اثربخشی طب سوزنی در بهبود رویش مو و جلوگیری از ریزش مو

traditional treatment for winter طب سنتی برای زمستان
طب سنتی برای فصل سرما چه پیشنهاداتی دارد؟
18 دسامبر, 2021
insomnia treatment with acupuncture درمان کم خوابی با طب سوزنی
درمان کم‌خوابی و بی‌خوابی با کمک طب سوزنی
2 ژانویه, 2022
hair growth with acupuncture رویش مو با طب سوزنی

طب سوزنی که امروزه به عنوان یک روش درمانی جایگزین شناخته می‌شود از هزاران سال پیش در چین رواج پیدا کرد. طب سوزنی برای قرن‌ها برای درمان بیماری‌ها و دردهای مختلف، از کمر درد گرفته تا سردرد، مورد استفاده قرار گرفته است. در طب سوزنی سنتی، سلامتی افراد به انرژی "چی" (نیروی حیاتی انرژی بخش که در بدن جریان دارد) خوب بستگی دارد. هنگامی که مسیر انرژی "چی" مسدود می‌شود، می‌تواند باعث بروز بیمار شود. طب سوزنی با رهایی از موانع به بازیابی جریان انرژی سالم کمک می‌کند. در طول یک جلسه طب سوزنی، یک متخصص با سوزن‌های بسیار ظریف نقاط خاصی را در بدن فرد تحریک می‌کند. این نقاط با علائمی مطابقت دارند که فرد قصد درمان آنرا دارد.

طب سوزنی گاهی اوقات به عنوان یک درمان برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها شناخته می‌شود. تحقیقات ادعاهای طرفداران طب سوزنی را در چند زمینه درمانی، به ویژه تسکین کمردرد و گردن درد، تأیید می‌کند. در زمینه‌های دیگر، مانند ریزش مو یا تقویت رویش مو، تحقیقات کمتر قطعی است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی ممکن است برای حداقل یک نوع ریزش مو مفید باشد. در حالی که محصولات ضد ریزش مو فراوانی در بازار موجود است، درک این نکته مهم است که ریزش مو یک مشکل سطحی نیست و نیاز به رویکردی چند جانبه دارد. به همین دلیل است که استفاده از درمان جایگزین به عنوان راه حل می‌تواند ایده خوبی باشد.

شایع‌ترین علل ریزش مو

1- عوامل ژنتیکی

2- اختلالات تیروئید

3- عدم تغذیه و رژیم غذایی مناسب

4- استرس مزمن

5- کمبود آهن

6- استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی قوی

طب سوزنی برای طاسی با الگوی ریزش مو مردانه

هیچ تحقیقی از استفاده از طب سوزنی برای درمان طاسی با الگوی ریزش مو مردانه پشتیبانی نمی‌کند. طاسی با الگوی ریزش مو مردانه اغلب نتیجه عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی است. بعید است که طب سوزنی بر این شرایط تأثیر بگذارد.

با این حال، در یک مطالعه، محققان دریافتند که طب سوزنی گاهی اوقات بهتر از دارو برای درمان نوع دیگری از ریزش مو است: Alopecia areata. آلوپسی آره‌آتا زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند. حملات به فولیکولی منجر به ریزش مو می‌شود، که اغلب به صورت تکه‌های کوچک بدون مو در ناحیه سر یا سایر بدن نقاط بدن قابل مشاهده است. مشخص نیست که چطور طب سوزنی در درمان این بیماری موثر است. این ممکن است به علت اثر عمومی طب سوزنی یعنی افزایش جریان خون و بهبود گردش خون در پوست باشد. طب سوزنی همچنین می‌تواند التهاب فولیکول مو را کاهش دهد. هنگامی که فولیکول مو ملتهب می‌شود، از رشد مو جلوگیری می‌کند. در نتیجه این روش می‌تواند به تحریک فولیکول‌های مو، اعصاب و رگ‌های خونی کمک کند تا ریزش مو متوقف شود. سپس، رویش مو ممکن است همزمان با استفاده از سایر درمان‌های کمکی شروع شود.

طب سوزنی برای ریزش مو در زنان

ریزش موی الگوی زنانه که یکی از انواع شایع ریزش مو در زنان است نیز نتیجه عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی است. در اینجا نیز، تحقیقات از تاثیر طب سوزنی برای درمان ریزش مو در زنان پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، زنان مبتلا به آلوپسی آره‌آتا ممکن است با استفاده از طب سوزنی شاهد کاهش ریزش مو و بهبود رویش مو باشند. کاشت سوزن‌های ریز ممکن است به تحریک پوست سر کمک کرده و شانس برگشت مو را بهبود بخشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱