طب سوزنی و کاربرد آن برای ورزشکاران حرفه‌ای

brain stroke سکته مغزی طب سوزنی
طب سوزنی در دوران پس از سکته مغزی کمک کننده است؟
12 آگوست, 2023
تقویت قوای جنسی
گیاهان دارویی مناسب برای قوای جنسی
2 سپتامبر, 2023
proffesional athlete ورزشکاران حرفه‌ای

proffesional athlete ورزشکاران حرفه‌ای

ورزش منظم نه تنها سلامت فرد را بهبود میبخشد، بلکه به عنوان یک "درمان" برای افراد از همه طبقات زندگی، اعم از اطفال و سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های مزمن یا افراد چاق در نظر گرفته می‌شود. ورزش به طور کلی مزایای آشکاری دارد، اما به تکنیک، قدرت و تکرار مناسب نیز نیاز دارد. در حال حاضر با افزایش جمعیت علاقه مندان به ورزش، آسیب‌های ورزشی به یک بیماری شایع تبدیل شده است. اختلالات اسکلتی- عضلانی بیشتر آسیب‌های ورزشی را تشکیل می‌دهند و به طور مکرر عود می‌کنند. اگرچه در مقایسه با بیماری‌های اسکلتی-عضلانی نادر است، اما پزشکی ورزشی انواع مختلفی از بیماری‌ها را شامل می‌شود که از فعالیت‌های ورزشی جلوگیری می‌کنند، از جمله مسائل روانی.

در مقایسه با ورزشکاران تفریحی یا افراد غیر ورزشکار، ورزشکاران حرفه‌ایی دارای اهداف مشخص‌تری هستند و انگیزه بیشتری برای بهبود عملکرد دارند. طبیعی است که آسیب‌های ورزشی برای ورزشکاران حرفه‌ایی بسیار حیاتی است، زیرا مستقیماً روی شغل و سود اقتصادی آنها تأثیر می‌گذارد. بنابراین، در ورزشکاران حرفه‌ای که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌ا‌ند، استراتژی بازگشت به بازی در اولویت قرار می‌گیرد. هدف از درمان و توانبخشی یک ورزشکار حرفه‌ایی بازگشت به ورزش مربوطه با حداقل کاهش عملکرد است، در حالی که هدف از درمان و توانبخشی غیر ورزشکاران بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه است. بر این اساس، آسیب‌های ورزشی ورزشکاران اغلب به ملاحظات پیچیده‌ای در فرآیند تصمیم‌گیری پزشکان منجر می‌شود.

طب سوزنی یک درمان غیردارویی است که برای کنترل درد به ویژه در سیستم اسکلتی عضلانی شناخته شده است. اثرات درمانی طب سوزنی با مکانیسم‌های مرکزی و سیستمیک مربوط به مغز یا سیستم عصبی خودمختار و همچنین اثرات موضعی در محل کاشت سوزن مرتبط است. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که طب سوزنی سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی یا هورمون‌هایی مانند بتا اندورفین، دوپامین، سروتونین و کورتیزول را تغییر می‌دهد و تأثیر خاصی بر سیستم لیمبیک یا ناحیه احساسی مغز دارد. همچنین، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که طب سوزنی ممکن است در درمان درد مزمن همراه با افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و اختلالات دژنراتیو مانند بیماری آلزایمر مفید باشد.

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی اثرات قابل اندازه‌گیری بر جریان خون نواحی خاصی از بدن دارد که به نوبه خود می‌تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد. یکی از این تحقیقات که در دانشگاه طب سنتی چینی بجینگ انجام شد، شامل ورزشکارانی بود که 5000 متر دویدند و پس از آن قبل از اینکه فرصتی برای نفس کشیدن پیدا کنند، برای درمان‌های طب سوزنی نشستند. ورزشکارانی که تحت درمان قرار گرفتند سریعتر از افراد گروه کنترل بهبود یافتند.

مطالعه دیگری که در مجله آمریکایی طب سوزنی منتشر شد، اثرات طب سوزنی را بر آستانه بی‌هوازی و ظرفیت بدنی در حین ورزش در مردان جوان سالم اندازه‌گیری کرد. محققان دریافتند که افراد گروه درمان طب سوزنی حداکثر ظرفیت تمرینی بالاتری داشتند و می‌توانستند در زمان شروع تجمع لاکتات خون بارهای کاری بالاتری نسبت به افراد گروه دارونما انجام دهند. افرادی که طب سوزنی دریافت کردند نیز ضربان قلب کمتری داشتند.

در سال 2020 یک مطالعه مروری سیستماتیک در مجله Int J Environ Res Public Health چاپ شده است، که در آن موارد بالینی موردی را که از طب سوزنی برای درمان آسیب‌های ورزشی در ورزشکاران استفاده می‌کردند، خلاصه و تجزیه و تحلیل کرد، بنابراین مبنایی برای تحقیقات بیشتر برای ایجاد شواهد بالینی در مورد درمان طب سوزنی در پزشکی ورزشی فراهم کرده است. در هر گزارش موردی که در این مطالعه بررسی شدند، تأیید شد که طب سوزنی برای درمان انواع آسیب‌های ورزشی توسط ورزشکاران استفاده می‌شود. طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد کوتاه مدت و بهبودی از اختلال کمک کند و به عنوان یک روش مفید، غیرتهاجمی و محافظه کارانه برای مدیریت آسیب‌های ورزشی مانند پارگی منیسک جانبی، برخورد استابولوم فمور، کیست گانگلیون و فتق ورزشی استفاده شده است. علاوه بر این، طب سوزنی به‌عنوان درمانی ارزشمند برای امتحان در بیماری‌هایی مانند درد عضلانی دیررس پیشنهاد شده است. موارد بالینی مورد بررسی در این مطالعات پتانسیل طب سوزنی را در درمان انواع آسیب‌های ورزشی، فراتر از کنترل درد در اختلالات اسکلتی عضلانی نشان دادند. با این حال، با توجه به اینکه این مطالعه مروری بر اساس گزارش‌های بالینی موردی بوده است، درک اختصاصی‌تری از تاثیر بالینی طب سوزنی در ورزشکاران مورد نیاز است.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱