drowsiness-and-severe-tingling گزگز و خواب رفتگی
بهبود خواب رفتگی و گزگز شدید دست و پا با طب سوزنی
12 مه, 2024
decrease appetite کاهش اشتها

decrease appetite کاهش اشتها

کاهش میزان کالری دریافتی یکی از بهترین روش ها برای کاهش وزن و لاغری می باشد که باید در یک محدوده مجاز انجام شود. خیلی از افرادی که دارای اضافه وزن هستند، بزرگترین مشکل خود را عدم تاب آوری در برابر غذا خوردن می دانند و معتقدند به دلایل مختلف مانند استرس، فشارهای عصبی، عوامل ذهنی و سیستم گوارش در موقعیت پر خوری قرار می گیرند. این افراد دارای اشتهای زیاد می باشند و لاغر شدن آنها از طریق کاهش اشتها با طب سوزنی امکان پذیر می باشد. از بارزترین ویژگی های طب سوزنی ایجاد آرامش در فرد و از بین بردن تنش و استرس بود، همین ویژگی ها کمک می کند که به مقدار قابل توجهی سطح نیاز فرد به خوردن کاهش پیدا کند.

آیا طب سوزنی برای کنترل اشتها کاربرد دارد؟

در یک پروسه علت و معلولی می توان این نظریه را بیان کرد که طب سوزنی با اثر گذاری های متابولیستی سبب کاهش اشتها و کنترل آن می گردد. اما یک نظریه به تنهایی کافی نیست که هزینه و وقت افراد برای این درمان درگیر شود. به همین خاطر تحقیقات میدانی به صورت پارامترهای انسانی انجام شد. در یک سیکل بسته میزان کالری مصرفی گروهی از افراد که دارای اضافه وزن بودند، در یک فاصله زمانی برابر قبل و بعد از انجام طب سوزنی اندازه گیری شد. نتایج نشان داد افراد بدون اینکه محدودیتی داشته باشند یا تغییری در فرآیند کاری، شغلی، محیط زندگی و ... آنها رخ داده باشد، تحت تاثیر طب سوزنی به مقدار قابل توجهی سطح کالری دریافتی خود را کاهش داده اند و میزان پر خوری آنها کاهش چشمگیری داشته است. در این آزمایش از افرادی استفاده شد که شاخص BMI آنها به مقدار قابل توجهی از 25 بالاتر بوده و سطح پر خوری شدید داشته اند.

بنابراین اثر بخشی طب سوزنی بر روی کنترل اشتها کاملا ثابت شده است. درمان اصلی کاهش اشتها مبتنی بر طب سوزنی سنتی (هفته‌ای دو یا سه جلسه) است. با انجام این روش میل و ولع به غذا و شیرینی‌جات کم می‌شود و در موارد زیادی سری زودرس ایجاد می‌گردد. برای کسانی که نمی‌تواندد مراجعات مکرر داشته باشند دو روش جایگزین وجود دارد: نخ و سوزن، ایمپلنت

اشتهای زیاد به چه معناست؟

سطح تمایل افراد برای مصرف خوراکی و انواع غذاها به عنوان اشتها در نظر گرفته می شود. اگر یک فرد در محدوده کالری مورد نیاز بدن که مقدار آن متناسب با جنس و سن برای افراد مختلف متفاوت است، تغذیه نمیاد، دارای اشتهای نرمال می باشد. حال اگر این مقدار تغذیه مصرفی بسیار بیشتر از سطح نیاز روزانه باشد، اشتهای فرد زیاد است و به پرخوری مبتلا شده است. اشتهای زیاد که با پرخوری همراه شود عوارض ناگواری مانند اضافه وزن زیاد، مشکلات گوارشی و کلیوی، مشکلات تنفسی، خرابی و پوسیدگی دندان ها و ... را به همراه دارد.

روش های کم کردن اشتها با طب سوزنی

در فرآیند طب سوزنی برای کاهش اشتها از دو روش درمانی استفاده می شود تا فرد از پرخوری فاصله بگیرد و به سطح اشتهای نرمال برسد. این دو روش به شرح زیر می باشد:

روش سوزن و نخ :

طی این روش که به صورت حضوری و زیر نظر متخصص انجام می شود، نقاط حساس و اثر گذار بدن در زمینه کاهش اشتها انتخاب می شوند و تحت نفوذ سوزن های باریک و یا نخ های پیچیده شکل قرار می گیرند. ترشح هورمون های کاذب سیری، طی این فرآیند مانع از پرخوری فرد می شود و اشتهای او را کاهش می دهد.

استفاده از ایمپلنت ASP:

این درمان به صورت نیمه دائمی صورت می گیرد و فرد نیاز نیست به صورت مکرر به متخصص مراجعه کند. ایمپلنت ASP در نقاطی مانند گوش قرارداده می شوند و باعث تحریک عصب های موجود در محدوده درمان می شوند. نتیجه این تحریک اصلاح اختلال یونی می باشد. از طرفی بر روی سطح آرامش و هیجانات فرد نیز اثر گذار است و منجر به کاهش اشتها می شود.

ویژگی های از طب سوزنی که عامل کاهش اشتها می باشد:

• بهبود عملکرد دستگاه گوارش در هضم غذا

• کاهش التهاب های روده و معده

• آزاد سازی عروق و جلوگیری از حبس آب

• تحریک بدن به تولید هورمون و تعادل بخشی سطح هورمونی

• افزایش متابولیسم بدن

• کاهش فشارهای عصبی و افزایش آرامش

آیا طب سوزنی به تنهایی برای کاهش اشتها کافی است؟

طب سوزنی یک عامل سالم و بدون عارضه در زمینه کاهش اشتها است و برای رسیدن به نتایج بهتر نیاز است که عوامل دیگری مانند مدیریت سبک زندگی و تغذیه، دوری از هیجان و استرس، برنامه غذایی تعیین شده توسط کارشناس، رعایت وعده های اصلی غذایی، انجام فعالیت های ورزشی و ... را نیز همسو با طب سوزنی رعایت کنند.

اقدامات لازم کم کردن اشتها با طب سوزنی

نیاز است که فرد در کنار انجام درمان طب سوزنی، عوامل اثر گذار بر روی اشتهای خود را نیز شناسایی کند و با کمک تغییر سبک زندگی و یا کمک گرفتن از متخصص این عوامل را برطرف کند.

عدم اقدام به رفع عوامل اشتها آور، باعث می شود بعد از توقف دوره درمان طب سوزنی دوباره پرخوری فرد تشدید گردد.

اقدام بعدی انجام معاینات قبل از طب سوزنی می باشد که متخصص تشخیص دهد چه شرایط و فرآیندی پرخوری را در فرد تشدید می کند و اشتهای او را بالا می برد. تشخیص این شرایط کمک می کند متخصص طب سوزنی از فرآیند و روش درمانی متناسب با عوامل افزایش اشتها استفاده کند و نتایج بهتری دریافت شود.

نقاط حساس برای لاغری با طب سوزنی

چند دسته از نقاط بدن بر روی تغذیه اثر می گذارند، یکی نقاطی از بدن که بر روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر دارند مانند دهان، کلیه، معده و روده، دسته بعدی نقاط اثر گذار بر روی تولید هورمون های بدن می باشند مانند غدد درون ریز، تیروئید و ... این دو دسته در طب سوزنی لاغری بسیار مورد توجه می باشند.

دسته بعدی از نقاط حساس بدن در ظاهر شاید به لاغری مربوط نشود اما به مقدار قابل توجهی عامل نتایج موفق بوده است. پرخوری بسیاری از افراد زمینه عصبی دارد که ناشی از استرس، هیجان و .... می باشد. برای کنترل این نوع پرخوری نقاطی از بدن که بر روی سطح آرامش فرد اثر دارند مورد توجه می باشند، مانند گوش ها، شانه ها و کناره های گردن، بین انگشتان و ...

بهترین متخصص طب سوزنی بر نقاط حساس بدن در زمینه مشکلات مختلف باید تسلط کامل داشته باشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱