طب سوزنی روشی موثر بر درمان افسردگی بعد از زایمان

runny nose & watery eyes treatment درمان آبریزش بینی و چشم
توصیه‌ های طب سنتی برای جلوگیری از آبریزش بینی و چشم
20 آگوست, 2022
Helicobacter pylori infection treatment درمان هلیکوباکتری پیلوری
طب سنتی برای هلیکوباکترپیلوری یا باکتری معده چه پیشنهاداتی دارد؟
7 سپتامبر, 2022
Postpartum Depression treatment درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان نوعی اختلال خلقی است که شروع آن معمولا بین روز اول تا چهار ماه پس از زایمان آغاز است. تظاهرات بالینی افسردگی پس از زایمان شامل انرژی کم، غم و اندوه شدید، تحریک‌پذیری یا آستانه پایین تحمل و تمایل به خودکشی است. افسردگی پس از زایمان همچنین می‌تواند منجر به اثرات منفی ظریف بر روی کودک تازه متولد شده شود که ممکن است منجر به بروز خشونت بیشتر در دوران نوجوانی یا بزرگسالی شود. نرخ شیوع افسردگی پس از زایمان در تازه مادران 15 تا 30 درصد است. تفاوت معنی داری در ویژگی‌های بالینی بین افسردگی پس از زایمان و سایر انواع افسردگی وجود ندارد. روش‌های اولیه درمان افسردگی پس از زایمان شامل مداخله روانشناختی، دارودرمانی و فیزیوتراپی است. با این حال، اکثر زنان پس از زایمان و در دوران شیردهی به دلیل عوارض جانبی احتمالی تمایلی به مصرف داروهای ضد افسردگی ندارند. علاوه بر این، زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان تمایلی چندانی به دریافت درمان‌های روان‌شناختی و رفتاری نیز ندارند.

راهبردهای درمانی جایگزین برای افسردگی پس از زایمان، به ویژه طب سوزنی در حال افزایش است و به دلیل کارآمدی و ایمنی آن، مقبولیت یافته است. اخیرا طب سوزنی در جامعه پزشکی غرب مورد توجه فراوانی قرار گرفته است و نشان داده شده است که در تسکین درد بعد از عمل، تهوع بارداری، تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و دندان درد موثر است. در برخی مطالعات متاآنالیز اخیر نشان داده شده است که طب سوزنی یک درمان ایمن و موثر برای اختلالات افسردگی است. علاوه بر این، استفاده از طب سوزنی اثر بالقوه ضد افسردگی را در زنان باردار هم نشان داده است. اگرچه مطالعات متعددی اثربخشی طب سوزنی را بر افسردگی پس از زایمان بررسی کرده‌اند، در چندین مورد از این مطالعات ناسازگاری در اثربخشی این روش گزارش شده است.

از دیدگاه علمی، طب سوزنی چگونه کار می‌کند؟

• بر حسب اینکه کدام نقاط بدن مورد هدف قرار می‌گیرند و سوزن‌ها کجا وارد می‌شوند، طب سوزنی می‌تواند باعث شود سیستم عصبی مواد شیمیایی مسکن یا انتقال دهنده‌های عصبی تولید کند.

• ضمن تنظیم عملکرد سیستم عصبی از فعالیت مبارزه یا گریز به حالت استراحت، توانایی طبیعی بدن برای التیام خودش را تقویت می‌کند.

• و بخشی از مغز را که هورمون‌های احساس خوب ترشح می‌کند و احساسات از جمله افسردگی و اضطراب را کنترل می‌کند، تحریک می‌کند.

همچنین متخصصین طب سنتی معتقدند "آنچه برای مادر مفید است برای نوزاد نیز مفید است. از آنجایی که طب سوزنی می‌تواند با کاهش فشار خون، کاهش ترشح هورمون‌های استرس و تقویت گردش خون سالم در مادر، آرامش را افزایش دهد، همین امر می‌تواند برای نوزاد نیز مفید باشد. هر عادت خوبی که با سبک زندگی خود تطبیق دهید، مانند خوابیدن، ورزش کردن، خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی یا طب سوزنی، به همان اندازه که برای مادر مفید است، برای کودک نیز مفید است!"

بطور کلی، طب سوزنی یکی از روش‌های مکمل و پیشگیرانه پزشکی است! حمایت از هورمون‌های بدن برای حفظ تعادل، حفظ فشار خون سالم و پاسخ مناسب به استرس، به جلوگیری از هر گونه شرایط ناگوار کمک کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱