آیا طب سوزنی می تواند در زمان روزه داری اثربخش باشد؟

Chronic pain treatment درمان درد موضعی با طب سوزنی
با طب سوزنی دردهای مزمن و موضعی را درمان کنید
27 مارس, 2022
Traditional medicine advice in Ramadan توصیه های طب سنتی در رمضان
طب سنتی چه توصیه‌های برای ماه رمضان دارد؟
8 آوریل, 2022
acupuncture Effectiveness in fasting time اثربخشی طب سوزنی در روزه داری

طب سوزنی یک روش باستانی چینی برای کاهش درد و درمان تعدادی از بیماری‌های مختلف با کاشت سوزن در قسمت‌های مختلف بدن است. در این روش فرد متخصص سوزن‌های بسیار باریک و استریل را در هر یک از صدها نقطه خاص طب سوزنی بدن وارد می‌کند. وارد کردن سوزن باعث ایجاد یک نیش تیز می‌شود، اما به سرعت از بین می رود. همچنین ممکن است به دنبال آن احساس سوزن سوزن شدن یا احساس سرگیجه یا خواب آلودگی یا درد در هنگام رها شدن سوزن در محل ایجاد می‌شود.

طب سوزنی برای کاهش درد و درمان مشکلات مختلفی از جمله آرتریت، آسم، میگرن، آبسه‌ها و بیماری‌های چشمی و همچنین برخی از انواع بیماری‌های روحی استفاده می‌شود. چینی‌ها هنوز از این روش بطور گسترده استفاده می‌کنند و از اواخر دهه 1950 از این روش سنتی برای کاهش درد در جراحی‌های بزرگ بدون بی‌هوشی استفاده می‌شود، جایی که بیمار بیدار می‌ماند اما کمی ناراحتی می‌کند یا اصلاً دردی احساس نمی‌کند.

درمان طب سوزنی که فقط مستلزم کاشت سوزن در نقاط مختلف بدن است در ماه رمضان و حین روزه‌داری مجاز است و روزه را باطل نمی‌کند. بطور کلی از نظر بسیاری از مراجع آمپول‌هایی که به منزله معالجه است نه غذا یا تقویتی، اعم از وریدی یا عضلانی، روزه را باطل نمی‌کند. همانطور که نظر اکثر آنها، تزریقاتی که برای تأمین غذا انجام می‌شود یا مکمل‌ها، روزه را باطل می‌کنند.

یکی دیگر از مفاهیم اصلی در طب سوزنی، تعادل بین یین (Yin) و یانگ (Yang) است. یین و یانگ نیروهای متضاد هستند. یین نیروی سستی مرتبط با زمین، تاریکی، سرد، سیاه و غیرفعال است، در حالی که یانگ نیروی قوت مرتبط با نور، آتش، گرما و برانگیختگی است. در طب چینی، زمانی که یین یانگ بدن در حالت عدم تعادل باشد، جریان چی را تغییر داده و باعث بیماری می‌شود.

دو راه برای دریافت انرژی برای عملکرد روزانه وجود دارد، یکی سوزاندن مواد مغذی از غذا، به ویژه کربوهیدرات‌ها و قندها. مورد دیگر سوزاندن چربی‌های ذخیره شده است. وقتی غذا می‌خوریم هستیم، انرژی برای انجام عملکردهای عضلانی خود را از مواد مغذی موجود در غذا دریافت می‌کنیم. مواد غذایی اضافی به چربی تبدیل می‌شوند که در صورت نیاز می‌توانند به سرعت اکسید یا سوزانده شوند تا انرژی تامین شود. زمانی که روزه‌دار هستیم یا غذا نمی‌خوریم، اگر بدن برای عملکرد به انرژی نیاز داشته باشد، ذخایر چربی برای اکسیده شدن فراخوانی می‌شود و برای فعالیت‌های بدن انرژی تامین می‌کند. مغز به قندهای تبدیل شده (گلوکز) فوری و به راحتی اکسید شده از غذا نیاز دارد. وقتی غذا می خوریم، مواد غذایی که فوراً نسوخته‌اند به عنوان چربی ذخیره می‌شوند و بین وعده‌های غذایی، چربی ذخیره شده به آرامی آزاد می‌شود و اندام‌های بدن انرژی چربی‌های ذخیره شده را می‌سوزانند. تمرکز اصلی طب سنتی چینی (TCM) بر تعادل بدن است. کارکرد روزه‌داری این است که بدن را برای مدت کوتاهی از مواد مغذی غذایی محروم می‌کند و بدن را ملزم می‌کند که نیازهای خود را از چربی‌های ذخیره شده تامین کند. با روزه‌داری تعادل مصرف چربی‌ها و جمع‌آوری چربی‌ها را کنترل می‌کنیم. در واقع، ما جریان مصرف و ذخیره چربی را کنترل می‌کنیم. هنگامی که مصرف انرژی در تعادل باشد، چربی اضافی ذخیره نمی‌شود و بدن انرژی ذخیره شده کافی برای مقابله با دوره‌های مصرف کم غذا مانند مبارزه با عفونت یا مقابله با بیماری را دارد تا زمانی که منبع جدیدی از مواد مغذی از طریق مصرف وعده غذایی تامین شود. وقتی بیشتر از نیازمان کالری می‌خوریم، بدن از تعادل خارج می‌شود. ذخایر چربی با مشکلات ناشی از عدم تعادل منجر به چاقی می‌شود.

چربی بهترین شکل مواد مغذی تبدیل شده برای ذخیره انرژی است. غذا همچنین به پروتئین و کربوهیدرات (گلیکوژن) نیز تبدیل می‌شود. پروتئین و گلیکوژن به ازای هر گرم وزن فقط می‌توانند 4 کالری انرژی ذخیره کنند. چربی می‌تواند 9 کالری انرژی در هر گرم ماده ذخیره کند. چربی آب بسیار کمی در خود دارد. پروتئین و مواد گلیکوژن به بهترین وجه توسط بدن به ساختارهایی مانند ماهیچه، استخوان و بافت همبند تبدیل می‌شوند. اما چربی‌ها به نحو بهینه‌تری به انرژی تبدیل می‌شوند. بنابراین، فواید روزه‌داری نیمه منظم یا متناوب، تعادل تغذیه‌ای بهتر است که منجر به طول عمر طولانی‌تر، تنظیم قند خون، سوخت و ساز بهتر بدن (چربی کمتر و تراکم بهتر بدن) می‌شود.

با اینحال لازم به ذکر است که در مورد تاثیر مستقیم طب سوزنی بر روی کیفیت روزه‌داری در ماه رمضان هیچ مطالعه علمی در دسترس نمی‌باشد.

آقای دکتر جعفرقلی عضو هیأت علمی مؤسسه جامع طب سوزنی ایران و عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران می باشند. ایشان با گذراندن دوره های متعدد و پیشرفته بین المللی در زمینه طب سوزنی، دارای گواهی درمان چاقی از فدراسیون جهانی طب سوزنی در چین، گواهی ایمپلنت آکوپانکچر از آلمان، گواهی پیشرفته اپتوس تردز از آلمان و گواهی پوست و زیبایی از فدراسیون جهانی طب سوزنی هستند که سابقه بسیار موفقی در زمینه طب سوزنی دارند. برای دریافت مشاوره و گرفتن نوبت برای دریافت خدمات طب سوزنی و طب سنتی میتوانید با شماره ۰۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱ تماس گرفته یا با کلینیک ایشان در ونک با شماره ۸۸۶۵۵۱۳۸ یا در زعفرانیه با شماره ۲۲۱۸۳۱۶۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱