طب سوزنی در دوران اقدام به بارداری مفید است؟

big city کلانشهر
طب سنتی در زندگی روزمره مردم کلان شهرها
26 ژانویه, 2024
thyme properties خواص آویشن
خواص آویشن بهتر بشناسید
7 فوریه, 2024
acupuncture for pregnancy طب سوزنی برای بارداری

acupuncture for pregnancy طب سوزنی برای بارداری

یک موقعیت حساس و پر از نگرانی در عین حال شیرین و ماندگار دوران بارداری برای زوجین می باشد. برخی روشهای درمانی و مراقبتی در کنار برخی فرآیندهای طب سنتی کمک می کند که بارداری با موفقیت بالاتری امکان پذیر باشد و سیستم بدن مادر در دوران بارداری زیست پذیری مناسبی با جنین داشته باشد. در طب سوزنی روش های درمانی و مراقبتی زیادی وجود دارد که طب سوزنی یکی از آنها می باشد. سوال رایج در افراد این است که آیا طب سوزنی در دوران اقدام به بارداری مفید است؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است که تاثیر طب سوزنی را در دو جهت مورد بررسی قرار دهیم. یکی تاثیر آن بر بالا بردن احتمال بارداری و دیگری تاثیر آن برای حفظ جنین شکل گرفته.

عملکرد طب سوزنی

ابتدا یک تعریف عملکردی از طب سوزنی را با هم مرور کنیم. سوزن های استریل شده به صورت تخصصی در موقعیت های خاصی از عصب و بدن فرو می روند که همراه با آزاد سازی انتقال دهنده های عصبی می باشد. فشار استرس و سایر مشکلات ایجادی در سیستم بدن از انتقال پیغام های عصبی ایجاد می گردند، زمانی که مسیر این پیغام ها مسدود شود و یا به شکل مدیریت شده ای کنترل گردند، میزان آرامش در فرد افزایش می یاد. مورد بعدی ترشح هورمون های تنظیم کننده ایمنی بدن است. با کمک طب سوزنی متخصص سیستم بدن را تحریک می کند که در محدوده خاص با ترشح هورمون های بیشتری فعالیت کند. پس با طب سوزنی می توان بر عملکرد سیستم بدن تاثیر گذاشت.

تاثیر گذاری طب سوزنی بر باروری

متخصصین پزشکی، مقالات و تحقیقات نشان داده است که بارداری موفق در یک بستر خاص ایجاد می شود که در آن کیفیت و کمیت تخمک گذاری در بالاترین سطح ممکن باشد، چرخه قاعدگی مادر منظم انجام شود، سطح ترشح هورمون ها کنترل شده باشد، بدن تحت فشار و استرس قرار نداشته باشد و تا حد ممکن اضطراب کنترل شده باشد. در این وضعیت بارداری با موفقیت ایجاد می شود. اما همیشه مادر در بهترین شرایط ممکن جسمی و روحی قرار ندارد. حالا طب سوزی به عنوان یک روش مکمل و بدون خطر وارد می شود.

متخصص طب سوزنی با تمرکز بالا و در بهترین سطح دانشی، طب سوزنی را بر روی فرد انجام می دهد، سطح ترشح هورمون ها را تنظیم می کند، فشارهای عصبی موجود در بدن را از بین می برد و میزان تخمک گذاری بهبود می یابد. فرد در حالت آرامش بخش و بدون استرس قرار می گیرد.

حالا با متعادل شدن سیستم هورمون ها و غدد درون ریزی، احتمال بارداری به مراتب افزایش پیدا می کند.

اثر گذاری طب سوزنی بر هورمون های تناسلی زنانه

از مهمترین هورمون های محرک در اندام تناسلی زنانه، فولیکول FSH می باشد. اگر بخواهیم بارداری موفقی اتفاق بیافتد باید با کمک طب سوزنی این هورمون ماند بسیاری دیگر از هورمون ها در یک محدوده مشخص کنترل می شود. کم یا زیاد بودن فولیکول در محیط تخمدان و فضای تخمک ها عامل نامناسب و اختلال گر به حساب می آید. زیاد بودن فولیکول FSH عاملی برای ارسال پیغام های عصبی در راستای از کار افتادگی تخمدان ها می باشد. در نتیجه سبب می گردد که سیستم بدن حالت یائسگی پیش از موعد را بپذیرد. در این شرایط واکنش طبیعی بدن نسبت به داروهای تحریک کننده تخمدان ممکن است منفی باشد و در مقابل طب سوزنی بتواند راهگشایی کند.

تاثیر طب سوزنی بر روی کیفیت تخمک گذاری

زمانی بهترین شرایط ممکن در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود که سطح خون رسانی مناسب باشد و مواد مورد نیاز، ویتامین ها و ... به خوبی تامین گردد. اگر بخواهیم فردی تخمک گذاری موفقی داشته باشد باید خون رسانی مناسبی در بدن او ایجاد گردد. زمانی که خونرسانی به خوبی در رحم و محیط تخمدان اتفاق نیافتد، مواد مورد نیاز فولیکول ها و تخمک ها فراهم نمی شود. عدم تامین این مواد، کیفیت تخمک ها را پایین می آورد م سبب می شود لقاح رخ ندهد. مساله ای که بر روی کیفیت تخمک گذاری بسیار اثر بخش است، خون رسانی است. طب سوزنی با تحریک بدن، عاملی برای افزایش خون رسانی و گردش خون بهتر می باشد و در نهایت تامین تمام مواد مورد نیاز تخمک های سالم فراهم گردد.

تاثیر طب سوزنی بر روی کاشت جنین

زمانی کاشت جنین با موفقیت همراه می شود که نرخ لانه گزینی جنین بالا باشد. در صورت پایین بودن نرخ لانه گزینه چه در لقاح طبیعی و چه در کاشت جنین، مطمئنا باروری با مشکل روبرو می شود. در موارد بسیاری که چندین بار کشت جنین با شکست روبرو شده است، از درمان های مختلفی استفاده شده که یکی از آنها انجام طب سوزنی می باشد. طب سوزنی با از بین بردن سطح استرس و اضطراب بالا که سیستم ایمنی و خون رسانی بدن را مختل می کند و همچنین افزایش خون رسانی، کمک می کند میزان لانه گزینی به حد قابل قبولی افزایش یابد. نتایج تحقیقات میدانی و گزارش نمونه های موفق نشان می دهد که بازدهی طب سوزنی در این زمینه بسیار بالا و مناسب بوده است.

فواید طب سوزنی در بارداری

علاوه بر اینکه طب سوزنی کمک می کند احتمال بارداری افزایش یابد، می تواند در روند زیست پذیری مادر نسبت به تغییرات ایجاد جنین تاثیر بسیار موفقی بگذارد و انطباق پذیری مادر را در ماه های اولیه بارداری افزایش دهد. برخی از مهمترین فواید طب سوزنی برای بارداری عبارتند از :

• افزایش توان جسمی مادر در روزها و ماه های اولیه بارداری با تقویت خون رسانی در بدن

• کاهش حساسیت به شکل گیری جنین در بدن و جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ شدید.

• مقدار لکه بینی و خونریزی اوایل بارداری به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و در برخی موارد به طور کامل از بین می رود.

• سطح استرس، اضطراب و نگرانی در اوایل بارداری بسیار شدید است که با طب سوزنی کنترل می شود.

• دردهای موضعی در نواحی مانند پهلو، کمر و پا در دوران بارداری و بعد از بارداری با کمک طب سوزنی درمان می شود.

• طب سوزنی بر روی مواردی مانند مشکلات گوارشی دوران بارداری، سوزش معده، کم اشتهایی و ... اثر بخش است.

• با طب سوزنی میگرن و سر دردهای شدید اول بارداری درمان می شود.

اثر گذاری طب سوزنی بر بارداری با افزایش کیفیت اسپرم

طب سوزنی برای بارداری فقط در مورد خانم ها انجام نمی شود. بلکه برای آقایان نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا کیفیت اسپرم را در آنها افزایش دهد. جامعه آماری نشان می دهد که 40 درصد مشکل ناباروری از سمت آقایان است. این مشکل ناشی در ضعیف بودن اسپرم است. نتایج دوره های طب سوزنی نشان داده است که پارامترهایی مانند تعداد و تحرک اسپرم، غلظت آن، قدرت باروری آن و ... به مقدار قابل توجهی برای افراد تحت درمان افزایش یافته است.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱