parkinson treatment درمان پارکینسون
آیا طب سنتی برای درمان و کنترل پارکینسون راهکارهای درمانی دارد؟
14 مه, 2021
sleep-deprivation-treatment درمان کم خوابی
درمان کم‌خوابی با کمک طب سنتی
22 مه, 2021
lose weight acupuncture کاهش وزن طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی یکی از تکنیک‌های رایج در طب سنتی چینی است که طی آن نقاط خاصی از بدن به وسیله کاشت سوزن‌های بسیار باریک و استریل تحریک می‌شود. اثرات درمانی طب سوزنی خصوصا در کنترل انواع دردها مانند درد گردن، پشت، سردرد و درد ناشی از آرتروز تاکنون موضوع مطالعات فراوانی بوده است. اما سایر اثرات سلامتی این تکنیک از جمله تاثیر آن در کاهش وزن و لاغری کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

لاغری به کمک طب سوزنی

طرفداران طب سوزنی اعتقاد دارند که این روش از طریق تحریک انرژی در بدن می‌تواند بر فاکتورهای موثر در کاهش وزن و لاغری تاثیر بگذارند، از جمله:

• افزایش متابولیسم سلولی

• کاهش اشتهاء

• کاهش استرس

• تاثیر بر نواحی از مغز که مسئول حس گرسنگی است

در طب سنتی چینی اعتقاد براین است که افزایش وزن و چاقی نشانه عدم تعادل در بدن است که ناشی از اختلال در عملکرد اندام‌های داخلی مانند کبد، طحال، کلیه، غده تیروئید و سیستم درونریز می‌باشد. لذا برای لاغری به کمک طب سوزنی تلاش می‌شود عملکرد هر یک از این اندام‌ها به حالت تعادل برگردانده شود.

نتایج تحقیقات مدرن در مورد لاغری به کمک طب سوزنی

نتایج پژوهش‌های اخیر عمدتا بر فواید طب سوزنی در کاهش وزن و لاغری تاکید دارند. در مطالعه‌ایی که در سال 2014 در مجله Acupunct Electrother Res چاپ شده است تاثیر طب سوزنی در ناحیه گوش در مقایسه با کاشت سوزن در سایر نواحی بدن در زنان چاق مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه مشاهده شد که طب سوزنی در ناحیه گوش بطور چشمگیرتری می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

در مطالعه دیگر که در سل 2019 در مجله Complement Alternat Med چاپ شده است نیز مشاهده شد که سایز کمر در زنان 20 الی 30 ساله دارای اضافه وزن که به مدت شش هفته تحت درمان با طب سوزنی در ناحیه گوش قرار گرفته بودند بطور چشمگیری کاهش یافته است.

همچنین در مطالعه‌ای که در سال 2015 در مجله Open Access Maced J Med Sci چاپ شد گزارش شده است که استفاده از طب سوزنی می‌تواند از طریق تحریک سیستم عصبی منجربه رهاسازی اندورفین‌ها در بدن شود که به رفع استرس و ایجاد آرامش در بدن کمک می‌کند. در نتیجه می‌تواند از پرخوری‌های ناشی از استرس و اضطراب پیشگیری کرده و به لاغری فرد کمک کند.

در مطالعه دیگری در سال 2016 مشاهده شد که کاشت سوزن در نقاط خاصی از بدن می‌تواند به التیام التهابات مزمن در بدن کمک کند. در این مطالعه 80 فرد طی سه الی شش هفته همزمان با یک رژیم غذایی کم‌کالری تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفتند. در پایان دوره کاهش سطح کراتینین، اوریک اسید، تری‌گلسیرید و قند خون ناشتا در این افراد مشاهده شد. در پایان دوره پژوهشگران چنین نتیجه گرفتند که طب سوزنی می‌تواند علاوه بر کمک به لاغری، در کاهش التهابات و کنترل دیابت نیز مفید باشد.

در انتها توصیه می‌شود برای حصول نتایج بهتر طی لاغری به کمک طب سوزنی، لازم است فرد تغییر در سبک زندگی و رژیم درمانی یا غذایی و فعالیت‌های فیزیکی را نیز در دستور کار قرار دهد. چرا که اثرات درمانی طب سوزنی زمانی که همراه با اصلاح الگو خواب و بیداری، رژیم غذایی و ورزش باشد بسیار موثرتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱