با طب سوزنی در ایام ماه رمضان به بدن خود سلامتی دهید

Traditional medicine advice in Ramadan توصیه های طب سنتی در رمضان
طب سنتی چه توصیه‌های برای ماه رمضان دارد؟
8 آوریل, 2022
Medicinal Plants in Ramadan گیاهان دارویی برای رمضان
گیاهان دارویی مناسب برای ماه رمضان
15 آوریل, 2022
acupuncture in Ramadan طب سوزنی در ماه رمضان

طب سوزنی که از چین باستان سرچشمه می‌گیرد، هزاران سال است که به عنوان یک روش اصلی درمان سنتی عمل کرده است. پزشکان اولیه بر این باور بودند که جریان "چی" یا انرژی حیات، مسئول سلامت بدن است و هر گونه وقفه در جریان طبیعی این انرژی می‌تواند بیماری یا درد ایجاد کند. آنها یک "نقشه" جامع از بدن ابداع کردند که صدها نقطه را نشان می‌دهد که به عنوان نصف النهار یا چاکراه شناخته می‌شود، جایی که جریان "چی" را می‌توان از طریق وارد کردن سوزن‌های کوچک و نازک و البته استریل تصحیح و تقویت کرد.

تحقیقات مدرن ثابت کرده است که طب سوزنی می‌تواند با تحریک فرآیندهای خودترمیمی بدن، سلامت فرد را بهبود بخشد. مؤسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) تشخیص داده است که این درمان مراقبت- بهداشتی غیر تهاجمی برای کمک به بیماران برای غلبه بر انواع بیماری‌ها ایمن و مؤثر است. از مدیریت درد گرفته تا کاهش استرس، کارشناسان دریافته‌اند که اثرات مثبت طب سوزنی گسترده و موثر است. بیماران پس از انجام جلسات طب سوزنی می‌توانند نه تنها سلامت جسمانی، بلکه بهبود وضعیت ذهنی و حالت عاطفی متعادل‌تری را تجربه کنند. بنابراین اگر امیدواید در سال جاری سلامتی خود را افزایش دهید، یافتن یک متخصص طب سوزنی واجد شرایط می‌تواند همان چیزی باشد که بدون استفاده از نسخه‌های قوی یا روش‌های تهاجمی، برای به دست آوردن آرامشی که منتظرش هستید، نیاز دارید.

مکانیسم اثر طب سوزنی با توجه به دانسته‌های پزشکی مدرن

بر اساس تحقیقات اخیر، اعتقاد بر این است که نقاط طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کنند. در اثر این تحریک مواد شیمیایی خاصی را در ماهیچه‌ها، نخاع و مغز آزاد می‌شود. این تغییرات بیوشیمیایی ممکن است توانایی‌های درمانی طبیعی بدن را تحریک کرده و سلامت عمومی فرد از نظر جسمی و روحی را تقویت کند. همچنین کاشت سوزن در نقاط مختلف بدن ضمن ایجاد زخم‌های بسیار کوچک و کنترل شده باعث تحریک سیستم ایمنی و افزایش گردش خون در ناحیه شده که این به نوبه خود باعث تقویت اکسیژن‌رسانی و غذارسانی به بافت‌ها و دفع مواد زائد می‌شود.

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که روش‌های طب مکمل، به خصوص طب سوزنی، می‌تواند نقش تسکین دهنده برای شرایط دکر شده زیر داشته باشد:

• افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

• آلرژی و مشکلات تنفسی مانند آسم

• آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و فیبرومیالژیا

• درد آرنج تنیس بازان، رگ به رگ شدن، و درد ناشی از آسیب

• فشار خون و افت فشار خون

• درد زانو، کمر و گردن و همچنین درد سیاتیک

• دیسمنوره

• سردرد و میگرن

• حالت تهوع، استفراغ، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و حالت تهوع صبحگاهی

• درد بعد از عمل، درد صورت و درد دندان

روزه داری اسلامی برای صحت روزه بايستی از خوردن و آشاميدن پرهيز گردد و در صورتی که بيمار ملزم به مصرف داروی خوراکی در طی روزه باشد اجبارا نمی‌تواند روزه بگيرد. با توجه به اینکه مصرف بسیاری از داروها و مکمل‌ها در ماه رمضان برای روزه داران می‌تواند منجر به ابطال روزه شود، ازاینرو استفاده از طب سوزنی در این ایام برای تسکین شرایط بیماری و بهبود سلامت بدن می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. از آنجایی که در طب سوزنی چیزی به بدن تزریق نمی‌شود و ماده غذایی به بدن نمی‌رسد، لذا طبق نظر بسیاری از مراجع این روش روزه را باطل نمی‌کند.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱