توصیه‌ های طب سنتی برای جلوگیری از آبریزش بینی و چشم

New strain of coronavirus درمان سویه جدید کرونا
گیاهان دارویی مفید برای سویه جدید کرونا
11 آگوست, 2022
Postpartum Depression treatment درمان افسردگی پس از زایمان
طب سوزنی روشی موثر بر درمان افسردگی بعد از زایمان
30 آگوست, 2022
runny nose & watery eyes treatment درمان آبریزش بینی و چشم

سرماخوردگی یک عفونت بینی و گلو است که توسط ویروس‌ها ایجاد می شود. ما در سال معمولا بین دو تا چهار مرتبه دچار سرماخوردگی می‌شویم. علائم سرماخوردگی که معمولاً یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی ظاهر می‌شود شامل آبریزش بینی، سرفه، احتقان بینی، گلودرد، عطسه، آبریزش چشم، سردرد خفیف، خستگی خفیف، بدن درد و تب است.

در اینجا نگاهی به برخی توصیه‌های طب سنتی یا درمان‌های خانگی محبوب‌تر برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی می‌اندازیم. علاوه بر این درمان‌ها، برخی غذاها نیز ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند و داروهای دیگری نیز ممکن است برای تسکین سرفه و توقف آبریزش بینی و چشم توصیه شود.

ماده معدنی روی یا زینک: روی یک ماده معدنی ضروری است که برای عملکرد صحیح بیش از 300 آنزیم در بدن ما مورد نیاز است. به طور طبیعی در غذاهایی مانند گوشت، جگر، غذاهای دریایی و تخم مرغ یافت می‌شود. مصرف روزانه 12 میلی‌گرم برای زنان و 15 میلی‌گرم برای مردان توصیه می‌شود.

ویتامین D: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی با سطح بالاتر ویتامین D از ریسک کمتری برای ابتلا به سرماخوردگی برخوردارند.

گون: ریشه گون از دیرباز در طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شده است. بر اساس برخی مطالعات گون دارای خواص ضد ویروسی است و سیستم ایمنی را تحریک می‌کند، اگرچه هیچ آزمایش بالینی برای بررسی اثر گون در برابر سرماخوردگی در انسان وجود نداشته است.

سیر: سیر یکی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی و رایج در طب سنتی برای سرماخوردگی است. بسیاری از فرهنگ‌ها با استفاده از سیر یک درمان خانگی برای سرماخوردگی دارند، خواه سوپ مرغ با مقدار زیادی سیر باشد، نوشیدنی‌ای که با سیر خام له شده درست می‌شود، یا اگر فقط شامل خوردن سیر خام باشد. تصور می شود ترکیب ضد سرما در سیر آلیسین باشد که خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد. آلیسین چیزی است که به سیر طعم تند و متمایز آن را می‌دهد. برای به حداکثر رساندن مقدار آلیسین، سیر تازه باید خرد یا له شود و باید خام باشد.

نوشیدنی‌های گرم: نوشیدنی گرم یک دارو شناخته شده در طب سنتی برای سرماخوردگی است. در مطالعات اخیر نیز مشاهده شده است که مصرف یک نوشیدنی گرم به کاهش علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. نوشیدنی گرم عصب مرتبط با حفره‌های دهان و بینی را تحریک می‌کند که ممکن است علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و چشم را تسکین دهد.

بخور گرم: روش‌های مختلفی برای انجام استنشاق بخار داغ وجود دارد، اما ایده اصلی یکسان است. فردی گیاهان یا روغن‌های دارویی طب سنتی را به آب داغ اضافه می‌کند، روی آب خم می‌شود و بخار آن را تنفس می‌کند. این عمل کمک میکند علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و چشم سریعتر کاهش یابد.

غذای تند: غذاهای تند اگرچه در ابتدا ممکن است کمی سبب تشدید آبریزش بینی و چشم شوند، اما بدلیل وجود کسپایسین هر گونه احتقان سینوسی ممکن است مدت کوتاهی پس از پایان غذا تسکین یابد. ویتامین C: مصرف مکمل‌های ویتامین C در دوزهای 200 میلی گرم یا بیشتر در روز می‌توانند بروز، مدت یا شدت سرماخوردگی را کاهش دهند.

اکیناسه: اگرچه یافته‌های اخیر استفاده از اکیناسه برای سرماخوردگی و آنفولانزا را زیر سوال می‌برد، اما هنوز هم یکی از محبوب‌ترین گیاهان طب سنتی است که امروزه استفاده می‌شود.

زنجبیل: ریشه زنجبیل یکی دیگر از داروهای خانگی برای سرفه، سرماخوردگی و گلودرد است. در طب سنتی چینی برای درمان سرفه استفاده می‌شود و همچنین برای سرماخوردگی همراه با آبریزش بینی حاوی ترشحات شفاف، سردرد، درد گردن و شانه و تغییر رنگ سفید روی زیان بکار می‌رود. در آیورودا، طب سنتی هند نیز از زنجبیل برای سرفه و سرماخوردگی استفاده می‌شود. چای زنجبیل داغ یک درمان خانگی محبوب برای علائم سرماخوردگی و گلودرد است. گاهی عسل و لیمو هم به آن اضافه می‌شود.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱