آیا طب سوزنی بر میزان تعرق بدن و بهبود آن اثربخش است؟

گیاهان دارویی مفید برای بهبود خواب نوزادان و کودکان
6 ژوئن, 2023
Attention disorder and distraction درمان حواس پرتی
طب سوزنی به اختلال حواس و حواس پرتی کمک می کند؟
18 ژوئن, 2023
excessive sweating treatment درمان تعرق زیاد

تعرق بیش از حد میتواند فعالیت‌های عادی روزانه را تحت تاثیر قرار دهد، مثلا دست دادن را به یک اتفاق شرم آور تبدیل کند، پوشیدن کفش بدون جوراب را غیرممکن کند و تعویض ملحفه تخت در نیمه‌های شب را بر فرد تحمیل کند. و بطور کلی اعتماد بنفس فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که تعرق یک پدیده طبیعی و نشانه سلامت بدن است، تعرق بیش از حد که به عنوان هایپرهیدروزیس شناخته می‌شود، بیش از سه درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد که می‌تواند باعث ناراحتی شدید شود.

هایپرهیدروزیس به عنوان تولید عرق بیش از آنچه برای خنک کردن بدن لازم است تعریف می‌شود. وقتی هایپرهیدروز از نوع اولیه باشد، علت آن ناشناخته است. اما حدس زده می‌شود این مشکل به واکنش بیش از حد غدد عرق به تغییرات دما و استرس فیزیکی و احساسی مربوط می‌شود. هایپرهیدروزیس می‌تواند پا، کف دست، زیر بغل یا کل بدن را درگیر کند. اما هایپرهیدروزیس ثانویه علل شناخته شده‌ای دارد مانند:

• فعالیت بیش از حد غده تیروئید

• آسیب نخاعی

• وحشت زدگی

• اختلال اضطرابی

• برخی از سرطان‌ها

• چاقی

• یائسگی

رویکردهای درمانی مرسوم برای درمان هایپرهیدروزیس شامل جراحی، تجویز داروها یا تزریق بوتاکس است. عمل جراحی می‌تواند کم‌تهاجمی باشد و شامل برداشتن غدد اکرین موضعی یا بافت زیر جلدی باشد، یا می‌تواند به طور گسترده نفوذی باشد که شامل بریده شدن یک گانگلیون سمپاتیک می‌شود. هم جراحی کم تهاجمی و جراحی عمقی تهاجمی می‌تواند عوارض جانبی مانند عفونت داشته باشد و جراحی بزرگ می‌تواند به شدت برای بدن استرس‌زا باشد و بهبودی را مختل کند. داروی اصلی برای هایپرهیدروزیس اکسی بوتینین است که یک عامل ضد کولینرژیک است که به دلیل اثرات مهاری بر سیستم عصبی پاراسمپاتیک باعث خشکی دهان و چشم، یبوست و سوء هاضمه می‌شود. تزریق بوتاکس که با شروع فلج موقت اتصال عصبی-عضلانی از تعرق جلوگیری می‌کند، همچنین می‌تواند مضر باشد و باعث دیسفاژی، ضعف عضلانی موضعی، از دست دادن عمومی قدرت عضلانی، خشکی دهان، درد در محل تزریق، تنگی نفس یا بی‌اختیاری شود. طب سوزنی بسیار کم‌تهاجمی است و عوارض جانبی کمی دارد و برای درمان شرایط مختلف موثر است. متأسفانه تحقیقات بسیار کمی وجود دارد که اثربخشی آن را برای درمان هایپرهیدروزیس نشان دهد، اگرچه یک مطالعه در مورد طب سوزنی در مقابل بنزودیازپین نشان داد که درمان طب سوزنی 96.7 درصد در مقایسه با 57.7 درصد در گروه دارویی مؤثر بود.

عرق یک ماده اساسی در متون پزشکی چینی محسوب می‌شود و به طور عمیق مورد مطالعه قرار گرفته است. طبق طب سنتی چینی، سیستم طحال ماهیچه‌ها و اندام ها را کنترل می‌کند. چهار اندام باید توسط مواد مغذی تبدیل شده و انتقال یافته توسط طحال تغذیه شوند. هنگامی که طحال و معده در عملکردهای انتقال و تبدیل خود دچار مشکل شوند، منجر به توزیع غیرعادی مایعات بدن و عرق بیش از حد از دست‌ها و پاها می‌شود. در واقع، نحوه تعرق یک عامل کلیدی در شناسایی ناهماهنگی در بدن است. درمان‌های طب سنتی چینی برای تعرق دست‌ها یا پاها بر اساس الگوهای ناهماهنگی خاص در کنار علائم ظریفی است که متخصصان مشاهده می‌کنند. در نسخه‌های گیاهی طب سنتی چینی، گیاهان خاصی مانند دانه عناب ترش، گندم چروکیده، ریشه افدرا، پوسته صدف و استخوان فسیلی برای جلوگیری از تعریق بیش از حد استفاده می شود.

در متون علمی مدرن نیز در یک مطالعه موردی گذشته‌نگرگزارش شده است که استفاده از طب سوزنی ضمن کمک به کاهش شدت و دوره اضطراب در دانشجوی داوطلب از میزان عرق کردن وی بکاهد. همچنین با توجه به مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ)، طب سوزنی می‌تواند به زنانی که در دوران یائسگی هستند کمک کند تا از تعرق روزانه و شبانه، تعرق عمومی و اختلالات خواب تسکین پیدا کنند. در حالی که مطالعه BMJ بر روی زنان یائسه متمرکز بود، تحقیقات در مجله Autonomic Neuroscience نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند تعریق ناشی از استرس را نیز کاهش دهد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱