درمان پوکی استخوان با گیاهان دارویی

acne treatment درمان آکنه طب سوزنی
درمان جای جوش و آکنه با طب سوزنی
4 دسامبر, 2022
bruises treatment درمان کبودی و ضرب دیدگی
طب سنتی روشی اثربخش در درمان ضرب دیدگی و کبودی
20 دسامبر, 2022
osteoporosis treatment درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که با تراکم استخوان کم و تحلیل رفتن استخوان مشخص میشود، که در نهایت منجر به افزایش شکنندگی استخوان و در نتیجه شکستگی استخوان می‌شود. در سطح جهانی این بیماری یک خطر عمده برای سلامتی است که جمعیت وسیعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منابع طبیعی برای غلبه بر پوکی استخوان کل فیتواستروژن‌ها را در برمی‌گیرد که این شامل ایزوفلاون‌ها، لیگنین‌ها، فلاونوئیدها و کومستان‌ها می‌شود که درصد شباهت‌های ساختاری بالایی با استروژن‌های طبیعی یا مصنوعی دارند. فیتواستروژن‌ها نتایج مشابهی را در بافت‌های مختلف تولید مثلی و غیر تولید مثلی نشان می‌دهند. بسیاری از گیاهان دارویی برای مقابله با پوکی استخوان در کشورهای مختلف استفاده شده¬اند. این درمان‌های دارویی گیاهی، اثر ناخواسته کمی دارند و برای استفاده طولانی‌مدت نسبت به داروهای سنتز شده شیمیایی مناسب‌تر هستند.

اپیمدیوم یا بز شاخدار (Epimedium plants): گیاهی کم رشد، خزان کننده و چند ساله است. این خانواده از گیاهان دارویی (مانند E. brevicomum Maxim, E. sagittatum Maxim, E. pubescens Maxim, E. koreanum Nakai, E. wushanense. T.S. Ying) در طب سنتی چینی برای پوکی استخوان و بیماری‌های مختلف یائسگی استفاده می‌شود. این خانواده از گیاهان دارویی پرمصرف‌ترین قرص¬های گیاهی در فرمول‌های درمانی سنتی چینی علیه پوکی استخوان هستند. فلاونوئیدها از جمله کارین، اپیمدین B و اپیمدین C ترکیبات اولیه ضد پوکی استخوان هستند که تحلیل استخوان را مهار می‌کنند، تشکیل استخوان را تحریک می‌کنند، دفع کلسیم از ادرار را سرکوب می‌کنند و در نتیجه از پوکی استخوان بدون پیامدهای هیپرپلاستیک محافظت می‌کنند.

سویا (Glycine max L): دانه سویا یک مکمل تقویتی و محتوی مقادیر قابل توجه‌ایی از مواد غذایی مفید مانند پروتئین¬ها و فلاوینوئید¬هایی نظیر دادیزین، جنستین و بیوکانین A است. فلاونوئیدهای سویا که از نظر ساختاری و عملکردی با i17-بتا-استرادیول مرتبط هستند، تاثیر قابل توجهی بر متابولیسم استخوان در خانم¬های یائسه دارند و یک راهکار امیدوار کننده در پیشگیری و درمان پوکی استخوان پس از یائسگی به شمار می‌روند.

بابچی یا پسورالیا (Psoralea corylifolia L.): متعلق به خانواده Leguminosae است و یکی از گیاهان دارویی است که به طور منظم در برای درمان شکستگی‌های استخوان و بیماری‌های مفصلی استفاده می‌شود. در برخی مطالعات مشاهده شده این گیاه دارای اثر استروژنی قوی است و میوه‌های آن ممکن است درمان موثری برای شکستگی، نرمی و پوکی استخوان باشد.

مریم گلی (S. miltiorrhiza): آزمایشات فارماکولوژیک نشان می‌دهد مریم گلی دارای فعالیت‌های ضد انعقاد، گشادکننده عروق، افزایش دهنده جریان خون، ضد التهاب، مهار رادیکال‌های آزاد و فعالیت‌های محافظتی میتوکندری است. طی مطالعات فیتوشیمیایی ترکیبات اصلی عصاره این دسته از گیاهان دارویی شامل تانشینون‌ها (تانشینون I، تانشینون IIA، کریپتوتانشینون، i15،16 دی هیدروتانشینون I) و فنولیک‌ها (آلدهید پروتوکاتچوئیک، اسید سالویانولیک اسید سالویانولیک) می‌باشد.

Drynaria Fortunei: این گیاه که از خانواده سرخس‌هاست دارای سایقه طولانی درمانی در شرق آسیا است و برای درمان اختلالات زنانه مانند التهاب، تصلب شرایین، چربی خون و پوکی استخوان استفاده می‌شود. درمان‌های طب سنتی چینی و کره‌ای برای درمان پوکی استخوان معمولاً شامل ریزوم Drynaria fortunei است. مطالعات اخیر نشان داده است که Drynaria fortunei اثر درمانی بر پوکی استخوان و شکستگی در مدل‌های موش‌های تخمدان برداشته شده و تشکیل استخوان را بهبود می‌بخشد.

پیورریا مونتانا (Pueraria lobata): از جمله گیاهان دارویی خانواده باقلاسانان است. ریشه آن یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین داروهایی است که در طب سنتی چینی برای انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. که سرشار از فلاونوئیدها مانند دایدزین و جنیستئین هستند. ریشه آن ضمن افزایش شاخص تراکم معدنی استخوان در موش‌های صحرایی و موش‌ها پس از اوارکتومی و ارکیکتومی بدون تاثیر استروژنی در رحم، اثر پیشگیرانه بر تحلیل استخوان نشان داد.

سایر گیاهان دارویی مورد بحث که ممکن است در درمان پوکی استخوان مفید باشند عبارتند از Eurycoma longifola، Labisia pumila، روغن نارگیل بکر، Cosmos caudatus، کورکومین، سیاهدانه، Sambucus nigra و Trifolium sp. در این بین ویتامین E نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است که در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱