آیا طب سوزنی برای انواع نکرز مفید است؟

bruises treatment درمان کبودی و ضرب دیدگی
طب سنتی روشی اثربخش در درمان ضرب دیدگی و کبودی
20 دسامبر, 2022
Acute bronchitis treatment درمان برونشیت حاد طب سوزنی
برونشیت حاد یا مزمن با طب سوزنی درمان می شود؟
2 ژانویه, 2023
necrosis treatment درمان نکروز طب سوزنی

نکروز اصطلاح پزشکی برای مرگ بافت‌های بدن است. وقتی سلول‌ بافت‌ها می‌میرند، می‌تواند بسیاری از نواحی مختلف بدن از جمله استخوان‌ها، پوست و اندام‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. نکروز می‌تواند به دلیل بیماری، عفونت، آسیب، تشعشع، مواد شیمیایی یا عدم جریان خون به بافت‌ها رخ دهد.. نکروز قابل برگشت نیست. هنگامی که مناطق وسیعی از بافت به دلیل کمبود خون می‌میرند، این عارضه قانقاریا نامیده می‌شود.

انواع مختلف نکروز

نکروز آواسکولار (استئونکروز): استئونکروز، نکروز آسپتیک و نکروز استخوان همه اصطلاحات دیگر برای نکروز آواسکولار هستند. نکروز آواسکولار زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به بافت استخوانی مسدود شود. فقدان جریان خون در استخوان‌ها باعث شکسته شدن و در نهایت مرگ آنها می‌شود. نکروز هیپ شایع‌ترین شکل نکروز آواسکولار است.

استئونکروز فک: استئونکروز فک نوعی نکروز آواسکولار است که یک اختلال دهانی بوده و زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های استخوان فک می‌میرند. استئونکروز فک می‌تواند باعث درد شدید دهان و فک شود. علاوه بر این، ممکن است از دهان و فک چرک خارج شود.

نکروز پانکراس: نکروز پانکراس یک عارضه جدی است که می‌تواند به دلیل پانکراتیت حاد ایجاد شود. هنگامی که خون رسانی به پانکراس قطع شود، می‌تواند باعث مرگ بافت پانکراس شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، پانکراس می‌تواند عفونی شود. عفونت می‌تواند به خون سرایت کند و باعث نارسایی اندام شود.

نکروز چربی سینه: نکروز چربی سینه یک وضعیت غیر سرطانی (خوش خیم) است و زمانی رخ می‌دهد که بافت چربی پستان آسیب دیده باشد. بدن معمولاً بافت آسیب دیده سینه را با بافت اسکار جایگزین می‌کند. با نکروز چربی، برخی از سلول‌های چربی به جای تشکیل بافت اسکار می‌میرند. که یک کیسه محتوی مایع چرب به نام کیست روغنی را تشکیل می‌دهد.

نکروز لوله ای حاد: نکروز لوله‌ای حاد یا نکروز لوله‌ای یک اختلال کلیوی است. هنگامی که سلول‌های لوله کلیه آسیب ببیند، می‌تواند منجر به نارسایی حاد کلیه شود. لوله‌ها مجاری کوچکی در کلیه‌ها هستند که به فیلتر کردن خون هنگام عبور از کلیه‌ها کمک می‌کنند.

نکروز پرتویی: نکروز پرتویی یک عارضه جانبی نادر ناشی از تابش پرتوهای با دوز بالا به مغز، سر یا گردن است. می‌تواند منجر به مرگ دائمی بافت مغز شود.

نکروز پوست (گانگرن): نکروز پوست زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به بافت‌های بدن یا اندام‌های داخلی مسدود شود. همچنین ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی رخ دهد. اغلب انگشتان، انگشتان پا، دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند اما می‌تواند هر قسمت دیگری از بدن را نیز درگیر کند.

نکروز نیش عنکبوت: نکروز نیش عنکبوت زمانی رخ می‌دهد که یک توسط یک عنکبوت گزیده شوید. سم ناشی از نیش عنکبوت می‌تواند باعث ایجاد زخم و پوسیدگی پوست شود. با این حال، نکروز ناشی از نیش عنکبوت نادر است.

نکروز پالپ: نکروز پالپ زمانی اتفاق می‌افتد که بافت نرم (پالپ) داخل دندان بمیرد. داخل هر یک از دندان‌ها محفظه‌ای است که تکه‌های کوچک بافت نرم را در خود جای می‌دهد. در داخل هر محفظه عروق خونی و اعصاب وجود دارد. اگر دندانی آسیب ببیند یا پوسیده شود، ممکن است بافت آن عفونی شود و بمیرد.

درمان نکروز با استفاده از طب سوزنی

در یک مطالعه کارآزمایی بالینی در سال 2016 که در مجله Randomized Controlled Trial چاپ شده است اثر روش طب سوزنی و آکوپوتومی در درمان نکروز آواسکولار سر استخوان ران مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی مشاهده شد که گروه آکوپوتومی پاسخ درمانی بهتری نسبت به درمان با طب سوزنی معمول در مراحل اولیه و میانی نشان داده‌اند.

در مطالعه دیگری در سال 2022 که در مجله Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion چاپ شده است نیز تاثیز طب سوزنی در درمان نکروز هیپ مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه این نتیجه حاصل شد که استفاده از طب سوزنی به همراه داروهای گیاهی یک گزینه درمانی تاثیرگذار می‌تواند باشد.

بسیاری از افراد به طب سوزنی واکنش سریع نشان می‌دهند و تسکین فوری درد را تجربه می‌کنند، در موارد دیگر ممکن است این وضعیت به چندین دوره درمانی نیاز داشته باشد. تسکین درد از طریق درمان با طب سوزنی نیز می‌تواند نیاز به دارو را کاهش دهد. برای بیشتر دردهای مزمن، طب سوزنی می‌تواند نقش مهمی در حفظ سلامت عمومی داشته باشد و شانس بازگشت به درد را کاهش دهد. این در حالی است که استفاده از طب سوزنی همچنین از طریق تحریک خونرسانی به بافت‌ها می‌تواند به اکسیژن‌رسانی و تغذیه سلول‌های بدن نیز کمک کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱