درمان دردهای مفاصل و آرتروز با کمک طب سوزنی

obesity treatment درمان چاقی
درمان چاقی
4 جولای, 2021
fatty-liver-treatment-acupuncture درمان کبد چرب طب سوزنی
روش درمانی طب سوزنی برای بیماران کبد چرب
14 جولای, 2021
joint pain and osteoarthritis treatment with Acupuncture درمان دردهای مفاصل با طب سوزنی

طب سوزنی چیست و چطور کار می‌کند؟

طب سوزنی یکی از تکنیک‌های درمانی در طب سنتی چینی است که هدف از آن برقراری تعادل انرژی، که اصطلاحا به آن "چی" گفته می‌شود، در بدن است. برای این منظور در طب سنتی سوزن‌های بسیار باریک و استریل از جنس استیل در نواحی خاصی از پوست بدن که در مجاورت کانال‌های انرژی هستند کاشته می‌شود.

طب سوزنی چطور بر درمان آرتروز و دردهای مفاصل تاثیر می‌گذارد؟

در پزشکی مدرن مفاهیم مرسوم در طب سنتی مثل انرژی چی و کانال انرژی به رسمیت شناخته نمی‌شوند. بجای آن تئوری‌های دیگری در مورد مکانیسم اثرگذاری طب سوزنی در تسکین درد ارائه شده است. بر اساس مطالعات پژوهشی متعددی که در مورد نحوه اثر طب سوزنی در پزشکی مدرن صورت گرفته است، بنظر می‌رسد کاشت سوزن در بدن مکانیسم‌های فیزیولوژیک مختلفی را تحریک می‌کند.

زمانی که سوزن در بدن کاشته شود اعصاب محیطی تحریک شده و سیگنالی از طریق نخاع به مغز ارسال می‌شود که پیامد آن انواعی از انتقال‌دهنده‌های عصبی بنام اندورفین‌ها و انکفالین‌ها توسط سیستم عصبی رها می‌شوند. بسیاری از دانشمندان معتقدند این انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش مسکن‌های طبیعی در بدن را ایفا می‌کنند و لذا رهاسازی آنها منجر به سرکوب حس درد می‌شود. همچنین بر اساس مطالعات انجام شده، کاشت سوزن می‌تواند منجر به تقویت تولید کورتیزول شود. این هورمون در تسکین و کنترل التهاب در بدن نقش دارد. از طرف دیگر کاشت سوزن در بدن سبب تحریک و تقویت گردش خون در مجاورت محل کاشت می‌شود که این امکان تغذیه بهتر سلول‌ها و دفع بهتر مواد زائد را فراهم می‌کند.

در مطالعه مروری در سال 2018 تاثیر طب سوزنی در درمان آرتروز (از نوع اُستئوآرتریت) در ناحیه مفصل هیپ مورد بررسی قرار گفت. بر اساس این مطالعه طب سوزنی در مقایسه با دارودرمانی، تاثیر درمانی معنا‌داری در کاهش درد آرتروز مفصل هیپ نداشته است. این در حالی است که بر اساس مطالعات دیگر استفاده از طب سوزنی در درمان آرتروز از نوع روماتوئیدآرتریت (روماتیسم مفصلی) مفید می‌باشد. در یک مطالعه مروری که بر روی 43 پژوهش مختلف انجام شده است این نتیجه حاصل شد که طب سوزنی به تنهایی و یا همزمان با سایر درمان‌های دیگر می‌تواند در بهبود دردهای مفاصل مرتبط با رماتوئید آرتریت بسیار مفید باشد. در این مطالعه به اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانتی طب سوزنی در کنار نقش آن در تنظیم سیستم ایمنی به عنوان علل اثرگذاری طب سوزنی اشاره شده است. بر اساس گایدلاین بنیاد روماتولوژی و آرتروز آمریکا در سال 2019، استفاده از طب سوزنی برای اُستئوآرتریت در ناحیه دست، مفصل هیپ و زانو بطور مشروط توصیه شده است. با این‌حال تاثیر این روش در درمان اُستئوآرتریت همچنان محل بحث و چالش است. در مطالعات دیگری گزارش شده که علیرغم تاثیرگذاری طب سوزنی در کاهش دردهای مفاصل و آرتروز، نمی‌توان از آن برای طولانی مدت و بطور مداوم استفاده کرد.

مزایای و معایب طب سوزنی

بنظر می‌رسد طب سوزنی علاوه بر دردهای مفاصل و آرتروز، در کاهش سردرد و دردهای میگرنی، کاهش التهاب، کاهش سفتی و گرفتگی مفاصل و عضلات مفید باشد. با این‌حال این روش ممکن است برای همه مناسب نباشد. از جمله افرادی که مشکل انعقاد خون دارند یا افرادی که دارای باتری قلبی هستند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می‌باشند. ایشان با گذراندن دوره‌های متعدد و پیشرفته بین‌المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند.

برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی می‌توانید با کلینیک ایشان در ونک با شماره 88655138 یا در زعفرانیه با شماره 22183162 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با شماره تماس 09129226171 جهت هماهنگی برای مراجعه تماس گرفته یا پیام کوتاه بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱