درمان و کنترل اسکیزوفرنی با طب سوزنی

beauty healthy skin زیبایی سلامتی پوست
زیبایی و جوانسازی پوست با طب سوزنی
11 فوریه, 2024
fennel Properties خواص رازیانه
خواص رازیانه را بشناسید
5 مارس, 2024
Schizophrenia treatment درمان اسکیزوفرنی

Schizophrenia treatment درمان اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یکی از اختلالات روانی جدی است که باعث از دست دادن تماس با واقعیت و تجربه توهمات و هذیان می ‌شود. درمان اختلال اسکیزوفرنی اغلب شامل استفاده از داروهایی است که عوارض جانبی متعددی دارند و گاهی ممکن است باعث ناراحتی بیشتر بیمار شوند. روش‌ های درمانی جایگزین مانند طب سوزنی به عنوان یک راهکار ایمن و کم‌ عارضه برای مدیریت و کنترل علائم اسکیزوفرنی مطرح شده ‌اند. در این مقاله، ما به بررسی اثربخشی و امکانات استفاده از طب سوزنی در درمان و کنترل اسکیزوفرنی می ‌پردازیم و نقش آن در بهبود کیفیت زندگی بیماران را بررسی می‌ کنیم.

اسکیزوفرنی چیست

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدی است که تفکر، احساسات و رفتار فرد را درگیر می‌ کند. اختلال اسکیزوفرنی موجب از دست دادن ارتباط با واقعیت می ‌شود، به طوری که فرد نمی‌ تواند بین واقعیت و تخیلات خود تفکیک قائل شود. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولاً نمی‌ توانند درک کنند که تجربیات یا باورهایشان غیر واقعی هستند. اختلال اسکیزوفرنی ارتباطی با اختلال شخصیت ندارد و شخصیت فرد تحت تأثیر این اختلال تغییر نمی ‌کند.

علائم و نشانه ‌های اسکیزوفرنی

علائم و نشانه های اسکیزوفرنی متعدد هستند و می ‌توانند در هر فرد به شکل خاصی ظاهر شوند. به طور کلی، علائم اسکیزوفرنی در سه دسته عمده قرار می‌ گیرند:

علائم مثبت

علائم مثبت اسکیزوفرنی شامل موارد زیر می شوند:

توهم

توهم به تجربیاتی اشاره دارد که در واقعیت وجود ندارند و توسط ذهن فرد ایجاد می ‌شوند. توهم ممکن است شامل شنیدن، دیدن، بوییدن، چشیدن یا حتی حس کردن چیزهایی باشد که در واقعیت وجود ندارند و اطرافیان نمی ‌توانند آن‌ ها را تجربه کنند.

هذیان

بیماران شیزوفرنی ممکن است دچار هذیان شوند که به معنای اعتقاد به باورهایی غیرمنطقی و خلاف واقعیت است. هذیان‌ می‌ تواند شامل اعتقاد به آزار و اذیت از سوی خانواده یا آشنایان، سوء تعبیر رویداد ها و رفتار های عادی اطرافیان، افتخار و اهمیت بیش از حد برای خود و اعتقاد به داشتن قدرت ‌های ماورایی یا تحت کنترل بودن توسط گروه بیگانه باشد.

اختلالات فکری

اختلالات فکری شامل استفاده از روش ‌های غیرعادی در تفکر و پردازش اطلاعات است که در بیماران اسکیزوفرنی مشاهده می ‌شود. اختلالات فکری شامل عدم تمرکز، استفاده از جملات و واژه ‌ها به صورت غیر منطقی و گسیخته، بکارگیری کلمات و عبارات بی ‌معنا، استفاده از عبارات آهنگین، و تکرار بیش از حد جملات می شوند.

اختلالات حرکتی

اختلالات حرکتی به تحرکات آشفته و حالت ‌های عجیب‌ و غریب اشاره دارند که معمولاً در بیماران شیزوفرنی مشاهده می‌ شوند. اختلالات حرکتی شامل رفت‌ و آمد های مکرر و بی‌ هدف در فضای کوچک یا الگو های دایره‌ وار هستند که از عادت ‌های غیرعادی بیماران خبر می‌ دهند.

اختلالات رفتاری

اختلالات رفتاری در بیماران شیزوفرنی شامل پرخاشگری، تکرار مکرر برخی حرکات و تثبیت در وضعیت خاص برای مدتی طولانی می شوند. اختلالات رفتاری باعث می ‌شوند که فرد قادر به کنترل رفتار ها و واکنش ‌های خود نباشد و نتواند با دیگران درست ارتباط برقرار کند.

علائم منفی

علائم منفی اسکیزوفرنی شامل موارد زیر می شوند:

• نداشتن انگیزه

• گوشه ‌گیری و انزوای اجتماعی

• مشکل در بروز احساسات

• کاهش انرژی

علائم شناختی

علائم شناختی اسکیزوفرنی شامل موارد زیر می شوند:

• ناتوانی در تمرکز و توجه

• مشکلات یادگیری

• اختلال در حافظه

ریسک فاکتورهای ابتلا به اسکیزوفرنی

ریسک فاکتورها، عوامل یا شرایطی هستند که در اغلب افراد مبتلا به اختلالات روانی دیده می‌ شوند و دارای ارتباطات منطقی برای ابتلا به آن اختلالات هستند. در مورد اختلال اسکیزوفرنی، موارد زیر می ‌توانند به عنوان ریسک فاکتور ها مطرح شوند:

ژنتیک

برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌ توانند ژن‌ های خاصی را به ارث ببرند که باعث افزایش خطر ابتلا به این اختلال شوند، اما این امر بدان معنا نیست که در همه افرادی که دارای این ژن ‌ها هستند، اختلال اسکیزوفرنی بارز می شود.

محیط

عوامل ژنتیکی و محیطی نقش اساسی در بروز اختلال اسکیزوفرنی دارند. عوامل محیط مانند فقر، استرس، ناامنی و درگیری با عفونت ‌های ویروسی در کودکی می ‌توانند تأثیر زیادی در ایجاد این اختلال داشته باشند.

ساختار و عملکرد مغز

محققین معتقدند که در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، بخش ‌هایی از مغز دچار تغییر شکل در عملکرد می ‌شوند، تغییرات عملکردی در مغز قبل از تولد ایجاد می شوند و در سنین بالاتر به شکل اسکیزوفرنی بروز پیدا می کنند.

روش های درمان اسکیزوفرنی

به دلیل عدم شناخت مکانیسم دقیق بیماری اسکیزوفرنی درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. روش ‌های مختلفی برای کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد، که عبارتند از:

درمان دارویی

درمان‌ های دارویی اسکیزوفرنی اغلب به منظور کاهش شدت و تعداد بروز علائم روانی مانند توهم و هذیان بکار می روند. درمان های دارویی اغلب در بهبود اسکیزوفرنی موثر هستند، اما ممکن است با عوارض ناخواسته مانند افزایش وزن، خشکی دهان، خواب ‌آلودگی و موارد دیگر همراه باشند.

حمایت اجتماعی

آگاهی و آموزش نزدیکان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی درباره علائم بیماری و نحوه کمک در مواجهه با آن، گام اساسی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران است. با پشتیبانی و توجه مراقبت‌ های افراد نزدیک، بیماران اسکیزوفرنی می‌ توانند بهتر با علائم بیماری خود مقابله کنند و راه‌ های موثری برای مدیریت بیماری پیدا کنند.

نقش طب سوزنی در درمان اسکیزوفرنی

طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی محسوب می شود. طب سوزنی معمولاً برای بهبود خواب و استراحت بیمار اسکیزوفرنی استفاده می ‌شود. طب سوزنی در درمان اسکیزوفرنی کاملا بی‌ خطر بوده و تاکنون هیچ عارضه یا آسیبی به بیماران گزارش نشده است. بنابراین، طب سوزنی به عنوان یک روش ایمن و مؤثر مکمل در درمان اسکیزوفرنی مطرح می ‌شود، زیرا تأثیرات مثبت آن بر روی خواب و استراحت بیماران توسط بسیاری از تحقیقات تأیید شده است.

چکیده

اسکیزوفرنی، یکی از اختلالات روانی جدی است که می‌ تواند زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد. بیماری اسکیزوفرنی با توهم و هذیان‌ همراه است و می ‌تواند باعث مشکلات حافظه و ناتوانی در مدیریت زندگی اجتماعی افراد شود. با این حال، درمان ‌های مختلف از جمله درمان ‌های دارویی و روان ‌درمانی می ‌توانند به کنترل علائم اسکیزوفرنی کمک کنند. طب سوزنی به ‌عنوان یک روش درمانی مکمل مطرح شده است که در بهبود خواب افراد مبتلا مؤثر می باشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱