گیاهان دارویی مفید برای افزایش شیردهی مادر

cellulite treatment درمان سلولیت طب سوزنی
اثربخشی طب سوزنی در درمان سلولیت
13 ژانویه, 2022
Wound healing with traditional medicine درمان زخم با طب سنتی
درمان زخم و جای زخم با کمک طب سنتی
25 ژانویه, 2022
Increase breastfeeding افزایش شیردهی با گیاهان دارویی

تغذیه انحصاری با شیر مادر شامل تغذیه تنها با شیر مادر بدون هیچگونه مایعات یا مواد جامد اضافه شده است. تغذیه با شیر مادر توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای 6 ماه اول زندگی و سپس بصورت شیردهی تکمیلی حداقل به مدت 2 سال توصیه می‌شود. با این حال تغذیه با شیر مادر می‌تواند چالش‌های مختلفی بهمراه داشته باشد. از جمله ناراحتی یا درد سینه، درد نوک سینه، ورم پستان، نوک پستان معکوس، وجود پروتز سینه، مشکل در مکیدن نوزاد، افزایش وزن ضعیف و کم آبی هیپرناترمی به دلیل دریافت ناکافی شیر، چالش‌های شایعی هستند که در دوران شیردهی ممکن است بروز کنند. نارسایی شیردهی نیز در بین زنان پس از زایمان شایع است که منجر به کمبود شیر می‌شود که دلیل اصلی از شیر گرفتن زودهنگام است. ادعا شده است که حداقل 5 درصد از زنان نارسایی شیردهی (agalactias) را تجربه می‌کنند در حالی که تقریباً 15 درصد از زنان در 3 هفته پس از زایمان، قادر به تولید شیر به اندازه کافی (hypogalactias) نیستند.

گیاهان دارویی در طب سنتی برای افزایش شیر مادر

منابع متعددی در طب سنتی در مورد انواع گیاهان دارویی وجود دارد که برای کمک به شیردهی استفاده می‌شود. با این حال، اینها عمدتاً مبتنی بر سنت‌های تجربی با مطالعات انسانی اندک است که نشان می‌دهد که سنتز شیر را می‌توان با گیاهان دارویی افزایش داد و اینکه اینها بی‌خطر هستند. اعتقاد بر این است که اکثر گیاهان دارویی مفید در شیردهی اثرات دارویی خود را از طریق تعامل با گیرنده‌های دوپامین اعمال می‌کنند که منجر به افزایش سطح پرولاکتین و در نتیجه افزایش تولید شیر می‌شوند.

 • سیر

  سیر گیاهی چند ساله است که در نقاط مختلف جهان کشت شده و به طور گسترده به عنوان یک ماده غذایی استفاده می‌شود. سیر از جمله گیاهان دارویی بسیار شناخته شده در طب سنتی بوده و دارای خواص دارویی بسیاری از جمله، ضد میکروبی، ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد التهاب، ضد سرطان و آنتی اکسیدانت است. در مطالعه‌ایی مشاهده شد که استفاده از مخلوط تقویت شیردهی حاوی سیر باعث افزایش تولید پرولاکتین شده است..

 • شنبلیله

  شنبلیله گیاهی است که اغلب برای تقویت شیردهی استفاده می‌شود و ماده اولیه بسیاری از چای‌های شیردهی است. این گیاه بومی مدیترانه و آسیا است و به خاطر بوی شربت افرا و طعم تلخ و شکر سوخته‌اش شناخته شده است..

 • خار‌مریم

  خار‌مریم اغلب در ترکیب با شنبلیله برای افزایش شیردهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاهان دارویی در اغلب مکمل‌های تجاری و چای‌های شیردهی یافت می‌شوند. اعتقاد بر این است که خارمریم تا زمانی که آن را در دوزهای توصیه شده مصرف کنید بی‌خطر است..

 • رازیانه

  رازیانه گیاهی شیرین با طعم شیرین است که بومی سواحل دریای مدیترانه است. این گیاه معطر هم کاربرد آشپزی و هم دارویی دارد. رازیانه در طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات گوارشی و مشکلات قاعدگی استفاده شده است. همچنین اعتقاد بر این است که به افزایش تولید شیر در مادران شیرده کمک می‌کند.

 • گزنه

  گزنه گیاهی مغذی، تیره و سبز رنگ است. سرشار از آهن و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. اعتقاد بر این است که وقتی بعد از زایمان مصرف شود، باعث درمان کم خونی، مبارزه با خستگی و افزایش تولید شیر مادر می‌شود.

 • یونجه

  یونجه یکی از قدیمی‌ترین و کشت شده‌ترین محصولات در تاریخ است. سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی، سرشار از آنتی اکسیدانت، چربی اشباع شده کم، پروتئین و فیبر بالا است. یکی از منابع اصلی غذا برای حیوانات شیری است زیرا اعتقاد بر این است که تولید شیر را افزایش می‌دهد.

 • زنجبیل

  زنجبیل یکی دیگر از گیاهان دارویی بسیار پرمصرف در طب سنتی است که به غذا طعم می‌بخشد و بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان می‌کند. زنجبیل اغلب برای بیمارهای حرکتی یا مشکلات گوارشی مصرف می‌شود، اما در مناطق خاصی از جهان اعتقاد بر این است که زنجبیل به مادران کمک می‌کند تا تولید شیر خود را افزایش دهند.

 • Euphorbia hirta

  Euphorbia hirta اغلب در طب سنتی برای اختلالات زنانه، بیماری‌های تنفسی (سرفه، کوریزا، برونشیت و آسم)، آلودگی به کرم در کودکان، اسهال خونی، یرقان، جوش، سوزاک، مشکلات گوارشی، دیابت و تومورها استفاده می‌شود. این گیاه دارای خواص ضد باکتری، ضد التهابی، ضد مالاریا، شیر زا، ضد آسم، ضد اسهال، ضد سرطان، آنتی اکسیدانت، ضد ناباروری، ضد آمیب و ضد قارچ است. جوشانده ریشه آن برای مادران شیرده با کمبود شیر نیز مفید است.

 • آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱