درمان و کنترل انواع دردهای معده با گیاهان دارویی

Acute bronchitis treatment درمان برونشیت حاد طب سوزنی
برونشیت حاد یا مزمن با طب سوزنی درمان می شود؟
2 ژانویه, 2023
air polution آلودگی هوا طب سنتی
پیشنهادات طب سنتی برای مقابله با آلودگی هوا
19 ژانویه, 2023
stomach ache درمان درد معده

درد معده یکی از مهمترین دردهایی است که همه افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار آن را تجربه کردهاند که یکی از مزمنترین و ناتوان کننده‌ترین دردهای شکمی است. در بسیاری از موارد، علت درد معده نامشخص است. اما، طیف گسترده‌ای از عوامل می‌توانند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم شوند. این علل عبارتند از هلیکوباکتر پیلوری، سوء هاضمه، سندرم روده تحریک‌پذیر، رفلاکس معده، زخم معده و غیره. دلیل درد معده می‌تواند اضطراب، استرس، تاخیر در غذا خوردن در هنگام گرسنگی و گرسنگی طولانی مدت نیز باشد. دلایل دیگری هم برای درد معده وجود دارد از جمله افزایش اسیدیته معده، مسمومیت غذایی، آلرژی غذایی، درد عصبی ناشی از استرس، عفونت معده، قاعدگی و حتی انفارکتوس میوکارد..

امروزه استفاده از گیاهان دارویی به سرعت در حال افزایش است. با استفاده از گیاهان دارویی می‌توان از عوارض استفاده از داروهای شیمیایی پیشگیری کرد. درد معده اغلب با علائم خاصی از جمله تب، استفراغ، از دست دادن اشتها، ناتوانی در غذا خوردن و گرفتگی عضلات همراه است. اسناد اخیر نشان داده است که مشکلات گوارشی مانند درد معده یا ناراحتی معده را می‌توان با گیاهان دارویی درمان کرد. به نظر می‌رسد دانش استفاده از گیاهان دارویی در برابر بیماری‌های مختلف در مناطقی که مصرف داروهای گیاهی هنوز اهمیت داشته و به وفور ادامه دارد، انباشته شده است. یک موضوع مهم در استفاده از گیاهان دارویی این است که معمولاً از یک گیاه برای چندین بیماری استفاده می‌شود. به عنوان مثال، گیاه دارویی چریش غیر از درد معده برای بیماری‌های پوستی، آبله، روماتیسم و ... نیز استفاده می‌شود.

بر اساس یک مقاله مروری که در سال 2020 در مجله Plant Biotechnology Persa چاپ شده است، بر اساس طب سنتی ایرانی گیاهان دارویی نظیر ارزن، انار، بادنجان تاجریزی، کور، تمر هندی، زیره سبز، پرنوس، بابونه آلمانی، بنفشه معطر، اسفرزه، زرشک و تعدادی از گیاهان دارویی دیگر از مهمترین منبع گیاهی مورد استفاده در درمان دردهای گوارشی بودند.

گیاهان دارویی با مکانیسم‌های مختلفی از جمله اثرات ضد باکتریایی، ضد التهابی، ضد درد، آنتی‌کولینرژیک و آنتی‌اکسیدانی درد معده را کاهش می‌دهند. به نظر می‌رسد نکاتی که در طب سنتی ایرانی در مورد دردهای معده مورد توجه قرار گرفته از دوره‌ای به دوره دیگر تکمیل شده است و این دانش سیر طبیعی تحول خود را طی کرده است که شامل ارتقا و بازنگری دانش در مورد داروهای گیاهی است.

همچنین برخی از گیاهان دارویی وجود دارد که در نسخه‌های طب سنتی چینی به آنها توصیه شده و می‌توانند هضم خوب را تقویت کرده و علائم مرتبط با مشکلات گوارشی را تسکین دهند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • نعناع فلفلی

  اسانس این گیاه حاوی منتول است، ماده‌ای فرار که اثر ضد اسپاسم مستقیم بر روی ماهیچه صاف دستگاه گوارش دارد. علاوه بر این، بوی مطبوع چای نعناع ممکن است به تسکین اعصاب (و در نتیجه درد معده عصبی) کمک کند.

 • بابونه

  که یکی از بی‌خطرترین گیاهان دارویی محسوب می‌شود، اغلب به عنوان یک درمان ملایم برای مشکلات رایج گوارشی توصیه می‌شود. در واقع، برای بیماری‌های گوارشی، یک گیاه فوق العاده است. بابونه ضد اسپاسم، ضد التهاب و ضد نفخ بود و با آرام کردن و تسکین غشای مخاطی دستگاه گوارش، نفخ و سوزش معده را تسکین می‌دهد.

 • زنجبیل

  مانند نعناع فلفلی و بابونه یک داروی ضد نفخ است و می‌توان از آن برای درمان گاز معده و نفخ و درد ناشی از آن استفاده کرد. متخصصان گیاه شناسی، آن را یک گیاه گرم کننده می‌دانند، گیاهی که باعث می‌شود داخل بدن گرمای بیشتری تولید شود. اما چیزی که زنجبیل را در میان گیاهان متمایز می‌کند، اثربخشی آن در درمان حالت تهوع و استفراغ است.

 • Si Ni San

  یک فرمول در طب سنتی چینی است که از ترکیب چهار گیاه تشکیل شده است. عصاره ریشه چترگندمی (Radix Bupleuri)، عصاره ریشه سفید گل صدتمانی علفی (Paeoniae radix alba)، میوه نارس خشک شده پرتقال که از اردیبهشت تا تیر جمع‌آوری شده است (Aurantii fructus immaturus) و ریشه شیرین بیان اجزای اصلی این فرمول گیاهی هستند. این گیاهان اختلالات ریفلاکس و تحریک دستگاه گوارش را هدف قرار می‌دهند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد این فرمولاسیون گیاهای اختلالات دستگاه گوارش فوقانی، اختلالات دستگاه گوارش تحتانی و سوء هاضمه عملکردی را بطور چشمگیری بهبود بخشد. لذا در طب سنتی چینی به آن توجه خصی می‌شود.

  آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱