digestive problems treatment درمان مشکلات گوارشی طب سوزنی
با طب سوزنی می‌توان مشکلات گوارشی را درمان نمود؟
17 سپتامبر, 2021
increasing breastfeeding افزایش شیردهی با گیاهان دارویی
گیاهان دارویی اثربخش برای دوران شیردهی مادر
28 سپتامبر, 2021
Allergy treatment with acupuncture درمان آلرژی طب سوزنی

آلرژی عکس‌العمل بیش از حد سیستم ایمنی به عوامل خارجی و عمدتا مضر است. زمانی که فرد در معرض چنین عامل خارجی قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی به تدریج نسبت به آن حساس و حساس‌تر می‌شود. سیستم ایمنی برای به یاد آوردن این عامل خارجی نیاز به زمان دارد و پس از تشخیص آن شروع به تولید و ترشح آنتی‌بادی علیه آن می‌کند. این پروسه ممکن است برای چند روز و یا حتی چند سال ادامه پیدا کند. در مواردی ممکن است تولید آنتی‌بادی بطور کامل انجام نشود لذا فرد نیز تنها نشانه‌های جزئی از آلرژی را بروز می‌دهد. علائم آلرژی مانند زکام، آبریزش بینی، عطسه و خارش یا آبریزش چشم می‌تواند به صورت فصلی، مثلا در فصل بهار بعلت فراوانی گرده‌های گیاهی در هوا، بروز کند. آلرژی فصلی (که در طی فصول خاصی از سال خصوصا بهار و پاییز) ایجاد می‌شوند، معمولا در افراد بسیار زیادی قابل مشاهده بوده و هزینه‌های فراوان دارویی را شامل می‌شوند.

رایج‌ترین عوامل خارجی که باعث آلرژی می‌شوند عبارتند از ذرات گرد و غبار، گرده‌های گیاهان و خشکبار یا مغذهای گیاهی. این عوامل می‌توانند سبب عطسه، لایه لایه شدن پوست و استفراغ شوند. برای تشخیص آلرژی، ممکن است پزشک نیاز به تهیه نمونه خون داشته باشد. علائم آلرژی می‌تواند بوسیله دارو درمان شود، اما درمان خود آلرژی نیازمند کاهش حساسیت سیستم ایمنی است. خطرناک‌ترین واکنش آلرژیک، شوک‌های آنافلاکسی هستند که نیاز به درمان فوری دارند. شوک آنافلاکسی در حقیقت پاسخ‌های آلرژیک سریع و شدید هستند که طی 5 الی 30 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض عامل آلرژی با شدت افزایش پیدا می‌کنند. تزریق اپی‌نفرین می‌تواند از شدت واکنش آنافلاکتیک کم کند.

واکنش‌های آلرژی ممکن است در اندام‌های مختلف بدن مانند روده، پوست، سینوس‌ها، مجاری تنفسی و بینی و چشم‌ها بروز کند. علائم آلرژی به نوع عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد، که در ادامه به هر مورد اشاره می‌شود:

• گرده‌های گیاهی و غبار عمدتا باعث گرفتگی بینی، سوزش چشم و بینی، تورم چشم و آب ریزش از چشم و بینی و سرفه می‌شود.

• مواد غذایی عمدتا باعث استفراغ، تورم زبان، سوزش زبان، تورم لب، صورت و گلو، انقباض معده، تنگی نفس، خونریزی روده در کودکان، خارش در دهان و اسهال می‌شوند.

• نیش حشرات عمدتا باعث خس‌خس، تورم در محل نیش، افتادگی ناگهانی در فشار خون، خارش پوست، تنگی نفس، گسترش کهیر و جوش‌های قرمز و خارشی در سراسر بدن، سرگیجه، سرفه، تنگی قفسه سینه، اضطراب، شوک آنافلاکسی می‌شوند.

• داروها نیز عمدتا باعث خس خس، تورم لب، زبان و صورت، جوش و خارش پوستی و شوک آنافلاکسی می‌شوند.

• علائم شوک‌های آنافلاکسی نیز عبارتند از کهیر، سوزش و خارش در سراسر بدن، تورم بافت‌ها، احساس سوختگی در بدن، تورم زبان و گلو، تغییر رنگ پوست به آبی بعلت کمبود اکسیژن، آب‌ریزش بینی، تنگی نفس و خس خس، خشونت، درد همراه تورم، سرفه، افتادگی شدید فشار خون و تغییرات ضربان، گرفتگی شکم، اسهال و استفراغ، بی‌اختیاری ادرار، درد لگن، گرفتگی عروق کرنر، سرگیجه و غش.

بنظر می‌رسد فاکتورهای زیر در بروز آلرژی در یک فرد نسبت به دیگر افراد دخیل‌اند:

• سابقه خانوادگی در ابتلا به آسم و آلرژی

• قرار گرفتن در معرض عوامل آلرژی در کودکی

• ابتلا به آسم

• کم قرار گرفتن در معرض تابش خورشید

• تولد از طریق سزارین

درمان آلرژی

بهترین درمان علیه آلرژی قرار نگرفتن در معرض عوامل آلرژی‌زا است. اما از آنجایی که رعایت این مساله همواره ممکن نیست، از درمان‌های جایگزین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مصرف داروهایی مانند آنتی‌هیستامین، که عمدتا بر روی عوارض آلرژی اثر می‌گذارند.

• ایمونوتراپی به منظور کاهش حساسیت سیستم ایمنی نسبت به عوامل آلرژی که فقط برای انواع شدید آلرژی بکار برده می‌شود.

• استفاده از طب سوزنی، نیز بعلت تحریک گردش خون، لنف و سیستم عصبی و اثری که بر روی عملکرد سلول‌ها، اندام‌ها و دفع مواد زائد از بدن دارد بنطر می‌رسد می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی را تعدیل کرده و اثرات ضد التهابی برجای بگذارد.

بر اساس پزشکی مدرن لنفوسیت‌ها علاوه بر خون در دستگاه گوارش، طحال، لنف و مغز استخوان نیز وجود دارند. لذا می‌توان انتظار داشت استفاده از طب سوزنی در نقاط مربوط به طحال، معده و روده بزرگ بتواند عملکرد آنها را تعدیل کند. تاثیر طب سوزنی در درمان آلرژی فصلی در دانشگاه برلین مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق 422 فرد در سه گروه تقسیم شده و به مدت سه ماه تحت نظر قرار گرفتند. یکی از گروه‌ها همزمان بوسیله آنتی‌هیستامین و طب سوزنی تیمار شد، در گروه دوم از طب سوزنی بدون هدف (کاشت سوزن‌ها بطور تصادفی در نقاطی غیر از نقاط طب سوزنی) استفاده شده و گروه سوم نیز فقط بوسیله آنتی‌هیستامین تیمار شد. در پایان مشاهده شد عوارض آلرژی در گروهی که بوسیله طب سوزنی و آنتی‌هیستامین تیمار شده بود، بطور چشمگیرتری نسبت به سایر گروه‌ها تسکین یافت.

داروهای مختلف که جهت تسکین آلرژی فصلی استفاده می‌شوند ضمن سرکوب سیستم ایمنی دارای عوارض دیگری مانند خواب آلودگی و ایجاد وابستگی به دارو هستند. این عوارض جانبی یکی از دلایل رو آوردن به درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی می‌باشد. طب سوزنی با برقراری تعادل انرژی در بدن، تقویت سیستم ایمنی، به کاهش درد و تسکین عوارض آلرژی فصلی کمک می‌کند. همچنین با کاهش استرس و افزایش گردش خون در بدن در دفع سریع‌تر مواد زائد و تقویت سلامت عمومی بدن موثر است. این روش کاملا طبیعی بوده و نیازی به مصرف دارو ندارد و در صورت انجام بوسیله شخص ماهر مفید خواهد بود.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱