پرسش و پاسخ

1آیا طب سنتی می‌تواند به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند؟

طب سنتی تلاش می‌کند با توصیه‌های بسیار ساده از بروز بیماری‌ها جلوگیری کند. اکثر ما در اطراف خود افرادی را دیده‌ایم که با پایبندی به این توصیه‌ها در پیری کاملاً جوان به نظر می‌رسند. یک توصیه ساده این است که مصرف روزانه یک عدد سیب، انسان را از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی حفظ می‌کند. البته در طب سنتی برای درمان هم راهکارهایی وجود دارد. نوشیدن معجون‌های ترکیبی حاصل از گیاهان و دیگر مواد مغذی می‌تواند در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی، کلسترول بالا و حتی چاقی مؤثر باشد. همچنین درمان‌هایی مانند فصد، حجامت و ماساژ با تأثیر مثبت و مستقیم بر روی فشار خون برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و بهبود آن مناسب هستند.

2آیا با مطالعه کتاب‌های مختلف در زمینه طب سنتی می‌توان خوددرمانی کرد؟

در طب سنتی برای بدن انسان مزاج‌های مختلف تعریف شده است. درمان با توجه به نوع مزاج هر فرد متفاوت است. طوری که یک گیاه می‌تواند برای فردی مفید و برای دیگری مضر باشد. علاوه بر این، مقدار و زمان مصرف نیز برای هر فرد متفاوت است. برای مثال نعناع کوهی یک گیاه دارویی و ضدعفونی کننده قدرتمند است. اما استفاده روزمره از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به همین دلیل، طب سنتی با خوددرمانی مخالف است و برای بهبودی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

3برای درمان کبد چرب به کمک طب سنتی چه می‌توان کرد؟

امروزه بیماری کبد چرب بسیار رایج است. طبع کبد، گرم و تر است و افراط در خوردن خوراکی‌هایی با طبع سرد، برای کبد مضر است. سرد شدن طبع کبد باعث جمع شدن بافت چربی در آن می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از مصرف خوراکی‌هایی مانند چای سیاه، غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و پرحجم و سس مایونز اجتناب کرد. از طرف دیگر مصرف میوه، سبزیجات، برگ زردآلو، زنجبیل، توت، سیاه‌دانه و عناب توصیه می‌شود. برای پاکسازی کبد نیز می‌توان از عرقیات گیاهی مانند خار مریم و عرق نسترن استفاده کرد.

4برای درمان سرفه خشک با طب سنتی چه موادی توصیه می‌شود؟
درمان‌های طب سنتی برای درمان سرفه خشک در همه افراد تاثیر یکسانی ندارد اما به طور کلی مصرف مواردی نظیر عسل، زردچوبه، زنجبیل، ریشه گل ختمی و نعناع تند می‌توانند در تسکین سرفه‌های خشک موثر باشند.
5طب سنتی می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود؟
در طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌شوند که امروزه متخصصان پزشکی مدرن نیز بر این باورند که به عنوان درمان مکمل باید به طب سنتی توجه نمود. برای داشتن سیستم ایمنی قوی هر فرد نیازمند دریافت انواع ویتامین‌ها، تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش است.
6طب سنتی چه پیشنهاداتی برای کنترل دیابت و درمان آن دارد؟
روش‌های درمانی طب سنتی تنها به گیاه درمانی خلاصه نمی‌شود و برای کنترل و درمان دیابت راهکارهای مختلف در بهبود سبک زندگی و تغذیه سالم پیشنهاد می‌کند. اما به طور کلی گیاهان دارویی نظیر آلوورا، دارچین، شنبلیله و خارمریم می‌توانند در کنترل دیابت نوع دوم مفید باشند.
7فشار خون بالا را چگونه با گیاهان دارویی کاهش دهیم؟
طی مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، برای کنترل فشار خون گیاهان نظیر سیر، کرفس، جو دوسر، گیاه بارهنگ یا اسفرزه، چای ترش، انار مفید باشند. برای مثال آب انار می‌تواند فعالیت آنزیم ACE را تا 36 درصد کاهش داده و سبب کاهش فشار سیستولیک خون شود.
8آیا طب سنتی به کمک بیماران کرونایی می‌آید؟
بر اساس مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته، کرونا ویروس برای ورود به سلول هدف به گیرنده‎های پروتئینی خاصی بنام ACE2 نیاز دارد که گیاهان شناخته شده‌ای نظیر گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر می‌توانند نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده ACE2 داشته باشند. در واقع با مصرف گیاهان ذکر شده می‌توان در برابر کرونا ایمن‌تر بود.
9برای تقویت میل جنسی چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
گیاهان دارویی مختلفی در طب‌های سنتی کشورهای مختلف برای تقویت میل جنسی پیشنهاد می‌شود که در طب سنتی ایرانی گیاهانی نظیر خارخسک، رز محمدی، زعفران، زنجبیل، اسپند و .... می‌توانند سبب بهبود اختلال نعوذ، تغویت میل جنسی و رضایت‌مندی از رابطه جنسی شود.
10مصرف چای سبز در کاهش وزن آیا تاثیر دارد؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتیريال چای سبز تاثیر چشمگیری در کاهش وزن و شاخص BMI بدن دارد.
11آیا می‌توان ناباروری و نازایی را با طب سنتی درمان نمود؟
در کلینیک طب سنتی همواره سعی شده که با بررسی مزاج و طبع هر فرد دستورالعمل مناسبی برای باروری ارائه شود. در این دستورالعمل‌ها با ارائه راهکارهای اصلاحی در تغذیه زن و مرد و همچنین بهبود سبک زندگی احتمال باروری به صورت قابل توجهی بالا خواهد رفت.
12برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان آیا طب سنتی کارایی دارد؟
از جمله روش‌های درمانی موردتوجه برای بیماری‌های اعصاب و روان نظیر اضطراب، افسردگی، اختلال خواب استفاده از داروهای گیاهی طب سنتی و همچنین توصیه‌های سبک زندگی طب سنتی است. استفاده از طب سنتی به عنوان درمان قطعی بیماری‌های اعصاب و روان نبوده و به عنوان یک طب مکمل می‌تواند بسیار موثر باشد.
13با طب سنتی می‌توان رژیم لاغری مناسبی داشت؟
رژیم لاغری در انواع طب‌های سنتی موجود در سراسر دنیا شامل توصیه‌های متفاوتی می‌شود که عمدتا شامل رعایت رژیم غذایی خاص، استفاده از تکنیک‌های طب سوزنی و مصرف گیاهان دارویی می‌شود. در طب سنتی ایرانی این توصیه‌های رژیم لاغری مبتی بر رعایت رژیم غذایی و گیاهان دارویی است که با توجه به مزاج هر فرد می‌تواند متفاوت تجویز گردد.
14در تهیه سوپ سرماخوردگی چه موادی موردنظر طب سنتی است؟
در طبخ سوپ سرماخوردگی از نظر طب سنتی مواد غذایی نظیر مرغ، کلم بروکلی، سیر و پیاز، سیب زمینی شیرین یا هویج، زنجبیل، زردچوبه، گون و گل داوودی توصیه می‌گردد. هر کدام از این مواد غذایی پیشنهادی می‌توانند در مواردی نظیر تخلیه مجاری تنفسی، کم کردن تب و سردرد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مفید و موثر باشند.
15طب سنتی آیا نقش موثری در درمان آلزایمر دارد؟
بله، با استفاده از گیاهان دارویی و داروهایی سنتی طب سنتی می‌توان بیماری‌های خاصی از جمله آلزایمر را کنترل و درمان نمود. درواقع با استفاده از گیاهان دارویی یا خوراکی‌های حیوانی (نظیر ماهی، خاویار، شیر گاو و بز) می‌توان به تقویت حافظه و پیشگیری از زوال عقل کمک نمود. درواقع استفاده از اسید چرب غیر اشباع امگا 3 نقش کلیدی و مهمی در جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر دارد.
16آیا طب سنتی برای کسانی که می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند توصیه‌ای دارد؟
امروزه مصرف غذاهای پرکالری و سنگین جهت افزایش وزن شدیدا مضر شناخته می‌شود، چراکه می‌تواند منجر به بیماری‌های خطرناکی برای فرد گردد. در طب سنتی گیاهان دارویی رایجی نظیر زنجبیل، خار مریم، شنبلیله، کوشاد، پوست خشک نارنگی، مریم گلی و بابونه جهت افزایش اشتهاء و همچنین بهبود جذب مواد غذایی توسط بدن موثر بوده و توصیه می‌گردد که این گیاهان دارویی در رژیم غذایی فرد گنجانده شود.
17ماساژ درمانی برای بهبود و درمان چه عوارض مفید است؟
ماساژ یکی از روش‌های درمانی مهم و کلیدی طب سنتی است که فرد متخصص با انجام ماساژ با فشار و حرکات خاص بر روی بافت‌های نرم بدن اعم از عضلات، بافت همبند، تاندون‌ها و رباط‌ها می‌تواند عارضه‌ها و دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای و همچنین بهبود اعصاب و روان را بهبود بخشد.
18برای تقویت رویش مو طب سنتی چه گیاهان دارویی را توصیه می‌کند؟
طب سنتی برای درمان و تقویت رویش مو داروهای گیاهی مختلفی در مدل‌هایی نظیر روغن گیاهی، پماد گیاهی، کرم گیاهی و ژل‌های گیاهی تجویز می‌کند. در هریک از این داروهای گیاهی، گیاهان مختلفی نظیر گل ختمی، سنبل‌الطیب، جینسینگ، دکمه کتی، آلوئه ورا، اکلیپتا، هندوانه ابوجهل و ... به کار می‌رود که هر یک دارای خاصیت‌های فراوان برای تقویت رویش مو هستند.
19طب سنتی برای درمان کبد چرب چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی برای درمان کبد چرب دو راهکار کلیدی را توصیه می‌کند که شامل تغییر سبک زندگی و تغذیه و دیگری مصرف یک سری مواد غذایی و گیاهان دارویی است. در خصوص سبک زندگی مواردی نظیر جویدن کافی غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، اصلاح زمان خواب، پرهیز از خوردن غذا حین خشم و استرس، پرهیز از تحمل تشنگی طولانی مدت و ... است. از جمله مواد غذایی مفید برای درمان کبد چرب می‌توان به مصرف هوموس نخود، کرفس، فندق، انجیر؛ اسفناج، زردچوبه، انار، گل سرخ، دارچین، زیره و زنجبیل اشاره کرد.
20برای داشتن یک دوره بارداری سالم از نظر طب سنتی چه مواردی را باید رعایت کرد؟
در دوران بارداری یک سری موارد نظیر تغذیه مناسب مادر، اجتناب از خوردن یک سری مواد غذایی و پرخوری، اعلام محدودیت در مقاربت در دوران بارداری، انجام درست و منظم استحمام مادر در دوران بارداری، دوری از هرگونی هیجانات روحی، انجام فعالیت‌های فیزیکی و حرکات بدنی به طور منظم در دوران بارداری و دوری کردن از یک سری روش‌های درمانی طب سنتی تظیر فصد، حجامت یا مصرف مسهلات توصیه می‌گردد. به طور کلی در دوران بارداری توجه ویژه به تغذیه مناسب و سلامت روحی مادر در سلامت جنین نقش مستقیمی دارد.
21طب سنتی ایرانی برای درمان افسردگی چه گیاهان دارویی را پیشنهاد می‌کند؟
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی ایرانی، برای درمان افسردگی مصرف گیاهان دارویی نظیر بهار نارنج، زرشک، زعفران، ریجان و چای از اثربخشی بالایی برخوردارند. همچنین مصرف گیاهانی نظیر گل گاوزبان، فی‌جوا و اسطخودوس می‌تواند برای کنترل افسردگی و اضطراب مناسب باشد.
22برای درمان دردهای قاعدگی چه راهکارهایی از طب سنتی می‌تواند مفید باشد؟
براساس طب‌سنتی برای درمان درد قاعدگی می‌توان از روش‌هایی نظیر طب سوزنی، فشار درمانی و مصرف داروهای گیاهی استفاده نمود. با استفاده از طب‌سوزنی، سوزن‌های بسیار نازکی به نواحی درد زده شده و با تحریک اعصاب سبب کاهش درد خواهد شد. در خصوص مصرف داروهای گیاهی طب سنتی، مواردی نظیر چای بابونه، دانه رازیانه، دارچین، زنجبیل، عصاره پوست کاج دریایی فرانسوی و عصاره شوید توصیه می‌شود.
23گیاه زنجبیل دارای چه خواص و موارد مصرفی است؟
در طب سنتی، گیاه زنجبیل به عنوان یک گیاه دارویی بی‌نظیر برای استفاده در مواردی نظیر تقویت حافظه، تقویت سیستم هضم، بازکننده انسداد کبدی، ضد قارچ، دفع باد معده و روده، رفع بلغم، رفع اسهال، دارای خاصیت بالای آنتی اکسیدانت، درمان سردرد و تهوع، درمان سرماخوردگی، درمان آرتروز و روماتیسم و گرفتگی عضلانی بکار برده می‌شود.
24از فواید دمنوش‌های گیاهی در مصرف روزانه چه می‌دانید؟
در دمنوش‌های گیاهی می‌توان ترکبیاتی نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدانتی را یافت. دمنوش‌های گیاهی فاقد کافئین بوده (برخلاف چای سیاه) و به همین دلیل می‌توان در تمام ساعات روز مصرف نمود. از دمنوش‌های گیاهی آقطی می‌توان برای درمان سرماخوردگی، کاهش آسم استفاده نمود. دمنوش‌های گیاهی بابونه، دارچین و نعناع فلفلی می‌توانند در تخریب مولکول‌های چربی و رفع ورم معده سودمند باشند. برای آشنایی بیشتر با انواع دمنوش‌ها می‌توان به بلاگ آن مراجعه فرمایید.
25تنتورهای گیاهی را به چه صورت باید مصرف نمود؟
تنتورهای گیاهی عمدتا بصورت خوراکی بوده و بوسیله قطره چکان به زیر زبان ریخته شده و قبل از بلع مدتی در دهان نگه داشته می‌شود. برای رفع تلخی تنتور می‌توان دهان را با آب شستشو داد. دوز مصرفی تنتور بستگی به سن هر فرد دارد ولی به طورکلی در بزرگسالان بیشتر از 2 میلی‌لیتر در روز توصیه نمی‌شود و مصرف آن برای کودکان ممنوع است.
26برای درمان و کنترل ام اس چه گیاهان دارویی توسط طب سنتی توصیه می‌شود؟
از جمله گیاهان دارویی رایج در طب سنتی برای درمان و کنترل ام اس می‌توان به کهن‌دار یا گینگو، زنجبیل، زردچوبه، گل راعی، سنبل الطیب اشاره نمود. گیاه زنجبیل به دلیل داشتن آنتی اکسیدانت بالا دارای خاصیت ضد سرطان و ضد التهاب بوده می‌تواند عوارض ام اس را تعدیل کند. همچنین گیاه سنبل‌الطیب برای مواردی نظیر درمان صرع، عفونت مجاری ادرار و رفع مشکل خواب می‌تواند سودمند باشد.
27آیا مزاج در تعیین رژیم لاغری تاثیر دارد؟
بله، در طب سنتی چهار نوع مزاج اساسی برای انسان تعریف می‌شود که عبارتند از مزاج‌های دم، صفرا، بلغم و سودا که این طبقه‌بندی علاوه بر صفات جسمی، می‌تواند خصوصیات روحی، عاطفی و ذهنی هر فرد را مشخص کند. از همین‌رو با کمک مزاج شناسی می‌توان برنامه تغذیه و رژیم لاغری هر فرد به خوبی مشخص نمود تا نتایج بهتری از آن برنامه غذایی بدست آورد.
28برای مزاج‌های سرد و خشک چه مواد غذایی توصیه می‌شود؟
بر اساس طب سنتی، افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند مصرف مواد غذایی نظیر انجیر، مویز، لوبیا، سیب، انار شیرین، زنجبیل و شلغم توصیه می‌شود. از طرف مصرف غذاهای خشک و مانده، حبوبات زیاد، آجیل، بادام زمینی، گوجه فرنگی توصیه نمی‌شود. همچنین افراد دارای مزاج سرد و خشک می‌بایست در طول روز حداقل 2 الی 3 لیتر آب بنوشند.
29طب سنتی چه غذایی را مناسب مزاج گرم و تر می‌داند؟
افراد دارای مزاج گرم و خشک نباید غذاهای سنگین با کالری بالا مانند گوشت قرمز، گوشت شتر، بوقلمون، برنج و جیگر در فصل بهار و تابستان مصرف کنند. همچنین خوردن مواد غذایی نظیر کره، خامه، شیرینی‌ها، غذاهای شور و پرادویه توصیه نمی‌شود. نوشیدن عرفه کاسنی، عرقه شاه‌تره، انار، لیمو، آب زرشک بسیار توصیه می‌شود.
30برای سلامت بدن اصلاح تغذیه چه اهمیتی از دیدگاه طب سنتی دارد؟
به طور کلی تغذیه و رژیم غذایی یکی از محورهای اصلی حفظ سلامتی در طب سنتی هست. در واقع با شناخت پنج طعم اصلی ترش، تلخ، شیرین، تند و شور می‌توان عملکردهای اندام‌های داخلی بدن را تحت کنترل داشت. برای مثال مواد غذایی ترشی معرف کبد، شوری معرف کلیه، تلخی معرف قلب و روده کوچک، تندی معرف شش و روده بزرگ و شیرینی معرف معده و طحال است. نکته مهم از نظر طب سنتی آن است که هر ماده غذایی می‌تواند برای یک فرد سالم مقید باشد تا زمانی‌که در مصرف ان زیاده‌روی نکند.
31آیا می‌توان فشار خون را با داروهای طب سنتی به سرعت پایین آورد؟
در طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی برای کاهش فشارخون توصیه شده است. از جمله گیاهان دارویی طب سنتی می‌توان به سیر، ریحان، کرفس، جعفری، آویشن، دارچین، زنجبیل و هل اشاره کرد. برای مثال گیاه جعفری دارای ترکیباتی نظیر ویتامین c و کارتینوئیدها است که به دلیل آنتی‌اکسیدانتی موجود در این گیاه سبب کاهش فشار خون و LDL خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر گیاهان دارویی به بلاگ این محتوا مراجعه فرمایید.
32با کمک طب سوزنی طب سنتی چه عوارض و بیماری‌هایی را می‌توان درمان کرد؟
طب سوزنی یکی از کلیدی‌ترین روش‌های درمانی طب سنتی است. با طب سوزنی می‌توان دردهایی نظیر درد دندان، سردرد، دردهای میگرن و تنشی، درد زایمان، درد کمر، درد گردن، حالت تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی، دردهای قاعدگی و مشکلاتی سیستم تنفسی مانند آلرژی و حساسیت را بخوبی درمان کرد.
33آیا دیابت نوع دوم را با طب سنتی می‌توان کنترل و درمان نمود؟
بیماری دیابت نوع دوم یکی از بیماری‌های شایع و مزمن است که با استفاده از داروهای پزشکی مدرن عوارض منفی نظیر افزایش وزن، پوکی استخوان و عوارض قلبی – عروقی رخ دهد. طب سنتی برای درمان دیابت نوع دوم گیاهان دارویی اثربخشی را توصیه می‌کند که سبب ایجاد حساسیت به انسولین و تقویت تولید آن در بدن شود.
34با مزاج شناسی پیش از بارداری یا حین بارداری چه کارهایی می‌توان کرد؟
به طور کلی با کمک شناخت مزاج هر فرد و تعریف دستورالعمل‌های مصرف مواد غذایی متناسب با مزاج، سلامت بدن را تقویت نمود. در دوران بارداری یکی از چالش‌های جدی افزایش فشار خون و ایجاد اختلالات روحی در مادر است که با گیاهان دارویی می‌توان این مورد را کنترل نمود. همچنین دیگر عوارضی نظیر افسردگی دوران بارداری، بیماری التهاب لگنی و پیوستگی عاطفی مادر با جنین را کنترل کرده و در جهت بهبود آن با راهکارهای طب سنتی پیش برد.
35برای درمان کیست تخمدان چه کار باید کرد؟
در پزشکی مدرن درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک شامل درمانی‌هایی برای تنظیم چرخه قاعدگی و تخمک‌گذاری، کاهش هیرسوتیسم و کاهش عوارض فلبی – عروقی خواهد بود. در طب سنتی طبق یک رژیم غذایی خاص و تغییر سبک زندگی در کنار داروهای سنتی با استفاده از گیاهان دارویی به درمان کیست تخمدان، ناباروری زنان و التهابات رحم اقدام کرد.
36راهکارهای درمانی پارکینسون با استفاده از طب سنتی چیست؟
بیماری پارکینسون یک اختلال در مغز و اعصاب است که بر روی توان حرکتی افراد اثر مستقیم می‌گذارد. پارکینسون جدا از ایجاد لرزش در بدن سبب سفتی یا کندی حرکت فرد نیز می‌شود. طب سنتی برای کنترل پارکینسون داروهای گیاهی مختلف و اثربخشی دارد که از ترکیب گیاهان دارویی مختلفی تشکیل شده است.
37طب سوزنی چه تاثیر بر وزن خواهد داشت؟
با کمک طب سوزنی می‌توان به کاهش وزن و لاغری اقدام کرد. درواقع تکنیک طب سوزنی طب سنتی سبب افزایش متابولیسم سلولی، کاهش اشتهاء، کاهش استرس و تاثیر مستقیم بر نواحی از مغز که مربوط به حس گرسنگی خواهد شد. به طور کلی با انجام لاغری و کاهش وزن با استفاده از طب سوزنی می‌توان دیابت را نیز کنترل کرد.
38طب سنتی برای درمان کم خوابی چه پیشنهاداتی دارد؟
طب سنتی برای درمان کم‌خوابی به عنوان یکی از مشکلات روحی و روانی دستورالعمل‌های مختلفی از قبیل مصرف داروهای گیاهی و تغییر سبک زندگی را دارد. از جمله گیاهان دارویی که می‌تواند سبب کاهش اضطراب و رفع کم خوابی شود می‌توان به چای بابونه، گل راعی، دمنوش سنبل‌الطیب، دمنوش گل ساعتی، دمنوش اسطخودوس و مصرف گیاه کاوا اشاره کرد.
39آیا عارضه عفونت ریه از ویروس کرونا را با طب سنتی می‌توان درمان کرد؟
بله، با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی چینی و ایرانی، با استفاده از گیاهان دارویی می‌توان التهابات حاصل از بیماری کرونا را بعد از دوره درمان و با کمک گیاهان دارویی درمان نمود. از جمله گیاهان دارویی برای درمان عفونت‌های ویروس کرونا می‌توان به ریشه بوزیدان که به جنسینگ هندی نیز معروف است اشاره کرد.
40چند درمان سنتی برای کنترل گرمازدگی در فصل تابستان را نام ببرید؟
در صورتی که در فردی علائم خفیف گرمازدگی را مشاهده کردید می‌توانید از راهکارهای درمانی طب سنتی نظیر استفاده از گیاهان و میوه‌هایی نظیر هندوانه و ماش اشاره کرد. همچنین مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت که درواقع شامل آب‌های دارای املاح می‌شود اشاره کرد.
41بر اساس طب سنتی ایرانی چه افرادی بیشتر در معرض گرمازدگی هستند؟
براساس مزاج شناسی طب سنتی ایرانی، افراد دارای مزاج گرم و خشک بیشتر دچار گرمازدگی می‌شوند. به همین دلیل این افراد باید از خوردن و آشامیدن مواد غذایی که حرارت بدن را بالا می‌برد یا سبب خشکی بدن می‌شود خودداری کنند. این افراد می‌بایست در فصل گرما ترجیحا غذاهای آب‌پز ساده بدون ادویه مصرف کنند.
42جهت کنترل بیماری ام اس در دوران بارداری یا شیردهی چه گیاهی پیشنهاد می‌شود؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، گیاهان دارویی نظیر زنجبیل، زردچوبه، گل راعی، سنبل‌الطیب و سیاه‌دانه سبب کنترل و درمان بیماری ام اس می‌شوند. این گیاهان دارویی به جهت دارا بودن آنتی‌اکسیدانت بالا خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای دارند.
43بی‌اشتهایی در کودکان و نوجوانان به چه دلیل بروز می‌کند؟
بر اساس طب سنتی ایرانی بی‌اشتهایی در اثر سوء مزاج در فرد رخ می‌دهد. درواقع اگر مزاج معده مرطوب یا تر شود در نهایت سبب کاهش اشتها می‌شود. به همین جهت در طب سنتی ایرانی با ایجاد تعادل مزاج در فرد، بی‌اشتهایی را درمان می‌کنند.
44آیا طب سوزنی به فردی که دچار سکته مغزی شده کمک می‌کند؟
بله، طب سوزنی از جمله روش‌های اثربخش طب سنتی است که با تحریک نواحی درد سبب بهبودی می‌شوند. فردی که در اثر سکته مغزی دچار آثار منفی و اختلالات حرکتی شده است با طب سوزنی و همچنین ورزش درمانی به مرور به شرایط عادی زندگی خود بازخواهد گشت.
45آیا طب سوزنی در همه کشورها موردتایید است؟
به طور کلی طب سوزنی در مجامع پزشکی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. برای مثال در کشور چین طب سوزنی به عنوان یکی از روش‌های درمانی اصلی محسوب می‌شود و حتما در دوره درمان بیمار استفاده می‌گردد. در سایر کشورها نیز موردتوجه بوده و در برخی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی همچنان در دست بررسی است.
46برای درمان کبد چرب می‌توان از طب سوزنی کمک گرفت؟
علل مختلفی از قبیل مصرف الکل، کاهش وزن ناگهانی، کیفی مواد غذایی، پرخوری و عوامل ژنتیک از جمله دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب است. برای درمان کبدچرب راهکارهای مختلفی مثل تغییر سبک زندگی، رژیم درمانی، گیاهان دارویی و از جمله طب سوزنی توسط متخصصین طب سنتی توصیه می‌گردد. اما بطور کلی برای درمان کبدچرب لازم است تکنیک‌های مختلف طب سنتی را در کنار هم انجام داد.
47فردی که دچار آرتروز و درد در مفاصل است می‌تواند از طب سوزنی کمک بگیرد؟
در طب سوزنی، زمانی که سوزن در نواحی اعصاب کاشته می‌شود سیگنال‌هایی از طریف نخاع به مغز منتثل شده و سبب آزادسازی اندورفین‌ها و اکفالین‌ها توسط سیستم عصبی می‌شود. این رهاسازی همچون مسکن عمل کرده و سبب تسکین و کنترل التهابات و دردها در مفاصل می‌گردد.
48چه گیاهان دارویی در درمان کرونا می‌توانند بسیار اثربخش باشند؟
جهت درمان کرونا ابتدا می‌بایست به آسیبی که بدن وارد شده پرداخت. برای برقراری تعادل در عملکرد سیستم ایمنی بدن گیاهان دارویی مثل اسطخودوس، زرشک، دارچین، سیسنبر، برگ بو، زنجبیل و ... مناسب هستند. جهت تسکین تب و مشکلات تنفسی ناشی از کرونا گیاهان دارویی نظیر مورد یا سرده، بالنگ، بسفایج، آویشن، گل گاوزبان، شیرین بیان و ... مفید هستند.
49 آیا با طب سوزنی می‌توان اختلال در قاعدگی زنان را کنترل و درمان کرد؟
اختلال قاعدگی در زنان یک پدیده رایج است که در اثر عدم تعادل در هورمون‌ها ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیست کیست تخمدان سبب پریود نامنظم می‌شود. طب سوزنی از جمله روش‌های درمانی است که سبب ایجاد تعادل در بدن با تحریک نقاط کلیدی و حساس بدن است و با استفاده از این تکنیک می‌توان استرس را کاهش داده و گردش خون را در نواحی لگن و رحم تقویت کرد.
50چه میزان طب سوزنی در بزرگ کردن سینه کاربرد دارد؟
کوچک بودن سینه براساس طب سنتی نشانه‌ای از عدم هارمونی و اختلال در اندام بدن است. با استفاده از طب سوزنی در نواحی سینه می‌توان گردش خون و لنف را در نواحی خاص تقویت کرده و همچنین بافت‌های سینه و خصوصیت الاستیک پوست و کشسانی لیگامنت‌ها را تقویت نمود. طب سوزنی برای بزرگ کردن سینه یک روش بی‌خطر محسوب می‌شود و با مشورت متخصص طب سوزنی و انجام آن طی جلسات متمادی می‌توان انتظار دستیابی به یک فرم مناسب سینه را داشت.
51چگونه می‌توان عفونت‌های ناشی از کلیه را با کمک طب سنتی درمان نمود؟
درمان اصلی و رایج برای عفونت کلیه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است. اما طب سنتی در کنار داروهای تجویز شده می‌تواند سبب تسریع در درمان و بهبودی عفونت‌های کلیه شد. از جمله راهکارهای پیشنهادی طب سنتی نوشیدن آب فراوان، پرهیز از خوردن الکل و قهوه، مصرف مواد حاوی پروبیوتیک، مصرف ویتامین C، مصرف گیاهان دارویی نظیر آب کرنبری، آب گیاه جعفری، آب سیب، انگور خرس و چای سبز اشاره نمود.
52چه گیاهانی برای درمان عفونت در بدن در طب سنتی پیشنهاد می‌شوند؟
استفاده از گیاهان دارویی یکی از روش‌های کلیدی طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌های عفونی پیشنهاد شده است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته گیاهان دارویی که بیشترین اثربخشی برای درمان عفونت در بدن را دارند عبارتند از: سیر، زنجبیل، اکیناسه، خوک طلایی، میخک، پونه کوهی، گیاه مر و عصاره آویشن.
53آیا طب سنتی برای درمان حس بویایی بعد از بیماری کرونا راهکاری دارد؟
اختلال و از بین رفتن حس بویایی از جمله عوارض شایع بعد از بهبودی از بیماری کرونا است. ویروس کرونا با آسیب زدن به مجاری تنفسی سبب این اختلال می‌شود که با کمک گیاهان دارویی نظیر عصاره گیاه کهندار، جوشانده جینسینک، موکساباسشن و همچنین روش طب سوزنی می‌توان به خوبی آن را درمان نمود.

سؤالات خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید. در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ می‌دهیم.


واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱