اثربخشی طب سوزنی بر درمان سندروم تونل کارپال

slimming process improvment بهبود روند لاغری طب سوزنی
طب سوزنی راهکاری اثربخش بر بهبود روند لاغری
1 نوامبر, 2022
Improve libido بهبود میل جنسی
بهبود میل جنسی با مصرف گیاهان دارویی
15 نوامبر, 2022
carpal tunnel syndrome treatment درمان سندروم تونل کارپال طب سوزنی

فشار روی اعصاب مچ دست ممکن است باعث بروز سندرم تونل کارپال شود. تونل کارپال یک گذرگاه باریک در مچ دست در سمت کف دست است که به عصب میانی اجازه عبور به دست را میدهد. سندروم تونل کارپال زمانی اتفاق می‌افتد که بر عصب مدیان فشار وارد شود و علائمی مانند گزگز، دست درد، بی‌حسی و ضعف در آن ناحیه ایجاد شود. نرخ بروز این اختلال 1 تا 3 مورد در هر 1000 نفر در سال است و می‌تواند در تمام سنین و البته بیشتر در زنان رخ دهد.

مداخلات متعددی شامل درمان‌های محافظه کارانه و همچنین جراحی برای درمان سندروم تونل کارپال پیشنهاد شده است. طبق توصیه‌های انجمن جراحان ارتوپد آمریکا (AAOS)، درمان‌های محافظه کارانه شامل آتل، تزریق موضعی استروئید، سونوگرافی و استروئیدهای خوراکی است که در بیماران با علائم خفیف تا متوسط موثر است. در صورت عدم موفقیت درمان‌های محافظه کارانه، جراحی پیشنهاد می‌شود. در میان چندین مداخله برای مدیریت دست درد، طب سوزنی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. طب سوزنی آشناترین طب مکمل و جایگزین است، به ویژه در درمان‌های پزشکی چینی. اثر طب سوزنی و در مدیریت دست درد ناشی از سندروم تونل کارپال خفیف تا متوسط در مطالعات محدودی مورد بررسی قرار گرفته است.

کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی که در سال 2020 در مجله Altern Ther Health Med چاپ شده است، نشان داد که افراد مبتلا به سندروم تونل کارپال که به مدت 4 هفته تحت درمان طب سوزنی قرار گرفتند، متوجه بهبود علائمی مانند دست درد، بی حسی و گزگز و ضعف عضلانی شدند. این بهبودها 3 ماه پس از درمان ادامه یافت. این نتایج ممکن است نشان دهد که درمان با طب سوزنی می‌تواند تسکین دائمی علائم را فراهم کند. محققان به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی روشی مطمئن و مناسب برای درمان سندروم تونل کارپال است.

یک بررسی مروری سیستماتیک که در 2021 در مجله J Pharmacopuncture چاپ شده است، به طور مشابه اشاره می‌کند که طب سوزنی می‌تواند به علائم خفیف تا متوسط سندروم تونل کارپال کمک کند. پزشکان می‌توانند از طب سوزنی به عنوان درمان در مدیریت دست درد بدون عوارض جانبی جدی استفاده کنند. این ممکن است برای افرادی که واکنش خوبی به درمان‌های پزشکی نشان نمی‌دهند مهم باشد. تحقیقات پیش بالینی نشان داده است که طب سوزنی همچنین ممکن است یک پاسخ ضد‌التهابی ایجاد کند.

مطالعه دیگر در سال 2017 نشان داد که طب سوزنی به کاهش علائم سندروم تونل کارپال کمک می‌کند و نشان می‌دهد که پاسخ بدن به طب سوزنی ممکن است مسیرهای سیگنال دهی در مغز را تغییر دهد. اسکن‌های MRI از قبل و بعد از دریافت درمان طب سوزنی توسط فرد مبتلا به سندروم تونل کارپال نشان داد که این فرآیند ممکن است عملکرد عصب را در این ناحیه بهبود بخشد. این پدیده با تنظیم نحوه واکنش مغز به درد یا تغییر مسیرهای مغز برای کاهش درد اتفاق می‌افتد.

بدن همچنین ممکن است به سوزن‌هایی که وارد پوست می‌شوند با ارسال خون اضافی به آن ناحیه واکنش نشان دهد که این به کاهش التهاب و بهبود بافت‌های آسیب دیده نیز کمک کند.

علیرغم تمام فوایدی که طب سوزنی در تسکین علائم سندروم تونل کارپال دارد، اما نمی تواند این عارضه را درمان کند. طب سوزنی ممکن است یک روش درمانی جایگزین برای برخی از افراد باشد و به آنها کمک کند تا علائمی مانند دست درد را از طریق تحریک ترشح اندورفین‌ها تسکین دهند. طب سوزنی ممکن است بخشی مفید از یک برنامه درمانی متنوع باشد که شامل روش‌های دیگری مانند فیزیوتراپی و داروهای التهابی است.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱