبب نارسایی کبد و یا سرطان کبد می‌گردد. طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی را برای درمان کبد چرب پیشنهاد می‌کند که از جمله این گیاهان دارویی می‌توان به جنسینگ سیبری، چای سبز، زردچوبه، ازگیل و تخم کتا اشاره کرد.
97آیا طب سنتی برای بیماران هموفیلی راهکاری دارد؟
بیماری هموفیلی به دلیل سطح پایین لخته‌کننده خون و به صورت ارثی رخ می‌دهد که علائمی نظیر خونریزی داخلی در ناحیه شکم یا در مفاصل، خونریزی در دهان و لثه، خونریزی شدید در اثر تصادف یا آسیب، خون در ادرار و ... است. برای درمان و کنترل هموفیلی به داروهای مدرن قطعا نیاز است اما به کمک روش‌های درمانی طب سنتی مثل گیاهان دارویی یا طب سوزنی می‌توان به عنوان درمان مکمل استفاده کرد. برای مثال استفاده از پودر آلوئه‌ورا می‌تواند جلوی خونریزی را به خوبی بگیرد.
98طب سوزنی را برای کودکان چه کاربردهایی دارد؟
به طورکلی درمان با کمک طب سوزنی سبب ایجاد تعادل در بدن و هورمون‌های آن می‌شود. طبق مطالعات صورت گرفته طب سوزنی هیچ خطری برای کودکان نداشته و بلکن می‌توان از طب سوزنی برای درمان بیماری‌هایی نظیر اختلالات گوارشی، آسم، شب ادرار و سایر بیماری‌های عصبی استفاده کرد. همچنین در کودکان سرطانی طب سوزنی می‌تواند در مدیریت تهوع و استفراغ به کودک بسیار کمک کند.
99به کودکان اوتیسم با طب سوزنی می‌توان کمک نمود؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته، طب سوزنی بر روی پوست سر سبب اثربخشی قابل توجهی بر مشکلات ارتباط کلامی، مشکلات اجتماعی، مشکلات رفتاری و انتخاب غذا و حساسیت به سر و صدا شود. همچنین طب سوزنی می‌تواند به کودکان اوتیسمی در درمان عارضه‌هایی مثل علائم بیش‌فعالی، آلرژی و حساسیت غذایی و اضطراب کمک کند.
100برای درمان خروسک کودک چه گیاهان دارویی اثربخش است؟
خروسک یک بیماری عفونت ویروسی دستگاه تنفسی است که از جمله علائم آن سرفه ضدید، گرفتگی صدا، خس خس سینه و تب خفیف است. طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی را برای درمان خروسک پیشنهاد می‌کند که از جمله آنها می‌توان به اکیناسه (تقویت‌کننده سیستم ایمنی)، آقطی (اثربخش بر دستگاه تنفسی)، شیرین بیان، زردچوبه، روغن گیاهان دارویی مثل اکالیپتوس یا اسطوخودوس و مریم گلی اشاره کرد.
101آیا با طب‌سنتی امکان کاهش درد رشد کودکان است؟
یکی از دردهای شایع در کودکان و برخی از نوجوانان مربوط به دردهای عضلانی و استخوانی ناشی از رشد کودک است. برای کاهش و کنترل این درد طب سنتی مصرف گیاهان دارویی نظیر گل همیشه بهار و ویتامین D را توصیه می‌کند.
102طب سوزنی برای درمان آرتریت روماتوئید توصیه می‌شود؟
بیماری آرتریت روماتوئید یکی از بیماری‌های مزمن و التهابی مفاصل است که با کمک طب سوزنی بخوبی قابل درمان و کنترل است. طب سوزنی بخوبی با تحریک نقاط خاص در بدن در نزدیکی اعصاب و فعال کردن اعصاب ناحیه درد سبب تولید اندورفین شده و همچون یک مسکن طبیعی دردهای مفاصل را کاهش می‌دهد.
103آیا طب سوزنی برای فرار از گرمازدگی هم کاربرد دارد؟
به طور کلی طب سوزنی با تحریک اعصاب نواحی درد سبب کاهش درد می‌شود. در خصوص گرمازدگی در فصل تابستان طب سوزنی در نواحی کف دست سبب کاهش تشنگی و بی‌قراری ناشی از آن را کاهش می‌دهد
104چه دمنوش‌های برای جلوگیری از گرمازدگی پیشنهاد می‌شود؟
طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی را برای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان پیشنهاد می‌کند که از جمله این گیاهان دارویی می‌توان به دمنوش گیشنیز، نعناع، گل سرخ، چای سبز، زردچوبه و شوید اشاره کرد.
105طب سنتی برای گرمازدگی کودکان چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی برای درمان گرمازدگی در کودکان پیشنهاد متوعی از قبیل مصرف گیاهان دارویی به صورت شربت یا دمنوش، استفاده از طب سوزنی و همچنین مایعات مختلفی دیگری را دارد.
106برای درمان آگورافوبیا طب سوزنی کاربرد دارد؟
آگورافوبیا به ترس از قرار گرفتن در موقعیتی که فرار دشوار است گفته می‌شود که برای یک فرد در شرایط سفر، بازدید از مراکز خرید یا ترک خانه رخ می‌دهد. این بیماری با علائم پانیک یا اختلال اضطراب شدید خود را نشان می‌دهد که با کمک طب سوزنی بخوبی تمامی اضطراب‌های ناشی از بیماری قابل درمان و کنترل است.
107طب سنتی برای کمبود آهن چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی برای درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در بدن مصرف گیاهان دارویی و مواد غذایی غنی از آهن نظیر لوبیا، چغندر، ملاس سیاه، بادام، گوشت قرمز و جگر گوساله را پیشنهاد می‌کند. همچنین سبزیجات با برگ سبز حاوی آهن و اسید فولیک هستند.
108طب سنتی برای جلوگیری از آبریزش بینی و چشم چه پیشنهاداتی دارد؟
آبریزش بینی و چشم یکی از عوارض شایع ناشی از سرماخوردگی و عفونت بینی و گلو است. طب سنتی مصرف گیاهان دارویی و مواد غذایی مغذی به صورت غذا یا دمنوش را توصیه می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به مصرف گون، سیر (بویژه سیر خام)، نوشیدنی‌های گرم، غذاهای تند و زنجبیل اشاره کرد.
109آیا طب سوزنی برای درمان افسردگی بعد از زایمان اثربخش است؟
یکی از اختلالاتی که برای مادران بعد از زایمان رخ می‌دهد بروز افسردگی است. مصرف داروهای شیمیایی برای درمان این افسردگی توصیه نمی‌شود چراکه می‌تواند بر شیر مادر تاثیر گذاشته و اثرات منفی برای نوزاد داشته باشد. از طرفی طب سوزنی به عنوان یک درمان بی‌خطر و بدون عوارض بخوبی می‌تواند این اختلال عصبی را برطرف و کنترل کند.

سؤالات خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید. در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ می‌دهیم.


    واتس اپ

    فرم تماس

    (+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱