رشد مغز و تقویت ذهنی کودکان با گیاهان دارویی

pregnancy period with traditional medicine دوران بارداری با طب سنتی
دوران بارداری را با طب سنتی آسان بگذرانید
5 ژانویه, 2024
کنترل آلزایمر با طب سوزنی
19 ژانویه, 2024

باید توجه شود به همان نسبت که رشد فیزیکی و سلامت جسمی یک کودک برای خانواده مهم است و به آن می پردازد، به رشد هوشی و تقویت حافظه او نیز اهمیت داده شود. اگر در مسیر رشد، کودک به خوبی و در شرایط سالم از مواد معدنی مانند منیزیم، فسفر، سدیم، آهن، پتاسیم و ... بهره ببرد می تواند به سطح حافظه و هوش مناسبی دست پیدا کند و در مسائل مختلف برداشت سریع تر و قوی تری داشته باشد. همانطور که در کنار فعالیت ورزشی تغذیه بر جسم اثر گذار است، در کنار انجام انواع بازی، مطالعه، کسب اطلاعات عمومی و ... تغذیه نیز اثر بخشی بالایی بر رشد مغز دارد. طب سنتی معتقد است که رشد مغز و تقویت ذهنی کودکان با گیاهان دارویی تناسب مستقیمی دارد. بدن خیلی از مواد معدنی را به راحتی می تواند از طریق این گیاهان دارویی بدست آورد و به تقویت حافظه با گیاهان دارویی ختم شود.

بهترین گیاهان دارویی برای تقویت حافظه و بهبود فراموشی

داروهای گیاهی بسیار گسترده هستند و زمینه های درمانی و کاربردی متنوعی دارند. برخی از این داروها در زمینه تقویت حافظه نتایج بسیار خوبی ارائه کرده اند و از طرفی تاثیر گذاری آنها در کاهش اضطراب و استرس فرد نیز سبب می شده است که تمرکز بالا برود و قدرت حافظه افزایش یابد. لیست داروهای گیاهی زیر در این زمینه بهترین می باشد:

مویز : کاربرد مناسبی بر روی حافظه کوتاه مدت و بلند مدت دارد. این داروی گیاهی نه تنها در کودکان نتیجه بخش است که برای بزرگسالان نیز تاثیر گذار می باشد و می تواند روند شدت گرفتن آلزایمر را کاهش دهد.

اسطوخودوس: با این گیاه می شود سطح تمرکز کودک را افزایش داد و فراموشی کوتاه مدت او را کم کرد. عدم تمرکز و تسلط بر امور ساده با سردرد همراه می شود که اسطوخودوس یک چاره بسیار مناسب است.

سعد کوهی: گاهی ذهن و حافظه یک کودک از نظر به خاطر سپردن مشکلی ندارد، اما در یادگیری ضعیف عمل می کند و به اصطلاح کند ذهن است. گیاه سعد کوهی برای این کودکان مناسب است و مانند داروهای شیمیایی احتمال وجد عوارض مختلف ندارد.

گیاه جعفری : در درمان مشکلات استرسی و اضطرابی کودک اثر بخش است که کمک می کند سطح تمرکز او بالا برود و فراموشی های لحظه ای و کوتاه مدت در او کم شود. این گیاه محدود به کودکان نیست و برای بزرگسالانی که احتمال ابتلا به آلزایمر دارند نیز مفید است.

گیاه آویشن: دیگر گیاه آرامش بخشی که بر حافظه کوتاه مدت اثر می گذارد و به رشد حافظه کمک می کند آویشن است. در کودکانی که مشکلات تنفسی هم دارند دم کرده این گیاه قابل استفاده است.

گیاه نعناع فلفلی : این گیاه بر روی هر دو حافظه کوتاه مدت و بلند مدت اثر می گذارد و سبب رشد و تقویت آن می شود.

مریم گلی : حواس پرتی، فراموشی های جزیی و کلی در برخی کودکان رواج دارد و در بزرگسالی این نشانه ها مربوط به بیماری آلزایمر می باشد. مریم گلی در زمینه تقویت حافظه برای عدم فراموشی نتایج خوبی به همراه دارد و از بیماری آلزایمر پیشگیری می کند. گیاه مریم گلی با واکنش در برابر آنزیم های کاهش دهنده انتقال های عصبی، این عامل ایجاد بیماری آلزایمر را برطرف می کند.

گیاه رزماری : اگر می خواهید کودکتان حافظه بسیار خوب و قوی داشته باشد و به سطح دریافت اطلاعات و یادگیری بالایی برسد از گیاه رزماری طبق دستور متخصص طب سنتی استفاده کنید.

گیاه جینکو: از این گیاه به عنوان یکی از بهترین ها در زمینه تقویت حافظه و رشد مغز کودکان یاد می کنند. اثر گذاری جینکو بر روی سلولهای مغزی و رشته های عصبی عاملی برای این تقویت حافظه می باشد. همچنین در افرادی که از این گیاه استفاده می کنند احساس آرامشی بدون داشتن استرس و اضطراب شکل می گیرد.

گیاه بابونه : کودکان در شرایط بسیار پیچیده ای رشد می کنند. گاهی ممکن است کودکی از حافظه مناسبی برخوردار باشد، اما عواملی مانند استرس و اضطراب مانع عملکرد صحیح حافظه شود اما با کاهش اینها، سطح عملکرد سلول های مغز بالا رفته و حافظه تقویت می شود. برای این کودکان توصیه می شود از گیاه بابونه استفاده گردد تا علاوه بر کاهش استرس به خواب کودک نیز کمک کنید.

گیاهان دارویی دیگری نیز مانند باکوبا، کندر و .... در افزایش حافظه و رشد مغز کودک موثر هستند. برای دریافت مشاوره تخصصی و انتخاب بهترین داروهای گیاهی حتما به بهترین متخصص طب سنتی مراجعه کنید.

نحوه مصرف و طرز تهیه گیاهان دارویی

درست است که گیاهان دارویی مثل داروهای شیمیایی عوارض جانبی ناگهانی و بالایی ندارند، اما مصرف نادرست آنها نیز با مشکلاتی همراه است، اول اینکه میزان اثر بخشی دارو را کم می کند و دوم اینکه ممکن است در دراز مدت با عوارض جانبی بر روی بدن انسان همراه باشد که مشکلاتی را به همراه بیاورد. هر داروی گیاهی یک روش و شیوه تخصصی دارد که توسط متخصص طب سنتی تجویز می شود.

برخی از گیاهان دارویی به صورت خوراکی مصرف می شوند، از جمله می توان به مویز اشاره کرد. می توان روزانه مقداری مویز را به کودک بدهید و بجود. برخی دیگر نیاز است به صورت ترکیبی استفاده شوند، مانند اسطوخودوس و گیاه کندر که با هم ترکیب می شوند و برای استفاده بهتر به آن عسل اضافه می شود.

دسته دیگری از گیاهان دارویی باید به صورت دمنوش مورد استفاده قرار بگیرد. گیاه نعناع فلفلی به صورت دمنوش نتیجه مناسبی به همراه دارد.

برای مصرف رزماری باید آن را در یک ترکیب محلول شامل بهار نارنج و عسل استفاده کنید. استفاده به روش محلول در گیاهان دارویی دیگری نیز رواج دارد.

بهترین و دقیق ترین میزان مصرف روزانه یا دوره ای گیاه دارویی و همچنین نحوه مصرف (خوراکی، دمنوش، محلول، پود و ...) با توجه به نوع نیاز و شرایط جسمی و سلامتی فرد توسط متخصص طب سنتی مشخص می شود.

مصرف مواد غذایی مناسب و رعایت سبک زندگی درست پیش ‌نیاز حافظۀ خوب

اگر می خواهید از فرزند شما از همان کودکی حافظه خوبی داشته باشد و رشد مغزی او در شرایط سالم و به دور از استرس و اضطراب اتفاق بیافتد، مهم است که به مواردی مانند سبک زندگی و برنامه غذایی او توجه کنید. اینها زمینه و مقدمه ای برای داشتن یک حافظه خوب است که شامل موارد زیر می شوند:

خواب منظم و کافی

انجام ورزش مناسب جسم و سن برنامه غذایی سالم و منظم و کافی

عدم قرار گیری در محیط های آلوده، عدم مصرف سیگار در اطراف کود.

کاهش مصرف شیرینی، چربی و نوشیدنی های گاز دار در برنامه غذایی کودک.

استفاده از بازی های هوشی و سرگرمی مناسب سن کودک.

برخی از غذاهای سالم که به تقویت حافظه کمک می کنند و باید در برنامه کودک باشد شامل مغز دانه ها (مانند پسته، گردو، بادام و ...)، ماهی، سبزیجات تازه، توت خشک، کلم بروکلی، آووکادو، مصرف آب کافی و ... می شود.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱