انواع کمردرد را با طب سوزنی درمان کنید

seasonal allergy treatment درمان آلرژی فصلی طب سوزنی
اثربخشی طب سوزنی برای آلرژی فصلی
7 آوریل, 2023
Iron deficiency in women and children فقر آهن در زنان و کودکان
توصیه های طب سنتی برای فقر آهن در زنان و کودکان
22 آوریل, 2023
back pain treatment درمان کمردرد طب سوزنی

کمردرد (به خصوص کمردرد در قسمت‌های پایین کمر) یک مشکل شایع و مزمن است. طب سوزنی یک فیزیوتراپی باستانی چینی است که به روشی محبوب و کاملاً تحقیقاتی برای مدیریت این درد تبدیل شده است. طب سوزنی یک درمان سنتی مبتنی بر ایده جریان انرژی در بدن است. درمان با طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن در نقاط مختلف روی بدن و در سطح پوست است. قرار نیست این سوزن‌ها باعث ایجاد درد، آسیب یا ناراحتی شوند.

یک متخصص طب سوزنی حرفه ای نقاط انرژی (یا "چی" در طب چینی) را برای درمان هدف قرار می‌دهد. به مسیرهایی که این نقاط در مجاورت آن قرار می‌گیرند مریدین‌ها گفته می‌شود. چندین مریدین در بدن وجود دارد که یک متخصص طب سوزنی ممکن است برای تقویت انرژی چی و درمان کمردرد روی آنها تمرکز کند. برخی از نقاط طب سوزنی برای کمردرد عبارتند از: نقاط پشت زانو، نقاط پا، نقاط پایین کمر، نقاط روی دست، نقاط باسن و نقاط معده. نقاط مربوط به کمردردهای فوقانی (که به آن کمردرد قفسه سینه نیز گفته می‌شود) معمولاً متفاوت است. اینها در سر، گردن، شانه‌ها و قسمت بالایی پشت قرار می‌گیرند. با تحریک این نقاط، قسمت‌هایی از سیستم عصبی نیز برای تسکین درد تحریک می‌شود. طب سوزنی همچنین می‌تواند به تسکین درد در موارد مشکلات عصبی-عضلانی کمک کند، مشکلاتی که ممکن است گزینه‌های زیادی برای درمان آنها وجود نداشته باشد. این می‌تواند شامل: سردرد، فیبرومیالژیا، درد اسکلتی عضلانی، بهبودی پس از جراحی، سیاتیک، TMJ (اختلال مفصل گیجگاهی فکی) شود.

آیا طب سوزنی پشتوانه علمی دارد؟

به طور کامل درک نشده است که طب سوزنی چگونه کار می‌کند. اما، چند راه وجود دارد که تصور می‌شود طب سوزنی برای کمردرد موثر است:

سیستم عصبی را تحریک می‌کند. نقاط ماشه‌ای تحریک شده توسط طب سوزنی می‌توانند مواد شیمیایی را از نخاع، ماهیچه‌ها و مغز آزاد کنند. برخی از این موارد می‌توانند به طور طبیعی تسکین دهنده درد باشند.

طب سوزنی مواد شیمیایی شبه اپوئید تولید شده در بدن را آزاد می‌کند. مطابق با نظریه فوق، طب سوزنی ممکن است مواد شیمیایی تسکین دهنده درد را آزاد کند. اینها به طور طبیعی در بدن وجود دارند و خواص مشابهی با مسکن‌های مخدر دارند. (هیدروکودون یا مورفین نمونه‌هایی از آن هستند.)

انتقال دهنده‌های عصبی را آزاد می‌کند. اینها هورمون‌هایی هستند که پیام‌هایی را ارسال می‌کنند که مکانیسم‌های روشن/خاموش پایانه‌های عصبی مختلف را تنظیم می‌کنند. طب سوزنی ممکن است تولید برخی از انتقال‌دهنده‌ها را تحریک کند که درد را از بین ببرد.

تکانه‌های الکترومغناطیسی را در بدن تحریک می‌کند. این تکانه‌ها می‌توانند به سرعت بدن برای کنترل درد، از جمله ترشح اندورفین، کمک کنند.

صرف نظر از اینکه چگونه کار می کند، آزمایشات روی طب سوزنی برای درمان کمردرد نتایج عالی همراه با عوارض جانبی بسیار کمی را نشان می‌دهد. یکی از تحقیقات سال 2012 بررسی است که دربرگیرنده 20000 فرد مبتلا به درد مزمن بود. به این افراد درمان‌های طب سوزنی معتبر، درمان‌های جعلی، یا اصلاً بدون طب سوزنی داده شد. کسانی که طب سوزنی واقعی دریافت کردند، 50 درصد بهبودی را در مشکلات مرتبط با درد مزمن خود تجربه کردند. دو بررسی مشابه در سال 2013 نشان داد که طب سوزنی به عنوان یک درمان موفقیت آمیز بسیار مورد علاقه است. اینها به طور خاص برای کمردرد مزمن بود. یکی از این مطالعات نویددهنده این بود که طب سوزنی می‌تواند بهتر از اکثر داروهای ضد درد باشد. مطالعه دیگر نشان داد که موفقیت به محدودیت‌های خاصی در نحوه اجرای درمان بستگی دارد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱