اثربخشی درمان طب سوزنی برای ترک اعتیاد

acupuncture for old age طب سوزنی برای سالمندی
آیا طب سوزنی برای دوره سالمندی سودمند است؟
30 اکتبر, 2021
rheumatism treatment with acupuncture درمان روماتیسم با طب سوزنی
درمان روماتسیم با کمک طب سوزنی
11 نوامبر, 2021
quit addiction with acupuncture ترک اعتیاد با طب سوزنی

غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر یک سفر فوق‌العاده دشوار است، که به انواع رویکردها و روش‌های مختلف برای موفقیت نیاز دارد. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی به طور بالقوه می‌تواند یک ابزار موثر در درمان اعتیاد به مواد مخدر و کمک به فرآیند سم‌زدایی باشد. علاوه بر درمان سلامت روان، مانند مشاوره و گروه درمانی، طب سوزنی می‌تواند به بیماران کمک کند تا هوس‌های خود را تسکین دهند و پس از سوءمصرف مواد و اعتیاد موفق‌تر و با هوشیاری زندگی خود را حفظ کنند.

طب سوزنی به طور روزافزون در حال تبدیل شدن به یک روش محبوب برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله اشکال مختلف اعتیاد است. درمان‌ با طب سوزنی میل بیمار به مواد مخدر را کاهش می‌دهد و در عین حال احساس آرامش و رهایی از علائم ترک را تقویت می‌کند. به طور کامل درک نشده است که چگونه طب سوزنی در درمان اعتیاد به مواد مخدر موثر است. نتایج تحقیقات شواهدی را نشان می‌دهد که طب سوزنی سطح اندورفین، مسکن‌های طبیعی بدن، را در سیستم عصبی افزایش می‌دهد، و این که هوس‌ها و علائم ترک را می‌توان با افزایش سطح اندورفین کاهش داد. با این حال، طب سنتی چینی تئوری و توضیح دیگری در مورد کارایی طب سوزنی ارائه می‌دهد و طب سوزنی را راهی برای متعادل کردن انرژی‌های یین و یانگ توصیف می‌کند. با دریافت درمان‌های طب سوزنی، فردی که با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می‌کند، انرژی یین را تغذیه می‌کند و تعادل را به انرژی‌های طبیعی خود باز می‌گرداند

در طی یک جلسه طب سوزنی، سوزن‌های نازک کوچک در پنج نقطه مختلف در ناحیه گوش وارد می‌شوند. فقط حدود 1-2 دقیقه طول می‌کشد تا پزشک سوزن‌ها را وارد کند. سپس بیمار به مدت 30 تا 45 دقیقه در سکوت و معمولاً با نور کم می نشیند. این باعث ایجاد محیطی سرشار از آرامش و آسودگی شده که باعث می‌شود بیمار عمیقاً احساس آرامش کند. کسانی که در حال حاضر با مشکلات ترک اعتیاد سر و کار دارند، گزارش می‌دهند که مقداری از علائم آنها اغلب پس از درمان با طب سوزنی تسکین می‌یابد.

اگرچه طب سوزنی هنوز به عنوان نوعی طب جایگزین تلقی می‌شود، درمان‌ها و مراکز بازپروری بیشتری به دلیل تأثیر مفید آن در درمان اعتیاد به مواد مخدر در حال پایه‌ریزی هستند. در یک مطالعه در سال 1989، پزشکان 80 الکلی را تحت درمان قرار دادند که نیمی از آنان همزمان تحت درمان‌های مشاوره و طب سوزنی بوده، در حالی که نیمی دیگر فقط مشاوره دریافت کردند. بیمارانی که هم درمان‌های طب سوزنی و هم مشاوره را دریافت کرده بودند، دو برابر بیشتر احتمال داشت که بدون الکل باقی بمانند. و هنگامی که بیمارستان لینکلن مموریال، اولین کلینیک سم‌زدایی با طب سوزنی در ایالات متحده، در سال 1974 افتتاح شد، نتایج درمان طب سوزنی در بین بیماران آنقدر خوب بود که بیمارستان تمام درمان‌های متادونی را که قبلاً به عنوان مکمل استفاده می‌شد، کنار گذاشت.

اکنون، پزشکان از بیمارستان لینکلن مموریال، طب سوزنی را به عنوان بخشی از طرح جامع توانبخشی دارویی خود که شامل درمان سلامت روان، آزمایش ادرار و یک برنامه درمانی گروهی 12 مرحله‌ای نیز می‌شود، در نظر می‌گیرند. کسانی که درمان‌های طب سوزنی را دریافت می‌کنند، کاهش قابل توجهی در ولع مصرف مواد، رهایی از علائم ترک اعتیاد و احساس آرامش را گزارش می‌کنند. موفقیت درمان‌های طب سوزنی در لینکلن مموریال، درها را برای بسیاری دیگر از مراکز سم‌زدایی طب سوزنی با بودجه عمومی در آمریکا و حتی سراسر جهان باز کرده است. علاوه بر این، محبوبیت فزاینده طب سوزنی، برخی از دادگاه های آمریکا را تشویق کرده است که طب سوزنی را به عنوان بخشی از یک برنامه جامع بازپروری دارو تجویز کنند.

اگرچه طب سوزنی پتانسیل بالایی در کمک به بیمارانی دارد که با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند، اما باید درک کرد که این یک روش درمانی کامل نیست. برای موفقیت واقعی در غلبه بر اعتیاد، افراد باید به دنبال درمان اضافی برای سلامت روان باشند. درمان‌های طب سوزنی باید به ‌عنوان یک ابزار مفید برای بهبودی، یک درمان کمکی بالقوه برای سایر روش‌های رسمی‌تر و درمان سلامت روان، و نه هرگز به‌صورت مستقل در نظر گرفته شوند. با این حال، اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد یا علائم ترک دارو دست و پنجه نرم می‌کنید، جستجوی درمان طب سوزنی ممکن است در کاهش علائم و هوس شما مفید باشد. فقط به یاد داشته باشید که تنها از طریق اضافه کردن درمان‌های سلامت روانی مانند مشاوره و تراپی، می‌توانید در ارتباطات خود با نزدیکانتان از ادامه اعتدال و هوشیاری طولانی‌مدت روابط اطمینان حاصل کنید.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱