طب سوزنی و اثربخشی آن بر کارکرد تیروئید

IBS treatment with acupuncture درمان سندروم روده تحریک‌پذیر طب سوزنی
درمان و کنترل سندروم روده تحریک ‌پذیر با طب سوزنی
5 مه, 2022
Fatty Liver treatment درمان کبد چرب طب سنتی
گیاهان دارویی مناسب برای درمان کبد چرب
15 مه, 2022
Thyroid and acupuncture درمان تیروئید با طب سوزنی

تیروئید یک غده کوچک پروانهای شکل در قاعده گردن است. این بخشی از سیستم غدد درون‌ریز است و بسیاری از جنبههای متابولیسم را هماهنگ و کنترل میکند، به عنوان مثال ضربان قلب و مصرف کالری. تیروئید هورمونهای تیروئیدی از جمله ترییدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید میکند. این هورمون متابولیسم را از طریق تعامل بین تیروئید و ید تنظیم می‌کند. هورمون‌های تیروئید بر رشد انسان، متابولیسم، دمای بدن، رشد بافت بدن و جذب مواد مغذی تأثیر می‌گذارند.

اختلالات تیروئید شایع‌ترین بیماری غدد درون‌ریز است و اغلب به دلیل تولید غیر طبیعی هورمون‌های تیروئید ایجاد می‌شود. هم تولید بیش از حد و هم تولید کم هورمون‌های تیروئید می‌تواند باعث بیماری‌های جدی ناشی از اختلال عملکرد غده تیروئید شود، مانند پرکاری تیروئید، کم‌کاری تیروئید، بیماری گریو، تیروئیدیت هاشیموتو، تیروتوکسیکوز، گواتر ندولر، سرطان تیروئید و سایر بیماری‌های مرتبط با تیروئید. اختلال خود ایمنی، عوامل محیطی، مواد شیمیایی، آسیب مغزی و حتی مشکلات شخصیتی از جمله ریشه‌های اصلی تولید غیر طبیعی هورمون‌های تیروئیداند. اختلال عملکرد تیروئید اغلب منجر به علائم فیزیکی می‌شود، به عنوان مثال، ضربان قلب نامنظم، مشکلات وزن و خستگی، و همچنین مشکلات روحی و احساسی و و علائم استرس مانند دیسفاژی و تنگی نفس.

در حال حاضر انواع مختلفی از درمان‌ها برای مشکلات تیروئید ارائه می‌شود، شامل داروها، مکمل‌های سلنیوم، درمان با ید رادیواکتیو، درمان سرکوب‌کننده تیروکسین و جراحی. علیرغم وجود دارو برای زنان باردار، داروهای ضد تیروئید در اوایل بارداری توصیه نمی‌شود. با توجه به ایمنی، کیفیت، کارایی و مقرون به صرفه بودن، درمان‌های سنتی در مراقبت‌های بهداشتی رواج یافته‌اند. از جمله درمان‌های جایگزین و مکمل برای مقابله با بیماری‌های تیروئید، طب سنتی چینی است. طب سنتی چینی یک رویکرد کل‌نگر بر عملکرد بدن دارد که در آن تعادل بین دو نیروی یین و یانگ و جریان انرژی "چی" اساس حفظ سلامت است. طب سوزنی یک تکنیک مهم بالینی سنتی چینی برای تنظیم جریان "چی" است. طب سوزنی روشی بی‌خطر با حداقل عوارض جانبی نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان و افراد مسن است، البته زمانی که یک متخصص طب سوزنی واجد شرایط درمان را انجام می‌دهد. علاوه بر طب سوزنی بدن، طب سوزنی گوش و طب سوزنی زبان نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. با ظهور تکنولوژی‌های اخیر، طب سوزنی لیزری و تحریک الکتریکی از طریق پوست نیز توسعه یافته‌اند.

بطور کلی هدف درمان‌های مکمل و جایگزین بازگرداندن عملکرد سیستم ایمنی و همچنین ایجاد تعادل در تولید و ترشح هورمون‌های تیروئید از طریق روش‌های مختلف از طب سوزنی و داروهای گیاهی گرفته تا تغییر سبک زندگی و تمرینات ویژه است. مطالعات کمی در مورد اثربخشی طب سوزنی برای درمان بیماری تیروئید انجام شده است، اما بررسی مروری که در سال 2018 در مجله Journal of Integrative Medicine نشان داد که چندین مورد امیدوارکننده وجود دارند. طب سوزنی به تنهایی یا در درمان ترکیبی استفاده شد و یافته‌های این مطالعه شامل کاهش علائم بیمار و بهبود نشانگرهای زیستی بوده است. به طور مشابه، شورای طب سوزنی بریتانیا به تعدادی از راه‌های خاص اشاره می‌کند که از طریق آنها طب سوزنی به طور بالقوه برای درمان بیماری تیروئید مفید است، مانند:

• افزایش سطح هورمون‌های تیروئید در افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید

• کاهش سطح هورمون‌های تیروئید در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید

• کاهش حساسیت به درد و استرس و همچنین تقویت آرامش با اثر بر روی مناطق خاصی از مغز

• افزایش ترشح ماده شیمیایی آدنوزین که حساسیت به درد را کاهش می‌دهد

• بهبود سفتی عضلات و تحرک مفاصل با افزایش گردش خون در رگ‌های خونی کوچک که به پراکندگی تورم کمک می‌کند

• کاهش التهاب با تحریک آزادسازی عوامل عروقی و تعدیل کننده ایمنی

چندین نقطه طب سوزنی قدرتمند روی گوش و بدن وجود دارد که می‌توان از آنها برای تنظیم تولید هورمون‌های تیروئید استفاده کرد. درمان‌ها همه علائم شما را در نظر می‌گیرند و با هدف متعادل کردن انرژی در بدن برای بهینه‌سازی سلامتی انجام می‌شوند. وقتی صحبت از تغییر سبک زندگی می‌شود، رژیم غذایی غنی از پروتئین، کلسیم، منیزیم و ید به حمایت از عملکرد تیروئید کمک می‌کند، در حالی که غذاهای خاصی به نام گواتروژن ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند و باید محدود شوند. اینها شامل سبزیجات چلیپایی (مانند گل کلم، کلم و کلم بروکسل)، بادام زمینی و سویا هستند. ورزش‌های کاهش دهنده استرس مانند یوگا یا "تای‌چی" نیز می‌توانند مفید باشند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱