Kidney Stones سنگ کلیه
آیا به کمک طب سنتی می‌توان سنگ کلیه را درمان کرد؟
7 اکتبر, 2018
dry cough treatment درمان سرفه خشک
درمان سرفه‌های خشک با کمک طب سنتی
29 نوامبر, 2020
headache درمان سردرد

headache درمان سردرد

انواع سردرد در طب سنتی

در طب سنتی سردرد را به چهار دسته تقسیم می‌کنند:

  • سردردهای صفراوی
  • در این نوع سردرد که بیشتر در آقایان دیده می‌شود، کل پیشانی و چشم درد می‌گیرد. نشانه آن، شروع درد از ناحیه پیشانی و جلوی سر است. این سردرد در اثر گرما یا استشمام عطرهای گرم تشدید می‌شود. برای درمان آن، مصرف سکنجبین، آب نارنج، آب پرتقال، آب لیمو و استشمام سرکه توصیه می‌شود.

  • سردردهای دموی
  • این سردرد از پیشانی شروع شده، کل سر را در بر گرفته و موجب نبض زدن در شقیقه‌ها می‌شود. این نوع سردرد با گرما افزایش می‌یابد و عصبانیت و استشمام عطرهای گرم، تشدید کننده آن است. سردرد دموی بیشتر در مردان مشاهده می‌شود. برای درمان آن باید ماهی یک بار حجامت عام و دو هفته بعد از آن، حجامت سر انجام شود.

  • سردردهای بلغمی
  • این سردرد از گردن و پشت سر شروع شده، در برخی موارد با حالت تهوع همراه است و با بوهای گرم آرام می‌شود. سردی زیاد طبع، اضطراب و استرس باعث تشدید آن خواهد شد. این سردرد بیشتر در زنان مشاهده می‌شود. خوردن شیره انگور هفته‌ای 5 بار در وعده صبحانه، استشمام عطرهای گرم شب‌ها قبل از خواب، مالیدن روغن کنجد روی ملاج سر و حجامت از راه‌های درمان این نوع سردرد است. برای درمان این سردرد در خانم‌ها، خوردن ترکیب عرق رازیانه و عسل قبل از خواب مفید است.

  • سردردهای سوداوی
  • در این نوع سردرد که می‌تواند به هر دلیلی ایجاد شود معمولاً کل سر درگیر می‌شود. فرد در این سردرد به صدا، نور و بو حساس شده و در تاریکی تسکین می‌یابد. سر و صدا، عصبانیت، شلوغی، آلودگی هوا و استرس از عوامل تشدید کننده آن است. این نوع سردرد در زنان و مردان به یک میزان شیوع دارد. خوردن سکنجبین، ماساژ پنجه پا، شانه زدن مو با شانه زبر و انجام حجامت در درمان آن مؤثرند. همچنین برای جلوگیری از این سردرد، ترک غذاهایی که ایجاد سودا می‌‎کنند مانند بادمجان، ادویه‌جات تند، گوشت گوساله و قهوه توصیه می‌شود.

    نکته حائز اهمیت این است که می‌توان با کاهش استرس، انجام ورزش‌های هوازی، اجتناب از مصرف دخانیات، خوردن غذای مناسب، خوابیدن و نوشیدن آب به اندازه کافی از انواع سردرد جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱