آیا طب سوزنی برای افراد با بیش فعالی راهکاری دارد؟

headaches and migraines treatment درمان میگرن طب سوزنی
سردرد و میگرن را با کمک طب سوزنی درمان کنید
30 ژانویه, 2022
Improve appetite and nutrition بهبود اشتها و تغذیه با طب سوزنی
بهبود اشتها و تغذیه با طب سوزنی
13 فوریه, 2022
Hyperactivity Disorder treatment درمان بیش فعالی با طب سوزنی

اختلال نقص توجه/بیش فعالی، Attention Deficit / Hyperactivity Disorder (ADHD)، یک مشکل رایج عصبی-روانی است که 7 تا 9 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی علائم یا عوارض ADHD عبارتند از:

• مشکل در تمرکز/تمرکز/توجه کردن

• به راحتی حواسش پرت می شود

• مشکل در گوش دادن

• مشکل در پیروی از دستورات/دستورهای بزرگسالان

• بی‌تابی

• بی‌قراری/حرکت مداوم

• بیش از حد صحبت می‌کند یا در بی صدا بازی کردن مشکل دارد

• حرف دیگران را قطع می‌کند

• چیزها را به راحتی از دست می‌دهد

• مشکل در اتمام تکالیف مدرسه

• اغلب صندلی خود را ترک می‌کند

• بی توجه به چیزها

مداخلات دارویی به طور گسترده با درمان‌های رفتاری در بیش فعالی استفاده می‌شود. استفاده گسترده از داروهای محرک برای ADHD، مانند متیل فنیدیت (MPD) و دکس آمفتامین، بنظر می‌رسد که عملکرد کوتاه مدت رفتاری، تحصیلی و اجتماعی را بهبود می‌بخشد. با این حال، منشا نقص توجه/بیش فعالی نامشخص است، که این اثربخشی دارویی را محدود و عوارض جانبی را چشمگیر می‌کند. نگرانی در مورد عوارض جانبی، مانند تیک، بی‌خوابی، و تحریک‌پذیری، و همچنین سوالاتی در مورد ایمنی طولانی مدت این داروها و ترجیح شخصی برای اجتناب از محرک‌ها، بسیاری از والدین را مشتاق به یافتن درمان‌های جایگزین برای ADHD کرده است. ازینرو استفاده از طب مکمل و جایگزین به ویژه برای اختلالات رشدی و رفتاری مانند نقص توجه/بیش فعالی افزایش یافته است. بطوریکه 60 تا 65 درصد از والدین کودکان مبتلا به نقص توجه/بیش فعالی برای تسکین علائم مرتبط با آن و جلوگیری از عوارض جانبی داروهای معمولی استفاده از درمان‌های مکمل را ترجیح می‌دهند. از این بین طب سوزنی به طور گسترده برای درمان بیماران مبتلا به نقص توجه/بیش فعالی استفاده شده است، اما شواهد موجود در مورد اثربخشی آن ناکافی است.

طب سنتی چینی نقص توجه/بیش‌فعالی را به عنوان گرما/باد اضافی در سر و ضعف انرژی "چی" در کبد در نظر می‌گیرد، که اغلب با رطوبت همراه است، که به‌نوبه‌ خود ممکن است ریشه در نارسایی طحال و کلیه داشته باشد. ازینرو در درمان با طب سوزنی تمرکز بر روی پاکسازی گرما/باد اضافی سر، تقویت Qi کبد، و تقویت طحال و کلیه‌ها است. طب سوزنی ممکن است هم برای خود ADHD مفید باشد و هم برای کمک به افراد در کنار کشیدن خود از محرک‌ها.

طب سوزنی در مقایسه با سایر مداخلات مرسوم، یک درمان نسبتاً ساده، ارزان و ایمن است. طب سوزنی به طور گسترده‌ای برای کاهش شدت علائم اصلی در بیماران مبتلا به نقص توجه/بیش فعالی استفاده شده است. طب سوزنی می‌تواند فعالیت مغز را تغییر دهد. در یک مطالعه همودینامیک مغز انجام شده در ژاپن گزارش شد که طب سوزنی به طور قابل توجهی باعث کاهش فعالیت در قشر پیشانی پشتی (DMPFC) می‌شود. بیش فعالی در قشر DMPFC با بیماری‌های روانپزشکی مختلف همراه با اختلالات اجتماعی-عاطفی مانند اسکیزوفرنی و نقص توجه/بیش فعالی همراه است. یک مطالعه توموگرافی با نشر پوزیترون فلورودوکسی گلوکز همزمان با توموگرافی محاسباتی (FDG-PET/CT) در کره جنوبی تغییراتی را در متابولیسم گلوکز مغز در نواحی خاص مغز به دنبال تحریک توسط طب سوزنی گزارش کرد. در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است برای درمان ADHD موثر باشد. در مطالعه مروری سیستماتیک در سال 2021 که در ژورنال Complementary Medicine Research منتشر شده است، حدود 10 مطالعه مختلف با جامعه آماری 876 نفر مورد بررسی فراترکیب قرار گرفت. در این مطالعه نتیجه‌گیری شد که استفاده از طب سوزنی نسبت به داروی متیل فنیدات هیدروکلراید تاثیر بهتری در کنترل ADHD دارد. که البته بدلیل کمبود منابع توصیه شد که مطالعات بیشتر در مورد طراحی دقیق و کیفیت بالا برای تایید و تقویت نتایج، به کارگرفته شود.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱