درمان سیاتیک با کمک طب سوزنی

patients Rehabilitation توانبخشی بیماران
اهمیت استفاده از طب سوزنی در طب فیزیکی و توانبخشی بیماران
20 جولای, 2021
Facial beauty and skin rejuvenation with acupuncture زیبایی صورت و جوانسازی پوست با طب سوزنی
زیبایی صورت و جوانسازی پوست با کمک طب سوزنی
28 جولای, 2021
sciatica-treatment-with-acupuncture درمان سیاتیک با طب سوزنی

سیاتیک

عصب سیاتیک نام یک عصب مهم است که از نخاع در منطقه کمر شروع می‌شود و تقریبا به کل پا عصب‌دهی می‌کند. این عصب وظیفه حرکت عضلات پاها و حس پوست آن را بر عهده دارد. ریشه‌های عصب سیاتیک از کنار چند مهره در کمر و پایین‌تر از آن بیرون می‌آیند و بسته به اینکه دیسک کمر در کدام مقطع کمر بیرون بزند و بر این ریشه‌ها فشار بیاورد علائمی را در مسیر عصب سیاتیک ایجاد می‌کند.

به طور کلی سه نوع علامت می‌تواند در مسیر سیاتیک ایجاد شود. نوع اول علامت‌ها درد و سوزش یا حتی احساس گزگز و داغ شدن در پا است. نوع دوم علائم مربوط به بی حسی و کم حسی در پوست مناطقی از پاها است. نوع سوم علائم که حرکتی است به علت درگیری عضلات پاهاست و به صورت سختی حرکت و کم شدن تعادل و گاهی ضعف حرکتی ظاهر می‌گردد. آنچه به عنوان سیاتالژی یا درد سیاتیک شایع است همان دسته اول علائم هستند. دسته دوم و سوم در حالت‌های پیشرفته‌تر ایجاد می‌شود.

درمان درد سیاتیک در پزشکی اول با استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب می‌باشد. ممکن است در کنار این داروها از داروهای ضدافسردگی هم استفاده شود. ترک سیگار هم می‌تواند درد سیاتیک را کاهش دهد. در کنار درمان اولیه استفاده از فیزیوتراپی یا طب ورزشی نیز همیشه در دستور کار متخصصین قرار دارد. به این ترتیب هم درد بهتر تسکین می‌یابد و هم با تقویت عضلات کمر و پاها امکان بهبود حرکت و فشار کمتر بر ریشه‌های عصب بیشتر می‌شود.

اگر علائم سیاتیک پیشرفت زیادی کند و قابل تحمل نباشد و یا نخاع کمری تحت فشار زیادی باشد و یا علائمی مثل بی‌اختیاری ادرار و بی‌اختیاری مدفوع ایجاد شود نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

طب سوزنی و درمان سیاتیک

طب سوزنی برای درمان سیاتیک چندین فایده مهم دارد:

1- طب سوزنی با اثرات ضدالتهاب عمومی و موضعی می‌تواند به کاهش فشار دیسک کمر روی ریشه‌های عصب سیاتیک و نخاع کمری کمک کند.

2- طب سوزنی با نقاط مسکن خود آثار ضد درد قوی بر دردهای سیاتیکی دارد و نیاز به داروهای بسیار قوی و پرعارضه در این زمینه را رفع می‌کند.

3- طب سوزنی با افزایش خون‌رسانی عضلات مسیر سیاتیک باعث تقویت آنها و بهبود شرایط حرکتی می‌شود.

4- طب سوزنی با نقاط ضد اسپاسم خود می‌تواند باعث ریلکسی عضلات کمر و مسیر سیاتیک شود و درد و اسپاسم را به شدت کاهش دهد.

5- طب سوزنی با تحریک عصب می‌تواند کارکرد کاهش یافته نخاع و عصب سیاتیک را بازیابی کند و باعث تقویت عصب سیاتیک شود.

6- طب سوزنی با اثرات آرامبخش خود درد سیاتیکی که به علت مشکلات اضطرابی و عصبی بدتر شده است را نیز کاهش می‌دهد.

وجود این شش نکته در طب سوزنی باعث شده تا این روش درمانی بتواند درد سیاتیک را به خوبی درمان کند.

دوره‌های درمان طب سوزنی برای درد سیاتیک معمولا بین یک تا سه ماه طول می‌کشد. درمان‌ها از سه جلسه تا بیست جلسه متغیر است و البته از روش‌های مختلف طب سوزنی برای درمان استفاده می‌شود. در ابتدای مراجعه یک بررسی اولیه دقیق انجام می‌شود. این بررسی شامل معاینه دقیق و اخذ شرح حال بیماری و بررسی‌های رادیولوژی و آزمایشگاهی است. پس از بررسی نوع طب سوزنی لازم و جلسات آن مشخص شده و پلن درمانی مناسب بیمار نوشته می‌شود و درمان آغاز می‌گردد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند.

برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی می‌توانید با کلینیک ایشان در ونک با شماره 88655138 یا در زعفرانیه با شماره 22183162 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با شماره تماس 09129226171 جهت هماهنگی برای مراجعه تماس گرفته یا پیام کوتاه بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱