فواید طب سوزنی برای درمان سینوزیت

heart failure treatment درمان نارسایی قلبی
اثربخشی طب سوزنی برای نارسایی های قلبی
24 فوریه, 2023
Saffron benefits فواید زعفران
از فواید زعفران چه می دانید؟
11 مارس, 2023
sinusitis treatment درمان سینوزیت طب سوزنی

چهار جفت سینوس در بدن وجود دارد که در پشت پیشانی، استخوان گونه، بینی و بین چشم‌ها وجود دارند و مانند حفره‌های کوچک هوا عمل می کنند. از این بین آنهایی که بیشتر مستعد عفونت و التهاب هستند بین چشم‌ها و دو طرف بینی قرار دارند. سینوس‌ها ماده مخاطی آزاد می‌کنند که ورود میکروب‌ها و سایر مواد خارجی مضر به بدن را محدود می‌کند. با این حال، زمانی که مخاط اضافی تولید می‌شود، شرایط مطلوبی برای رشد باکتری‌ها و سایر آلرژن‌ها ایجاد می‌کند، که به این حالت سینوزیت می‌گویند.

علائم اصلی سینوزیت عبارتند از: ترشح چرکی و زرد رنگ بینی از جلو و پشت بینی (به داخل گلو)، بینی پر شده، از دست دادن بویایی، سرفه،، مشکل در تنفس، تب، درد سینوسی، سردرد پیشانی، درد صورت و احساس وزوز و سنگینی سر و حساسیت سینوس‌ها به لمس. سینوزیت طولانی مدت اغلب به دلیل عفونت‌های مکرر توسط ویروس‌های سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد می‌شود. بخشی از مشکل این بیماری آناتومیک است. منافذ داخل حفره بینی باریک هستند و بنابراین اگر قبلاً التهاب وجود داشته باشد، عفونت و التهاب بیشتر حفره‌ها را مستعد انسداد می‌کند. این امر باعث رکود مایعات در بینی و سینوس‌ها می‌شود که فرصت مناسبی برای رشد باکتری‌ها و التهاب فراهم می‌کند. بسته به طول مدت این علائم، سینوزیت می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد مانند:

1- سینوزیت حاد: این سینوزیت برای مدت زمان کوتاه (1 تا 2 هفته) طول می‌کشد و عموماً ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی است.

2- سینوزیت نیمه مزمن: این عفونت سینوسی می‌تواند تا 3 ماه طول بکشد. معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از عفونت‌های باکتریایی یا آلرژی رنج می‌برد.

3- سینوزیت مزمن: سینوزیت مزمن طولانی‌ترین مدت (بیش از 3 ماه) را دارد. آلرژی‌های مداوم، مشکلات بینی یا عفونت‌های باکتریایی ممکن است باعث این امر شوند.

در طب سنتی چینی، سلامت جسم به جریان چی (انرژی) در بدن شما بستگی دارد. این انرژی در طول مسیرهای نامرئی که به عنوان چاکراه شناخته می‌شوند و در سراسر بدن پخش شده‌اند حرکت می‌کنند. اعتقاد بر این است که چی به حفظ تعادل بدن کمک می‌کند و توانایی طبیعی بدن را برای بهبودی تقویت می‌کند. مسدود شدن یا مختل شدن جریان چی می‌تواند بر سلامت جسمی و عاطفی تأثیر منفی بگذارد. در طول یک جلسه طب سوزنی، سوزن‌های بسیار نازکی به پوست شما وارد می‌شود تا نقاط خاصی را بر اساس علائمی بیماری تحریک کند. این تحریک به رفع انسداد در طول چاکراه‌ها کمک می‌کند و جریان چی را در بدن بازیابی می‌کند. براساس تحقیقات پزشکی نوین ادعا می‌شود این نقاط به طور مستقیم با سیستم عصبی و غدد درون ریز در تعامل هستند و باعث تحریک واکنش‌های شیمیایی و انتشار برخی هورمون‌ها می‌شوند. این پاسخ‌ها در امتداد بافت‌های نرم بدن حرکت می‌کنند و تسکین لازم را فراهم می‌کنند. خواص ضد التهابی طب سوزنی باعث کاهش التهاب در سینوس‌ها و تسکین درد می‌شود. همچنین مایعات بدن را قادر می‌سازد تا به آرامی در سراسر بدن حرکت کنند و از تجمع مخاط و سایر انسدادها جلوگیری می‌کند.

مطالعات زیادی در مورد اثرات طب سوزنی بر مشکلات سینوسی وجود ندارد. با این حال، مطالعات متعددی در مورد فواید طب سوزنی برای رینیت آلرژیک وجود دارد. رینیت آلرژیک شامل التهاب غشاهای مخاطی در بینی در پاسخ به آلرژن‌ها است که می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات مربوط به سینوس شود، از جمله: گرفتگی، آبریزش بینی، سردرد، احسا فشار در صورت و اطراف سینوس‌ها.

در مطالعه‌ایی در سال 2006در مجله American Journal of Rhinology & Allergy چاپ شده است، نشان داده شد که حدود 99 درصد از متخصصان طب سوزنی در ایالات متحده مشکلات سینوس را با این روش درمان می‌کنند. این درحالی است که تاثیر طب سوزنی در کاهش علائم آلرژی در مطالعات مروری مختلف مشاهده شده است.

به طور خلاصه، طب سوزنی سینوزیت مزمن را با بهبود جریان خون، شل کردن ماهیچه‌ها و تخلیه مخاط از سینوس‌ها درمان می‌کند. حتی مطالعات مختلف ادعا می‌کنند که برای \درمان عفونت مزمن سینوسی، طب سوزنی به اندازه سایر داروهای استاندارد موثر است.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱