air polution آلودگی هوا
کاهش عوارض آلودگی هوا با طب سنتی
15 دسامبر, 2023
pregnancy period with traditional medicine دوران بارداری با طب سنتی
دوران بارداری را با طب سنتی آسان بگذرانید
5 ژانویه, 2024
joint pain treatment acupuncture درمان درد مفاصل طب سوزنی

joint pain treatment acupuncture درمان درد مفاصل طب سوزنی

با افزایش سن و یا در اثیر یک حادثه، بیماری یا کمبود برخی ویتامین ها، مفاصل بدن از جمله نقاط حساسی هستند که تحت تاثیر قرار می گیرند. جایی که عملکرد طبیعی آنها باعث افزایش توانایی انسان در انجام امورات روزانه می شود و در صورت وجود درد و مشکل در زندگی اختلال ایجاد می گردد. درد مفاصل ناشی از عوامل مختلف روش های درمانی گوناگونی دارند. از روش های درمانی دارویی و غیر تهاجمی گرفته تا روش های درمان تهاجمی مانند انجام عمل جراحی که نیاز به گذراندن دوره نقاهت طولانی دارد. از دیرباز درمان درد مفاصل با طب سوزنی یکی از روش های موثر، کم عارضه و سریع در این زمینه بوده است. این روش نام آشنا نکات مهمی دارد که در این مطلب به آن می پردازیم.

انواع دردهای مفاصل

دردهای مفاصل می توانند تحت تاثیر عوامل گسترده ای ایجاد شوند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

کوفتگی مفصل

درد بعد از عمل جراحی

درد ناشی از پیچ خوردن مفصل

کشیدگی مفصل

درد ناشی از بیماری هایی مانند نقرس، لوپوس، بوریست و ...

درد ناشی از بیماری های عفونی مانند هپاتیت و آنفولانزا

درد مربوط به التهاب و کشیدگی تاندون‌ ها، پوکی استخوان، راشتیسم و ...

درد ناشی از افزایش سن و پیری

طب سوزنی چطور درد مفاصل را درمان می کند ؟

جامعه پزشکی یک تئوری و نظریه مطلق برای روشی که درد مفاصل با کمک طب سوزنی درمان می شود را هنوز تشخیص نداده است، اما عوامل مختلفی را که طبی سوزنی به کمک آن باعث درمان درد مفاصل می شود، در این درمان دخیل دانه است. عواملی مانند آزاد سازی التهاب موجود در مفصل، تحریک بافت مفصل، بهبود گردش خون در محل مفصل، تخلیه تنش و فشارهای موجود در عضلات و در نهایت رها سازی بافت که باعث کاهش التهاب و فشار از روی آن می شود.

درد مفصل

خطرات و عوارض جانبی طب سوزنی

درمان طب سوزنی به صورت نیمه تهاجمی بدون نیاز به بیهوشی و بی حسی انجام می شود. اگر این درمان توسط متخصص با دانش و با تجربه انجام گیرد عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت. در مواردی که افراد کم تجربه به درمان طب سوزنی اقدام کنند احتمال انتخاب محل های اشتباه برای فرو کردن سوزن وجود دارد و آثار کبودی و تورم و خون ریزی به شدت افزایش می یابد.

همچنین عوارض این درمان برای افرادی که دارای بیماری زمینه ای مانند هموفیلی تشدید می شود. اگر فردی درخواست درمان طب سوزنی را دارد باید در یک بازه زمانی مشخص قبل از درمان از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکند.

مورد بعدی استفاده از سوزن های استریل نشده و عدم رعایت محیط بهداشتی می باشد که می تواند عاملی برای ایجاد عفونت یا انتقال بیماری های مختلف گردد. پس در انتخاب متخصص و کلینیک بسیار دقت کنید.

جلسه درمان طب سوزنی چگونه است ؟

با انجام هماهنگی های قبلی و دریافت نوبت، در جلسه درمان اطلاعات کاملی در مورد طب سوزنی به فرد ارائه می شود. از دلایل استفاده آن گرفته و اینکه مزایا و معایب آن چیست. سپس با بررسی وضعیت بیمار و انجام معاینات اولیه و دریافت اطلاعات کلی که شامل سوابق بیماری و مصرف داروهای خاص می شود، فردا را برای انجام درمان آماده می کنند.

درمان طب سوزنی حدود نیم ساعت طول می کشد و فرد باید در حالت راحت دراز بکشد. با توجه به محل درمان جهت دراز کشیدن ( به پشت یا به شکم) مشخص می شود. برای درمان طب سوزنی نیاز به آمادگی قبلی وجود ندارد و کافی است که در جلسه لباس مناسب داشته باشید که به راحتی مفاصل در دسترس متخصص قرار بگیرد.

متخصص با آرامش سوزن ها را در محل های تاثیرگذار برای درمان فرو می کند و به مدت نیم ساعت به بیمار زمان می دهد که با حضور سوزن ها در بدن در حالت استراحت باقی بماند. در نهایت سوزن ها را از بدن بیمار خارج می کند و درمان به اتمام می رسد.

مزایای طب سوزنی و نحوه عملکرد آن در درمان روماتیسم

طب سنتی مانند طب گیاهی طرفداران و مخالفان خود را دارد. تاثیر گذاری آن از جنبه های علمی مورد بررسی است ولی از جنبه های تجربی و نتایج آزمون های مختلف نشان می دهد که این روش درمانی بسیار موفق عمل می کند. مهمترین مزیت طب سوزنی کاهش چشمگیر درد مفاصل و به طریقی درمان روماتیسم می باشد. در یک جامعه هدف برای نتیجه گیری بهتر در یک دوره زمانی مشخص افرادی را که دارای درد روماتیسم بودند علاوه بر درمان های رایج تحت درمان طب سوزنی نیز قرار دادند. این افراد نسبت به افرادی که تحت درمان طب سوزنی قرار نگرفته بودند به مراتب احساس درد کمتری داشتند و شرایط درمانی بهتری را پیش می بردند.

طریقه درمان یا نحوه عملکرد طب سوزنی موثر از اثر گذاری آن در محدوده درد و بر روی بافت تحت فشار می باشد. بافت متورم که فشار درد را تحمل می کند با تحریکاتی که از سمت سوزن ها دریافت می کند، واکنش نشان می دهد. خون رسانی در محدوده آن افزایش می یابد و آزاد سازی بافت اتفاق می افتد. طی درمان طب سوزنی متخصص محل فرو کردن سوزن ها را متفاوت با محل پیک درد و تورم انتخاب می کند. انتخاب دقیق این محل ها سبب می شود که کاهش درد و تورم رخ دهد. از طرفی بافت عضله و ماهیچه زمانی که تحریک می شوند به تولد انواع هورمون از جمله کلوژن و اندورفین می پردازند. این هورمون ها در احیای بافت تاثیر گذار هستند.

درمان روماتیسم با طب سوزنی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

برخی افراد نباید تحت درمان طب سوزنی قرار بگیرند چرا که ممکن است بخاطر شرایط جسمی که دارند برای آنها عوارض ناگواری به همراه داشته باشد. این افراد عبارتند از:

خانم هایی که در دوره بارداری قرار دارند چرا که احتمال زایمان زود رس را افزایش می دهد.

افرادی که دارای بیماری های خونی هستند ( انواع ناهنجاری، فشار خون و دیابت و ..)

افراد مبتلا به بیماری های قلبی که دارای باتری قلب (پیس میکر هستند)

انواع روش های تسکین درد مفاصل با طب سوزنی کدام است؟

درمان طب سوزنی دارای چندین روش درمانی می باشد که نتایج متفاوتی دارند. مهمترین آنها شامل موارد زیر می شوند:

درمان درد با طب سوزنی الکتریکی: به طور همزمان از سوزن های درمانی و انتقال جریان الکترومغناطیسی طی چند جلسه درمان استفاده می شود تا درد کاهش یابد.

درمان درد با طب سوزنی : این روش همان روش طب سوزنی سنتی است و فقط از سوزن به تعداد بالا در اطراف محل درد استفاده می شود. تحریک بافت و افزایش خون رسانی با خود تسکین درد مفصل را به همراه دارد.

روش های دیگری نیز برای تسکین درد مفاصل وجود دارد که بدون استفاده از سوزن انجام می شود و شامل طب فشاری و طب گیاهان دارویی می شود.

هزینه طب سوزنی برای درمان درد مفاصل

اینکه از چه روش طب سوزنی و برای کدام مفاصل استفاده شود سبب می گردد که هزینه طب سوزنی متفاوت باشد. محل کلینیک، توانایی و تجربه متخصص، نوع سوزن و ... نیز بر روی هزینه درمان اثر می گذارد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱