با کمک طب سوزنی اختلال در قاعدگی را درمان کنید

traditional medicine for corona virus گیاهان دارویی برای ویروس کرونا
گیاهان دارویی مناسب برای درمان کرونا
9 آگوست, 2021
breast shaping with acupuncture بزرگ کردن سینه طب سوزنی
اثربخشی طب سوزنی در فرم‌دهی و بزرگ کردن سینه
20 آگوست, 2021
Menstrual disorders treatment درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی

اختلال قاعدگی یک پدیده رایج در زنان است. دوره پریود در زنان در یک ماه ممکن است زودتر یا دیرتر رخ دهد، مقدار خونریزی ممکن است متفاوت باشد همچنین شدت و ماهیت درد نیز ممکن است مشابه پریودهای دیگر نباشد. از دیدگاه پزشکی مرسوم اختلال قاعدگی عمدتا به معنی عدم تعادل هورمون‌هاست. این عدم تعادل ممکن است علل مختلفی داشته باشد مثلا تجربه استرس شدید یا کاهش ناگهانی وزن می‌تواند منجر به اختلال قاعدگی شود. گاها داشتن پریود نامنظم می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری‌های مانند PCOS باشد. کیست تخمدان نیز یکی دیگر از دلایل پریود نامنظم است. از آنجایی که اختلال قاعدگی اغلب باعث اختلال در تخمک‌گذاری و باروری فرد می‌شود، شناسایی علت آن و سپس رفع آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

طب سوزنی بطور گسترده در طی قرن‌ها برای رفع استرس و تسکین درد ناشی از جراحات مورد استفاده قرار گرفته است. اساس طب سوزنی در برقراری تعادل در بدن است. بدن انسان این قابلیت را دارد که بتواند خود را درمان کند. از این دیدگاه هدف اصلی در طب سوزنی تقویت این مکانیسم‌های ترمیمی در بدن است.

در طی سالیان گذشته از طب سوزنی بطور مکرر برای رفع مشکلات مرتبط با اختلال قاعدگی، کاهش استرس و تقویت گردش خون در ناحیه لگن و رحم استفاده شده است. در یکی از مطالعات که در سال 2018 در مجله World’s Latest Medical Information Digest چاپ شده است تاثیر استفاده همزمان طب سوزنی و یک فرمولاسیون گیاهی (Xiao Yao San) طی یک کارآزمایی بالینی کنترل شده مورد بررسی قرار گرفت. که بر اساس نتایج این مطالعه استفاده همزمان طب سوزنی با فرمولاسیون گیاهی تاثیر چشمگیرتری در رفع مشکلات قاعدگی نسبت به داروهای هورمونی داشته است. در مطالعه دیگر که در سال 2013 در مجله Journal of Practical Traditional Chinese Internal چاپ شده بود تاثیر طب سوزنی در درمان پریود نامنظم طی مطالعه کارآزمایی تصادفی و کنترل شده بر روی 140 فرد مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه‌گیری نهایی از این مطالعه این بود که استفاده از طب سوزنی و درمان گیاهی چینی برای درمان پریود نامنظم می‌تواند بطور قابل توجه‌ایی از شدت و پیشرفت عوارض آن پیشگیری کند. در مطالعه دیگری که در سال 2020 در مجله Journal of Vocational Health Studies چاپ شده است نیز تاثیر طب سوزنی، عصاره پوست انار و زنجبیل در درمان اختلالات قاعدگی مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی نیز تغییرات محسوس در چرخه قاعدگی در گروه تیمار پس از درمان با طب سوزنی و گیاهان دارویی مشاهده شد. نتیجه‌گیری نهایی در این مطالعه نیز این بود که می‌توان از طب سوزنی و درمان‌های گیاهی برای تنظیم چرخه‌های قاعدگی استفاده کرد. در مطالعه موردی که در سال 2017 در مجله Chinese Acupuncture & Moxibustion چاپ شده است تاثیر طب سوزنی در تقویت باروری مورد مطالعه قرار گرفت. طی این مطالعه که بر روی 40 زن انجام شده بود سطح هورمون‌های FSH/LH، E2 و AFC اندازه‌گیری شده و این نتیجه حاصل شد که طب سوزنی در تنظیم چرخه قاعدگی موثر بوده و به این طریق می‌تواند بطور ایمن توان باروری را در افراد مبتلا به diminished ovarian reverse تقویت کند.

بنابر مطالعات مختلف انجام شده اعتقاد بر این است که طب سوزنی به روش‌های مختلف می‌تواند اختلال قاعدگی و عوارض ناشی از آن را کنترل کند:

• تنظیم عملکرد غدد درون‌ریز مانند هیپوتالاموس و به طبع آن هیپوفیز و تخمدان

• کاهش و تسکین گرفتگی‌ها و دردهای ناشی از پریود

• تقویت جریان خون در لایه‌های داخلی رحم

• کاهش استرس و اضطراب

• تنظیم هورمون‌های زنانه و بارداری

• تقویت سیستم ایمنی

• تقویت سیستم عصبی

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱