طب سوزنی روشی اثربخش برای آسیب های مغزی نخاعی

improve MS with acapuncture بهبود ام اس با طب سوزنی
بهبود و کنترل بیماری ام اس با کمک طب سوزنی
3 مارس, 2022
improve cold flu effects بهبود عوارض سرماخوردگی
آیا طب سوزنی عوارض سرماخوردگی و بدن درد ناشی از آن را تسکین میدهد؟
11 مارس, 2022
improve Spinal cord injuries بهبود آسیب نخاعی مغزی طب سوزنی

طب سوزنی شامل کاشت سوزن‌های نازک، جامد و فلزی در پوست است. این سوزن‌ها پس از کاشته شدن از طریق حرکات ملایم و خاص دست‌های متخصص یا با جریان الکتریکی تحریک می‌شوند. طب سوزنی بخشی از طب سنتی چینی است. پزشکان طب سنتی چینی معتقدند بدن انسان دارای بیش از 2000 نقطه طب سوزنی است که توسط مسیرها یا نصف النهارها به هم متصل شده‌اند. این مسیرها یک جریان انرژی (Qi، تلفظ "چی") در بدن ایجاد می‌کنند که مسئول سلامت عمومی است. اختلال در جریان انرژی می‌تواند باعث بیماری شود. استفاده از طب سوزنی در امتداد این نقاط خاص، تصور می‌شود که جریان Qi را تقویت کرده و در نتیجه سلامت عمومی را بهبود می‌بخشد. اگرچه مطالعات علمی در دوران معاصر نیز نشان داده است که طب سوزنی در درمان برخی مشکلات سلامتی مفید می‌باشد، و علیرغم اینکه این روش بسیار کم‌خطر است، با اینحال استفاده از این روش به همگان توصیه نمی‌شود.

بر اساس مطالعات علمی جدید اعتقاد بر این است که نقاط طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کنند. این به نوبه خود مواد شیمیایی را در ماهیچه‌ها، نخاع و مغز آزاد می‌کند. این تغییرات بیوشیمیایی ممکن است توانایی‌های درمانی طبیعی بدن را تحریک کرده و سلامت جسمی و عاطفی را افزایش دهد.

طب سوزنی و نوروپاتی اعصاب محیطی

اگر از نوروپاتی اعصاب محیطی رنج می‌برید، می‌دانید که درد و بی‌حسی ناشی از آن تقریبا غیر قابل تحمل است. پیاده‌روی، به‌ویژه روی سطوح سخت و سرد - مانند کف کاشی - می‌تواند مانند پا گذاشتن روی خرده‌های شیشه‌ باشد. درد نوروپاتیک یک درد پیچیده و مزمن است که توسط اعصاب آسیب دیده ایجاد می‌شود. با پیام‌های دردی که به وسیله اعصاب سالم از یک بافت آسیب دیده منتقل می‌شود (به عنوان مثال، افتادن یا بریدگی، یا آرتروز زانو) متفاوت است. درد نوروپاتیک اغلب با تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی همراه است. در نوروپاتی محیطی، اعصاب آسیب دیده در سیستم عصبی محیطی باعث گزگز، سوزش یا حتی عدم احساس در دست ها و پاها می‌شود. نوروپاتی محیطی می‌تواند ناشی از آسیب‌های تروماتیک اعصاب، عفونت‌ها، کمبود ویتامین‌ها یا مصرف بیش از حد مکمل‌ها، بیماری‌های خودایمنی، مشکلات متابولیک و قرار گرفتن در معرض سموم (مانند داروهای شیمی درمانی) باشد. اما یکی از شایع‌ترین علل آن دیابت است.

طب سوزنی در بازگرداندن جریان خون و تحریک مسیرهای عصبی بدن می‌تواند مفید باشد. حتی ادعا می‌شود که می‌تواند به بازسازی و حفظ اعصاب نیز کمک کند! این در حالی است که داروهای موجود فقط می‌توانند به مدیریت علائم نوروپاتی محیطی کمک کنند، اما روند بیماری را متوقف نمی‌کنند - و برخی عوارض جانبی ناخوشایندی نیز دارند.

طب سوزنی و استرس مزمن

بدن ما قدرت سازگاری بسیار بالایی دارد و اگر در مدت زمان طولانی‌تری ادامه پیدا کند، یاد می‌گیرد که با سطوح بالاتر استرس زندگی کند. علائم طولانی‌تر این حالت استرس شدید شامل مواردی مانند درد اسکلتی عضلانی، خستگی، افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری و تمرکز ضعیف است. اینها همه چیزهایی هستند که نشان داده شده است طب سوزنی برای آنها موثر است، صرف نظر از اینکه علت اصلی چیست. ما می‌توانیم از طب سوزنی برای کمک به تعادل سیستم عصبی و بازگرداندن بدن به هموستازی استفاده کنیم. بدون سوزن، تنفس عمیق در حالت آرام، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تقویت می‌کند و به بدن کمک می‌کند تا به حالت آرامش بیشتری برسد. با ترکیب این دو، تأثیر بیشتری بر روی سیستم عصبی می‌گیریم و حالت آرامش بهتری را ایجاد می‌شود.

شواهد جدید نشان می‌دهد که درمان طب سوزنی نه تنها نواحی مجزای مغز را در انواع مختلف بیماری‌های ناشی از عدم تعادل بین فعالیت‌ اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک فعال می‌کند، بلکه انتقال‌دهنده عصبی تطبیقی را در مناطق مرتبط مغز تعدیل می‌کند تا پاسخ غیرارادی را کاهش دهد.

طب سوزنی و ترمیم اعصاب

یافته‌های پژوهشی که در سال 2015 در مجله Neural Regeneration Research منتشر شد نشان می‌دهد که طب سوزنی باعث ترمیم اعصاب حرکتی اندام تحتانی و فوقانی آسیب دیده می‌شود. آزمایش‌های هدایت عصبی الکترومیوگرافی بیماران طب سوزنی با آسیب‌های عصبی «یک پاسخ مؤثر» را در ۸۰ درصد از بیماران شرکت‌کننده در مطالعه نشان داده است. الکترومیوگرافی نشان داد که طب سوزنی به طور قابل توجهی سرعت و دامنه هدایت عصب حرکتی را بهبود بخشده و همچنین باعث ترمیم عملکردی عصب شده است. در این مطالعه محققان خاطرنشان کردند که آسیب‌های عصبی بر شرایط متابولیکی تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال آنها نشان دادند که آسیب‌های عصب سیاتیک باعث کاهش فعالیت استیل کولین استراز در ریزمحیط نخاع کمری می‌شود. این باعث مرگ سلول‌های عصبی شده و ترمیم عصب را مختل می‌کند. محققان خاطرنشان کردند که طب سوزنی با این اثر مقابل کرده و از طریق تحریک افزایش بیان آنزیم استیل کولین استراز در بافت نخاع پس از آسیب اعصاب محیطی، می‌تواند بهبود اعصاب محیطی را تقویت کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱