کاهش دردهای عضلانی با طب سوزنی

ramadan foods غذاهای رمضان
چه خوراکی‌هایی برای ماه رمضان روزه‌داران خوب است؟
7 آوریل, 2024
kidney stone Excretion دفع سنگ کلیه
گیاهان دارویی اثربخش برای دفع سنگ کلیه
17 آوریل, 2024
decrease muscles pain کاهش دردهای عضلانی

decrease muscles pain کاهش دردهای عضلانی

دردهای عضلانی در نواحی مختلف بدن از جمله مشکلاتی است که خیلی از افراد جامعه امروزی بخاطر نوع زندگی شهرنشینی با آن درگیر هستند. نشستن های طولانی پشت صندلی کار و رانندگی های طولانی، با خود گرفتگی و درد عضلات را به همراه دارد. در کنار اینها عوامل بسیار گسترده ای سبب دردهای عضلانی می شوند. مصرف دارو و مراجعه به پزشک می تواند به صورت موقت کمک کننده باشد و از طرفی طولانی شدن دوره های دارو درمانی عوارض خاص خود را نیز به همراه دارد. در این وضعیت طب سوزنی یک راه درمان مناسب است که برای افراد مبتلا به فیبرومیالژی توصیه می شود. تحقیقات گسترده در کشورهای اروپایی نشان داده است که کاهش دردهای عضلانی با طب سوزنی امکان پذیر است و می توان به مقدار قابل توجهی این بیماری را درمان کرد.

گرفتگی و درد عضلات

درد عضلات که در اکثر مواقع با گرفتگی آن همراه است در شرایط غیر کنترلی و ناخواسته تحت تاثیر عواملی مانند فعالیت های ورزشی نامناسب، فشارهای استرسی، ساکن بودن بدن به مدت طولانی در وضعیت نشسته و یا خوابیده، تحمل تنش های عصبی، ایجاد شوک های لحظه ای و ... ایجاد می شود. این درد ممکن است به مقداری باشد که شرایط عمومی بدن را تحت تاثیر قرار دهد و انجام فعالیت های روزانه زندگی سخت شود. برای درمان این درد علاوه بر درمان های دارویی و علم پزشکی، طب سوزنی بهترین نتایج را ایجاد کرده است. البته باید در انتخاب متخصص طب سوزنی و مرکز انجام درمان بالاترین دقت را داشته باشید.

تاثیر طب سوزنی بر تسکین درد های عضلانی

اگر میزان درد عضلانی و گرفتگی آن به صورت گسترده و پیوسته باشد، این احتمال وجود دارد که فرد مبتلا به فیبرومیالژی باشد. طب سوزنی برای افراد مبتلا به این بیماری که بالاترین سطح درد و گرفتگی عضلات است به صورت دوره های زمانی مشخص انجام شده است و نتایج نشان داده است که میزان کاهش درد بین 20 تا 40 درصد بیشتر از افرادی بوده است که فقط مسیر دارویی را طی کرده اند.

طی فرآیند طب سوزنی برای کاهش درد عضلانی متخصص در مسیرهای مشخص و محل های دقیقی سوزن های نازک آماده شده را در بدن بیمار فرو می کند. سوزن های قرار گرفته بر روی پوست سطح التهاب عضلات را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهند و به انتقال انرژی در سطح بدن کمک می کنند.

طب سوزنی با ایجاد تعادل در سیستم عصبی بدن سطح فشار و استرس موجود را کم می کند و باعث می شود انعطاف پذیری بافت های عضلانی افزایش یابد. در نتیجه میزان انقباضهای ناگهانی عضلات کمتر می شود و فرد شرایط پایدارتری را تجربه می کند.

عواملی که سبب درد و گرفتگی عضلات می شود

دسته ای از عوامل مختلف سبب می شوند که فرد دچار گرفتگی عضلات و در نتیجه درد عضلانی شود که با اطلاع از این عوامل می توان کنترل بهتری بر روی درمان بیماری داشت و می بینیم که چه تعداد از عوامل با طب سوزنی قابل برطرف شدن هستند. مهمترین عوامل عبارتند از:

فشار های استرسی و تنش های عصبی : به مقدار قابل توجهی زندگی انسان امروز در معرض این موارد قرار دارد و طب سوزنی با تعادل بخشی در سیستم عصبی این عامل را کاهش می دهد.

ساکن بودن بدن : به دلیل شرایط کاری فرد ممکن است چندین ساعت در وضعیت نشسته قرار داشته باشد که در نواحی مختلف از جمله کمر، ران، گردن و ... دچار گرفتگی و درد عضلانی شود. با طب سوزنی بافت عضلات در این ناحیه منعطف می شود گرفتگی عضلانی برطرف می شود.

فعالیت های ورزشی نامناسب : گاهی عدم حضور مربی حرفه ای و یا فشارهای ناگهانی سبب می شود که در طول ورزش فرد دچار گرفتگی و درد عضلانی شود.

در کنار اینها خستگی زیاد کاری، انجام فعالیت های کاری فیزیکی در حالت های مختلف از جمله کار روی داربست، کار در ارتفاع، کار در محیط های بسته و تحت فشار، طی کردن دوره نقاهت یک بیماری و ماندن 24 ساعته در تخت خواب، کفش نامناسب، عوامل ژنتیکی و ... نیز می توانند سبب گرفتگی و درد عضلانی شوند.

طب سوزنی با چه روش هایی درد عضلانی را درمان می کند؟

طب سوزنی جریان انرژی را در سطح عضلات تحریک می کند و به مقدار بیشینه خود می رساند.

با اثر گذاری بر روی بافت عضلات کمک می کند که تنش ایجاد شده و انقباض عضلات رها شود و انرژی خارج گردد.

تنش ایجاد شده در سیستم عصبی را به حالت تعادل می رساند و کمک می کند سطح استرس بدن کاهش پیدا کند.

با بهبود خون رسانی و افزایش گردش خون در سطح عضلات سبب می شود که میزان اکسیژن بیشتری به بافت بدن برسد که تاثیر زیادی بر کاهش درد و گرفتگی عضلات دارد.

با انجام طب سوزنی، آرامش ذهنی در فرد ایجاد می شود که سبب می گردد سیستم ایمنی بدن بهتر عمل کند و تنش های روحی فرد کمتر شود.

انجام طب سوزنی برای درمان درد عضلات مناسب چه افرادی نیست؟

درمان طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی است که امکان استفاده از آن برای اکثر افراد فراهم است و محدودیت اولیه خاصی ندارد مگر اینکه فرد متقاضی طب سوزنی در یکی از شاخه های زیر قرار بگیرد که متخصص توصیه می کند طب سوزنی انجام نشود:

دوران بارداری : سطح حساسیت بدن در دوران بارداری زیاد است و سیستم ایمنی بدن مادر بخاطر رشد جنین در حالت پیش فعال قرار دارد به همین خاطر توصیه می شود در این زمان طب سوزنی انجام نشود.

افراد دارای حساسیت به سوزن : برخی از افراد سطح حساسیت پوستی بالایی دارند و امکان ایجاد عفونت در پوست آنها وجود دارد به همین دلیل نباید طب سوزنی انجام دهند.

نواحی خاص بدن : طب سوزنی برای همه نقاط بدن انجام نمی شود و متخصص محدوده درمان مشخص می کند.

افراد مبتلا به هموفیلیا : امکان خونریزی شدید در برخی از افراد از جمله بیماران گروه هموفیلیا وجود دارد و نباید طب سوزنی انجام شود.

توصیه می شود جدای این موارد اگر فرد دارای بیماری خاص و یا در طی دوره درمان ویژه ای می باشد قبل از طب سوزنی به متخصص اطلاع دهد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱