درمان درد رشد در کودکان و نوجوانان با طب سنتی

گیاهان دارویی مناسب برای درمان خروسک در کودکان
11 ژوئن, 2022
rheumatoid arthritis treatment درمان آرتریت روماتوئید طب سوزنی
طب سوزنی راهکاری موثر برای آرتریت روماتوئید
29 ژوئن, 2022
Growth pain treatment in kids درمان درد رشد کودکان

درد رشد اغلب به عنوان درد یا ضربان در پاها توصیف میشود و عمدتا در جلوی ران‌ها، ساق پا یا پشت زانو احساس می‌شود. درد رشد هر دو پا را درگیر می‌کند و در شب رخ می‌دهد و حتی ممکن است کودکان را از خواب بیدار کند. درد رشد ممکن است به پایین بودن آستانه درد یا در برخی موارد به مسائل روانی مرتبط باشد اما در هر حال هیچ مدرکی مبنی بر آسیب رساندن به رشد کودکان وجود ندارد. علت درد رشد چندان شناخته شده نیست و درمان خاصی برای آن وجود ندارد.

دردهای رشد معمولاً در جایی که رشد در حال وقوع است یا در زمان رشد سریع اتفاق نمی‌افتد. پیشنهاد شده است که درد رشد ممکن است با سندرم پای بی‌قرار مرتبط باشد. اما تصور می‌شود که درد عضلانی در شب ناشی از استفاده بیش از حد در روز، محتمل‌ترین علت درد رشد باشد. انجام بیش از حد از فعالیت‌هایی مانند دویدن، کوهنوردی و پریدن می‌تواند بر سیستم اسکلتی عضلانی کودکان فشار آورد. وضعیت نامناسب ایستادن، نشستن یا راه رفتن می‌توانند فشاری بیش از حد به عضلات پشتیبان بدن وارد می‌کند. گاهی اوقات، کودکانی که پاهایشان به داخل متمایل است (با کف پای بسیار صاف) ممکن است نسبت به سایر کودکان درد بیشتری داشته باشند. ناراحتی عاطفی و استرس نیز ممکن است باعث ایجاد درد شود، اما این برای بسیاری از کودکانی که درد دارند صدق نمی‌کند.

درمان درد رشد

از آنجایی که درمان خاصی برای این درد وجود ندارد، توصیه‌های رایج عمدتا بر تغییر سبک زندگی یا درمان‌های طب سنتی برای کاهش درد تکیه می‌کنند:

• پاهای فرزندتان را مالش دهید. این راهکار طب سنتی حتی برای کودکان نیز خوشایند است. و وقتی در آغوش گرفته شوند احساس بهتری دارند.

• از پد حرارتی استفاده کنید. گرما می‌تواند به تسکین عضلات دردناک کمک کند. قبل از خواب یا زمانی که کودکتان از پا درد شکایت می‌کند، از یک پد گرم کننده استفاده کنید. هنگامی که کودک شما به خواب رفت پد گرمایش را بردارید. حمام آب گرم قبل از خواب نیز ممکن است کمک کننده باشد.

• یک مسکن را امتحان کنید. ایبوپروفن (ادویل، موترین کودکان و غیره) یا استامینوفن (تیلنول و غیره) ممکن است مفید باشد. به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری- یک بیماری نادر اما جدی که با دادن آسپرین به کودکان مرتبط است- از مصرف آسپرین خودداری کنید.

• تمرینات کششی. کشش عضلات پا در طول روز ممکن است به جلوگیری از درد در شب کمک کند. از پزشک خود بپرسید که چه کششی می‌تواند به کودکان شما کمک کند.

• ویتامین D در میان بسیاری از فرآیندهای دیگر در بدن نقش مهمی در سلامت استخوان دارد. یک مطالعه در سال 2011 سطوح پایین ویتامین D را با دردهای رشد مرتبط می‌داند. در این مطالعه، تنها 6 درصد از کودکانی که دردهای رشد را تجربه می‌کردند، سطح ویتامین D کافی داشتند.

• منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم است که بر استخوان ها، مفاصل و ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارد. همچنین برای کمک به جذب سایر ویتامین‌ها مانند ویتامین D به بدن استفاده می‌شود. لذا حمام نمک اپسوم به کودک یا استفاده از لوسیون منیزیم کاملا طبیعی قبل از خواب ممکن است به کاهش دردهای رشد کمک کند. گرمای اضافه شده از حمام نیز ممکن است به تسکین ناراحتی کمک کند.

• آب استخوان یک غذای شناخته شده تقویتی در طب سنتی و منبعی از مواد مغذی زیستی است که به ساخت استخوان‌های قوی و حمایت از سلامت عضلات و تامین کلسیم و منیزیم کمک می‌کند. همچنین ساختار اسید آمینه و محتوای ژلاتین بالای آن باعث افزایش جذب مواد مغذی از سایر غذاها می‌شود.

• آرنیکا یا گل همیشه بهار کوهی گیاهی نیز یک گیاه دارویی در طب سنتی است که امروزه در لوسیون‌ها برای تسکین درد عضلات و کمک به کبودی استفاده می‌شود. از آنجایی که دردهای رشد ممکن است مربوط به کار بیش از حد عضلات باشد، استفاده از این گیاه برای مالش روی پاهای کودک می‌تواند به کاهش دردهای رشد کمک کند.

• مشاهده شده است استفاده از طب سوزنی که یک تکنیک را یج در طب سنتی چینی است، نیز می‌تواند در کاهش انواع دردها از جمله درد رشد کودکان مفید باشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱