با طب سوزنی می‌توان مشکلات گوارشی را درمان نمود؟

sense of smell treatment درمان حس بویایی
درمان حس بویایی بعد از بیماری کرونا با طب سنتی
14 سپتامبر, 2021
Allergy treatment with acupuncture درمان آلرژی طب سوزنی
درمان آلرژی با کمک طب سوزنی
22 سپتامبر, 2021
digestive problems treatment درمان مشکلات گوارشی طب سوزنی

فرایند هضم غذا به محض ورود غذا به دهان آغاز می‌شود. با جویدن و ضمن ترشح بزاق تجزیه غذا شروع شده و حرکت آن در دستگاه گوارش تسهیل می‌شود. مواد غذایی از حلق و مری عبور کرده و به سمت معده می‌روند. معده با ترشح اسید مواد را به ذرات بسیار ریز تجزیه کرده تا امکان جذب آنها فراهم آید. جذب غذا با ورود به روده کوچک اتفاق می‌افتد و سایر مواد جذب نشده به روده یزرگ منتقل می‌شوند. اندام‌های دیگری مانند کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا در کنار دستگاه گوارش در فرایند هضم غذا نقش ایفا می‌کنند.

طب سوزنی چطور می‌تواند به سیستم گوارش کمک کند

مشکلات گوارشی مانند نفخ، اسهال، تهوع، دل درد و گرفتگی نشانه‌های اختلال در عملکرد دستگاه گوارش هستند. استرس‌های مزمن، تغذیه نامناسب، عادات خواب بد و سایر عادات زندگی ریشه بسیاری از مشکلات گوارشی هسند. با توجه با مطالعات و داده‌های محدود موجود، مطالعات حیوان و انسانی نشان می‌دهند که طب سوزنی عملکرد تنظیمی در حرکات دستگاه گوارش و ترشح اسید معده دارد. در مطالعه‌ایی مشاهده شده که طب سوزنی با شبیه‌سازی شرایط تغذیه باعث تحریک ترشح اسید در معده می‌شود و از طرفی خروج اسید بازال را کاهش می‌دهد. و این فرایند نه از طریق تحریک گاسترین که از طریق مسیر تولید اپوئیدها اعمال می‌شود. در مطالعه‌ایی مشاهد شده است تزریق وریدی مهارکننده‌های اپوئید می‌تواند از تاثیر طب سوزنی بر دستگاه گوارش بکاهد. طب سوزنی با تنظیم عملکرد هورمونی و عصبی بدن ضمن کمک به کاهش استرس می‌تواند عملکرد عصبی دستگاه گوارش را تنظیم کند و به این طریق به رفع مشکلات گوارشی کمک می‌کند. همچنین طب سوزنی می‌تواند در تسکین درد و التهابات نیز مفید باشد و به تغذیه ارگان‌ها کمک کند. در کنار طب سوزنی معمولا از انواع گیاهان دارویی نیز برای رفع مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. گیاهانی مانند زنجبیل و شیرین بیان می‌توانند در بهبود عملکرد دستگاه گوارش مفید باشند. موکسیباسشن، نیز تکنیک دیگری است که در کنار طب سوزنی برای رفع مشکلات گوارشی بکار برده می‌شود. این روش نیز به عنوان یک عامل ضدالتهاب و برای تنظیم تعادل در بدن مفید است.

لازم به یادآوری است که طب سنتی چینی نگاهی جامع‌نگر داشته و طی درمان کل بدن را هدف قرار می‌دهد و طب سوزنی تنها بخشی از یک برنامه کامل مدیریت بیماری است. این بدین معنی است که برای هر بیماری خاص هیچ برنامه درمانی خاصی وجود ندارد بلکه برنامه درمانی با توجه به ویژگی‌های فردی افراد طراحی و تعیین می‌شود. طی درمان مشکلات گوارشی با طب سوزنی، برنامه درمانی می‌تواند شامل کاشت سوزن در نقاطی دیگر از بدن مانند بازوها یا پاها باشد. و انتخاب این نقاط در افراد با بیماری‌های یکسان برحسب سایر ویژگی‌های فردی می‌تواند متفاوت باشد. حین طب سوزنی در حالی که فرد بیمار دراز کشیده است سوزن‌های بسیار باریک و استریل در نقاط مختلف پوست وی کاشته می‌شود. کاشت سوزن ممکن است همراه با احساسات مختلفی باشد مانند احساس سنگینی، درد، سوزن سوزن شدن، بیحسی، برق گرفتگی و گر گرفتگی. بطور عمومی این فرایند کاشت سوزنی بسیار آرامش‌بخش است و بیماران اغلب در طول درمان به خواب می‌روند. و این فرصت کافی برای باقی ماندن سوزن‌ها در سطح پوست به مدت 20-45 دقیقه را فراهم می‌آورد. در این بازه متخصص طی هر 10-15 دقیقه سوزن‌های کاشته شده را بوسیله دست تحریک می‌کند. بعد از درمان بیماران ممکن است احساس خستگی و بیحالی داشته باشند. جلسات طب سوزنی بطور معمول یک یا دوبار در هفته انجام می‌شود. همچنین طی درمان با طب سوزنی نباید افراد مصرف داروهای پزشکی خود را قطع کنند مگر آنکه قبلا با پزشک خود در این مورد مشورت کرده باشند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می‌باشند. ایشان با گذراندن دوره‌های متعدد و پیشرفته بین‌المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱