طب سوزنی در دوران پس از سکته مغزی کمک کننده است؟

skin protection محافظت پوست
ماسک‌های گیاهی مناسب برای محافظت از پوست و شادابی آن
5 آگوست, 2023
proffesional athlete ورزشکاران حرفه‌ای
طب سوزنی و کاربرد آن برای ورزشکاران حرفه‌ای
17 آگوست, 2023
brain stroke سکته مغزی طب سوزنی

brain stroke سکته مغزی طب سوزنی

سکته مغزی از بدو تولد تا بزرگسالی ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد. دو نوع سکته مغزی وجود دارد: ایسکمیک و هموراژیک. سکته‌ای که در اثر نقص خونرسانی به مغز رخ می‌دهد، سکته مغزی ایسکمیک نامیده می‌شود. سکته مغزی که با پاره شدن رگ و خونریزی در مغز اتفاق می‌افتد، سکته هموراژیک نامیده می‌شود.

هر دو نوع سکته مغزی جدی هستند و بسته به شدت می‌توانند آسیب دائمی ایجاد کنند. توانبخشی بخش مهمی از بهبودی پس از سکته مغزی است. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، گزینه‌های توانبخشی گسترده هستند و همه چیز را از فعالیت بدنی گرفته تا فعالیت‌های شناختی و عاطفی را پوشش می‌دهند.

برخی طب سوزنی را مکمل روش‌های توانبخشی سنتی می‌دانند. برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید و خطرات بالقوه طب سوزنی بعد از سکته مغزی مطالب زیر را دنبال کنید.

فواید طب سوزنی برای سلامتی چیست؟

• به طور گسترده‌ای به عنوان یک درمان مکمل برای درد مزمن پذیرفته شده است

• برای آرامش بدن و ذهن استفاده می‌شود

• تحقیقات فراوانی نشاندهنده نقش موثر آن در تسکین درد است

• عوارض جانبی کمی دارد

• به راحتی در دسترس بوده و هزینه نسبتا کمی دارد

• به راحتی در دسترس بوده و هزینه نسبتا کمی دارد طب سوزنی بخشی از طب سنتی چینی است و هزاران سال است که برای درمان جسم و روان استفاده می‌شود. این روش شامل وارد کردن سوزن‌های نازک، یکبار مصرف و استریل از جنس استیل ضد زنگ در پوست توسط متخصص طب سوزنی است. این سوزن‌های نازک در نواحی خاصی از بدن بر اساس اعصاب، فاسیا، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، فشار دادن به "نقطه چشم سوم" بین ابروها ممکن است سردرد را تسکین دهد.

اگرچه طب سوزنی در درجه اول به عنوان یک درمان طبیعی برای دردهای مزمن شناخته می‌شود، اما مزایای بالقوه آن بسیار فراتر از آن است. طب سوزنی برای کمک به بهبود الگوهای خواب و هضم غذا استفاده شده است. این روش همچنین ممکن است بدن و ذهن را آرام کند و استرس و اضطراب را از بین ببرد.

آیا طب سوزنی می‌تواند سکته مغزی را درمان کند؟

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که طب سوزنی ممکن است در دوران نقاهت پس از سکته مغزی برای افزایش جریان خون در مناطق آسیب دیده مفید باشد.

یک مطالعه جدیدتر در سال 2020 نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو، که ناشی از عدم تعادل بین آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد در بدن است، به بهبود سکته مغزی کمک کند. این می ‌واند منجر به آسیب بافت و سلول شود. تحقیقات نشان می‌دهد که استرس اکسیداتیو ممکن است بر میزان آسیب ناشی از سکته ایسکمیک تأثیر بگذارد.

مطالعه دیگری در سال 2021 نشان داد که طب سوزنی می‌تواند به افرادی که پس از سکته مغزی دچار اختلال بلع می‌شوند، کمک کند.

هنوز مشخص نیست که طب سوزنی تأثیر قطعی بر بهبودی پس از سکته مغزی دارد، اما محققان در حال انجام مطالعات بیشتری هستند تا درک کنند چگونه ممکن است در جنبه‌های مختلف روند بهبود سکته مغزی از طب سوزنی کمک بگیرند.

آیا طب سوزنی به فلج ناشی از سکته مغزی کمک می‌کند؟

برخی شواهد مبتنی بر تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد انجام طب سوزنی روی پوست سر ممکن است به فردی که از سکته مغزی فلج شده‌اند کمک کند تا برخی از عملکردهای حرکتی خود را بهبود بخشند. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است به افراد مبتلا به فلج یک طرفه پس از سکته مغزی کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی قطعی‌تر این مورد نیاز است.

سریع‌ترین راه برای درمان سکته مغزی چیست؟

امکان بهبود سریع پس از سکته وجود ندارد مگر زمانی که سکته مغزی بسیار خفیف باشد. با این حال، اگر شما یا شخصی که می‌شناسید علائم سکته مغزی را دارید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر ظرف 3 ساعت اول به بیمارستان بروید، پزشکان می‌توانند یک داروی لخته‌ساز به نام فعال‌کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) تجویز کنند. این می‌تواند شانس شما را برای بهبودی سریع‌تر افزایش دهد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱