ماسک‌های گیاهی مناسب برای محافظت از پوست و شادابی آن

Eliminate nausea and vomiting رفع تهوع و استفراغ
طب سنتی چه پیشنهاداتی برای رفع تهوع و استفراغ دارد؟
31 جولای, 2023
brain stroke سکته مغزی طب سوزنی
طب سوزنی در دوران پس از سکته مغزی کمک کننده است؟
12 آگوست, 2023
skin protection محافظت پوست

skin protection محافظت پوست

پوست بزرگترین عضو بدن است و قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش منجر به شرایط مختلف پاتولوژیک و پوستی می‌شود. اشعه ماوراءبنفش به عنوان محرکی عمل کرده و چندین آبشار سیگنالینگ را برای پاسخ‌های سلولی مختلف فعال کند. افزایش آگاهی در مورد اثرات سرطان‌زا و پیری پوست ناشی از تابش اشعه ماوراء‌بنفش و بهبود اجتماعی و اقتصادی جامعه منجر به افزایش تقاضا برای محصولات گیاهی مراقبت از پوست، به ویژه محصولات ضد آفتاب شده است. در حال حاضر، به دلیل مسائل ایمنی مرتبط با سمیت پوستی، مواد آرایشی طبیعی بر مولکول‌های مصنوعی یا مواد شیمیایی ترجیح داده می‌شوند. تحقیقات در مورد استفاده از محصولات گیاهی به طور پیوسته در حال افزایش است تا اثرات مضر مرتبط با محصولات ضد آفتاب شناسایی شوند.

محصولات مشتق شده از گیاهان قرنها در طب سنتی برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار گرفتهاند و اولین مدارک از 2900 تا 2600 قبل از میلاد مسیح استفاده از تقریباً 1000 گیاه مانند روغن گونه Cedrus (سدر)، Commiphora myrrha (مر)، Cupressus sempervirens (سرو)، Glycyrrhiza glabra (شیرین بیان) و Papaver somniferum (تریاک) را نشان می‌دهند. ترکیبات گیاهی طبیعی متعددی (کورکومین، سیلیمارین، جینکو بیلوبا) برای بررسی اثرات حفاظت از سلول مکانیسم‌های دقیق در مدل‌های تجربی مختلف مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

فرآورده‌های مشتق شده از گیاهان دارویی برای حالت‌های آرایشی یا پاتولوژیک پوستی به دلیل مزایای متعددی مانند عوارض جانبی کمتر، تحمل بهتر بیمار، ارزان‌تر و قابل قبول بودن به دلیل سابقه طولانی استفاده، همیشه محبوب بوده‌اند. اینها عبارتند از آلوئه‌ورا، انگور، جینسینگ، چای سبز، روغن درخت چای، رزماری، لیمو، سویا، پاپایا، سیر، جینکو، روغن زیتون، و ریحان. محصولات گیاهی خصوصا با هدف مراقبت از پوست و صورت به دلیل عوارض جانبی کمتر و مقرون به صرفه بودن، امروزه بیشتر مورد علاقه و انتخاب مردم هستند. در طب سنتی، محصولات گیاهی را برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف در ناحیه خاصی یا بخشی از پوست استفاده می‌کنند. امروزه این فرمولاسیون‌های موضعی را می‌توان به کرم‌ها، ژل‌ها، پمادها، لوسیون‌ها و فوم‌ها طبقه بندی کرد.

محصولات مشتق شده از گیاهان دارویی خواص درمانی مختلفی از جمله خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد ویروسی، محافظت کننده قلبی، محافظت کننده عصبی و محافظت از کبد را نشان می‌دهند. بسیاری از مولکول‌های طبیعی مشتق شده از گیاهان دارویی مانند آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، ایزوفلاون‌ها، پروآنتوسیانیدین‌ها، ترکیبات فنلی و اسانس‌ها با درمان بسیاری از اختلالات پوستی مرتبط هستند. چندین محصول گیاهی به دلیل پتانسیل درمانی خود در برابر اشعه ماوراء بنفش کشف شده‌اند و توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. البته خواص محافظت از نور در محصولات مراقبت پوست مشتق شده گیاهان دارویی از نظر ایمنی و کارایی باید مطابق دستورالعمل‌های نظارتی که از اصول علمی پذیرفته شده بین المللی پیروی می‌کند تأیید شود. ترکیب محصولات گیاهی مختلف ممکن است به اثر هم افزایی آنها منجر شود. این امر به تحقیقات پیش بالینی و بالینی در زمینه پوست کمک بیشتری خواهد کرد.

در مطالعات مختلف نیز مشاهده شده است اسید موجود در میوه‌ها مانند اسیدهای سیتریک، گلوکونیک، گلوکونولاکتون، گلیکولیک، مالیک و تارتاریک که به صورت موضعی استفاده می‌شوند به دلیل خواص لایه‌بردار بودن، در درمان آکنه مؤثر هستند. همچنین تنین مشتق شده از گیاهان دارویی، روغن چای و مصرف گیاه پنج انگشت نیز در رفع آکنه و ایجاد شادابی پوست موثراند. در مطالعات دیگر مشخص شده است مصرف بابونه (خصوصا بابونه آلمانی) و گل همیشه بهار (آرنیکا) به عنوان یک داروی ضد التهاب، می‌تواند به درمان درماتیت کمک کند. و یا در مطالعاتی دیگر مشاهده شده است استفاده موضعی از روغن بادرنجبویه و اکیناسه می‌تواند در برطرف کردن تبخال مفید باشد. بنابراین استفاده از ماسک‌هایی که حاوی مشتقاتی از این گیاهان دارویی هستند به نوبه خود در حفظ شادابی پوست می‌توانند مفید باشند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱