طب سنتی در زندگی روزمره مردم کلان شهرها

کنترل آلزایمر با طب سوزنی
19 ژانویه, 2024
acupuncture for pregnancy طب سوزنی برای بارداری
طب سوزنی در دوران اقدام به بارداری مفید است؟
3 فوریه, 2024
big city کلانشهر

big city

اهمیت طب سنتی در محیط آلوده شهرهای صنعتی

زندگی انسان امروز با شهر نشینی گره خورده است. چرا که فرآیند کسب و کار و همچنین رفاه در زندگی اولویت قرار گرفته و بالاترین سطح امکانات و رفاه مد نظر می باشد. روز به روز با کوچ عده بیشتری از مردم به کلان شهرها روبرو هستیم. در این مطلب کاری به درست یا غلط بودن زندگی شهر نشینی یا شرایط اجتماعی آن نداریم. نکته مهم این است که اگر در این شهرهای صنعتی زندگی می کنیم چطور از سلامتی خود در بالاترین سطح ممکن با کمک طب سنتی مراقبت کنیم. برخی از مهمترین کاربردهای طب سنتی در شهرهای آلوده و صنعتی را مرور می کنیم.

آلودگی هوا و طب سنتی

سیستم بدن انسان با دریافت اکسیژن سالم بهترین عملکرد ممکن را ارائه می کند و زمانی که اکسیژن توسط خون به بافت های مختلف بدن منتقل می شود، سلامتی، ایمنی و رشد آنها به بهترین شکل صورت می گیرد. هوای شهرهای بزرگ و صنعتی آلوده می باشد و پر از ریزگردها، سرب و سایر مواد شیمیایی است. طب سنتی با معرفی بهترین دمنوش ها کمک می کند مجاری تنفسی و ریه ها در مقابل آلودگی پاکسازی شوند و مقاومت بهتری داشته باشند. از مهمترین دمنوش های طب سنتی برای آلودگی هوا می توان به دمنوش گل بابونه، دمنوش برگ مرزنجوش، دمنوش آویشن، برگه ناخنک با عسل و ... اشاره کرد.

با کمک این دمنوش ها می توان تا حد زیادی مجاری تنفسی را باز کرد و اکسیژن رسانی را بهبود بخشید.

طب سنتی و سر و صدای شهر صنعتی

برای اینکه انسان در امور زندگی آرامش داشته باشد، باید توانایی تحمل سر و صداهای مختلف از انواع آژیر ماشین های پلیس، آتش نشانی، آمبولانس تا صدای ماشین ها، موسیقی ها، مراسمات و ... را داشته باشد. ذهن همه افراد از ابتدا آرام و خونسرد نیست، اما می توان با کمک طب سنتی به مقدار زیادی این آرامش را ایجاد کرد به گونه ای که دیگر صداهای معمول در شهر، عامل اضطراب، دلهره و سردرد برای فرد نشود. دمنوش اسطوخودوس، دمنوش بابونه، دمنوش نعناع، دمنوش آویشن، دمنوش گل مریم، ماساژ درمانی، طب سوزنی و برنامه غذایی مطابق با طب سنتی از دیگر مواردی می باشند که آرامش فرد را در محیط پر سر و صدای شهر صنعتی فراهم می کنند.

طب سنتی و ترافیک های سنگین کلان شهرها

در کنار آلودگی دومین مشکل در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور ما، ترافیک های سنگین و خسته کننده می باشد. برای اینکه در مسیر این ترافیک ها صبور باشیم، آرامش داشته باشیم، دچار خستگی فیزیکی نشویم و با مشکلاتی مانند گرفتگی عضلات و کمردرد مواجه نشویم، نیاز است که آنچه طب سنتی به ما توصیه می کند را رعایت کنیم.

توجه کنید که داروهای شیمیایی و علم پزشکی هم می تواند این موارد را برای فرد فراهم کند، اما آیا ترافیک یک مشکل یک روزه است یا مثل یک سردرد و سرما خوردگی کوتاه مدت است که از دارو استفاده کنیم؟ استفاده از دارو در دراز مدت خود عوارض خطرناکی به همراه دارد.

بهترین راه برای مراقبت از سلامتی، در مشکل همیشگی ترافیک، طب سنتی است. داروهای گیاهی، دمنوش های آرامش بخش و تقویتی، انواع مواد مغزی، رعایت برنامه غذایی، حرکات ورزشی طب سنتی، ماساژ و ... کمک می کند بدن فرد در حالت آرامش مطلق مسیر ترافیک را بدون خستگی طی کند.

استفاده از میوه های خشک بدون قند اشباع مانند انجیل خشک، سیب خشک و ..، مصرف دمنوش در وسط روز، ماساژ پا، انجام حرکات ورزشی و .. که می توانید به صورت تخصصی از محصولات طب سنتی استفاده کنید.

از عوارض شدید ترافیک در کلان شهر ها می توان به عصبانیت های لحظه ای، درگیری، زد و خوردها و عواقب ناگوار آن که منجر به دیه و بیمارستان و ... می شود اشاره کرد. پس نیاز است با یک برنامه سالم بدون عوارض در بالاترین سطح آرامش باشیم.

تصفیه هوای خانه با طب سنتی

کودکان و افراد مسن نسبت به سایر افراد جز دسته حساس جامعه به حساب می آیند که بدون حضور در خیابان های آلوده نیز ممکن است دچار بیماری ناشی از آلودگی هوا شوند. چرا که در طول روز با توجه به باز و بسته شدن درب و پنجره ها، هوای آلوده به درون خانه نفوذ می کند. برای تصفیه کردن هوای خانه می توان از بخور استفاده کرد. البته هر بخوری نباید استفاده شود، برخی گیاهان بخور سنگین دارند و باعث سردرد می شوند. در صورتی که در محیط خانه کودک و نوجوان هست، بخور آب و گلاب در کنار ریحان می تواند انتخاب مناسبی باشد که در دسترس عموم هست.

در مرحله تخصصی تر می توان از مراکز طب سنتی و عطاری ها گیاهان اوکالیپتوس و بابونه را تهیه کرد. بخور این دو گیاه با قدرت بالایی هوای محیط را تصفیه و ضد عفونی می کند و تنفس آن برای مجاری تنفسی، ریه ها و ... مفید می باشد.

طب سنتی در کنترل فشار های کاری و مالی

هزینه مسکن، خورد و خوراک، اجاره مغازه، هزینه وسیله نقلیه، هزینه مدرسه و آموزشگاه به همراه سنگین بودن شیفت های کاری طولانی، سبب می شود که در شهرهای صنعتی و شلوغ فشار روحی و جسمی زیادی به فرد وارد شود. متاسفانه برخی افراد به مواد مخدر، داروهای شیمیایی و ... پناه می برند که در دراز مدت سبب ایجاد اعتیاد و همچنین عوارض ناگواری مانند مشکلات کبدی، بیماری های کلیوی و گوارشی را در پی دارد. برای اینکه این شرایط روحی و جسمی را به خوبی کنترل کنید و با عوارض درمان های دیگر روبرو نشوید، استفاده از طب سنتی بهترین انتخاب می باشد. جایی که می توان آرامش را از محصولات طبیعی و ارگانیک دریافت کرد و سطح توان جسمی را با مصرف میوه ها، خوراکی ها، پودرهای ترکیبی طب سنتی و ... بدست آورد.

متخصصان طب سنتی با اطلاع از ویژگی مواد غذایی و همچنین اثر گذاری آنها بر جسم انسان، ترکیب های تخصصی مناسبی به صورت نوشیدنی یا پودری تولید می کنند و افراد با ارائه درخواست خود و انجام مشاوره می توانند آنها را تهیه کنند.

طب سنتی نه تنها با زندگی نوین شهری تضادی ندارد بلکه بهترین مسیر جهت سالم زندگی کردن در این محیط ها برای طولانی مدت می باشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱