بهبود اشتها و تغذیه با طب سوزنی

Hyperactivity Disorder treatment درمان بیش فعالی با طب سوزنی
آیا طب سوزنی برای افراد با بیش فعالی راهکاری دارد؟
6 فوریه, 2022
sore throat treatment درمان گلودرد طب سنتی
درمان گلودرد و سوزش گلو با گیاهان دارویی
19 فوریه, 2022
Improve appetite and nutrition بهبود اشتها و تغذیه با طب سوزنی

بیش از نیمی از بیماران مبتلا به یک بیماری پیشرفته مانند سرطان، از دست دادن اشتها یا بی‌اشتهایی را تجربه می‌کنند، که ارتباط قابل توجهی در پیش بینی کاهش وزن و ایجاد سوء هاضمه و ضعف بنیه دارد. علیرغم نقش منفی کاهش اشتها در کیفیت زندگی و تاثیر آن در زنده ماندن بیمار، هنوز درمان های موثری وجود ندارد. استفاده از داروهایی مانند ملاتونین و آنامورلین ممکن است در بیمارانی که در حال مبارزه با سرطان هستند در بازیابی اشتها کمک کند. با این حال، این داروها می‌توانند دفعات تهوع و خطر هیپرگلیسمی و آمبولی را افزایش دهند. ازینرو تلاش‌های جدید بر ارزیابی درمان‌های غیردارویی مانند ورزش و حمایت روانی-اجتماعی برای محدود کردن کاهش اشتها یا سوء هاضمه در بیماران با شرایط حاد متمرکز است.

در سال 2014 گزارشی در کنفرانس Oncology Nursing Society (ONS) 39th Congress ارائه شد که در آن تاثیر طب سوزنی در بهبود اشتها و سوءهاضمه بیماران مبتلا به سرطان دستگاه گوارش مورد بررسی قرار گرفته بود. شیمی درمانی و تغییرات متابولیک ناشی از تومور بر بی¬اشتهایی و وضعیت تغذیه تأثیر می¬گذارد و مدیریت این موارد چالش برانگیز است. مداخلات رایج شامل مژسترول استات و کورتیکواستروئیدها، جراحی، مکمل¬های خوراکی، تغذیه با لوله روده و تغذیه تزریقی است. عیب این روش‌ها کوتاه‌مدت بودن اثرات آن‌ها، عدم تحمل آن توسط برخی از بیماران و ایجاد استرس جسمی است. این در حالی است که طب سوزنی یک مداخله غیردارویی و غیرتهاجمی است. مزایای فیزیولوژیکی آن شامل مهار α-MSH، کاهش سطح کورتیزول در خون، افزایش تحرک دستگاه گوارش در بیماران غیر سرطانی، و کاهش سیتوکین¬های پیش التهابی و افزایش پپتیدهای مخدر است. مزایای بالقوه طب سوزنی برای بیماران شامل افزایش اشتها، دریافت کالری بیشتر و افزایش وزن است. نتایج این مطالعه نشان داد که طب سوزنی به خوبی توسط بیماران پذیرفته شده است و پتانسیلی برای مدیریت بی¬اشتهایی در بیماران مبتلا به سرطان دستگاه گوارش دارد. با این حال، مطالعه دارای محدودیت¬هایی بود، محققان در این مطالعه هیچ اطلاعاتی در مورد مرحله سرطان شرکت‌کنندگان نداشتند، گروه ورد مطالعه کوچک بود، هیچ پیگیری برای تعیین اثر ماندگار وجود نداشت و مطالعه گروه کنترل نداشت.

در مطالعه کارآزمایی تصادفی کنترل شده که در سال 2021 در مجله Ann Palliat Med چاپ شده تاثیر طب سوزنی در ناحیه گوش بر بهبود اشتها بیماران تحت شیمی درمانی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطالعه 55 فرد بیمار در دو گروه تیمار و کنترل تقسیم بندی شده و به مدت چهار هفته تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفتند. در این مطالعه این نتیجه حاصل شد که در مقایسه با مراقبت‌های معمول، طب سوزنی در ناحیه گوش برای بهبود اشتها و کمک به افزایش وزن بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته امکان پذیر و بی‌خطر است.

طب سوزنی همچنین به تنظیم متابولیسم کمک می‌کند. سابقه خوردن نامنظم، پرخوری و حتی اختلال در عملکرد تیروئید، همگی به کندی متابولیسم منجر می‌شوند. طب سوزنی می‌تواند با تحریک غدد تیروئید و غدد درون ریز به افزایش متابولیسم کمک کند زیرا بدن با تغییرات رژیم غذایی و ورزش سازگار می‌شود. تأثیر بر سیستم غدد درون ریز نیز به تثبیت سطح قند خون کمک می‌کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱