پرسش و پاسخ

1آیا طب سنتی می‌تواند به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند؟

طب سنتی تلاش می‌کند با توصیه‌های بسیار ساده از بروز بیماری‌ها جلوگیری کند. اکثر ما در اطراف خود افرادی را دیده‌ایم که با پایبندی به این توصیه‌ها در پیری کاملاً جوان به نظر می‌رسند. یک توصیه ساده این است که مصرف روزانه یک عدد سیب، انسان را از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی حفظ می‌کند. البته در طب سنتی برای درمان هم راهکارهایی وجود دارد. نوشیدن معجون‌های ترکیبی حاصل از گیاهان و دیگر مواد مغذی می‌تواند در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی، کلسترول بالا و حتی چاقی مؤثر باشد. همچنین درمان‌هایی مانند فصد، حجامت و ماساژ با تأثیر مثبت و مستقیم بر روی فشار خون برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و بهبود آن مناسب هستند.

2آیا با مطالعه کتاب‌های مختلف در زمینه طب سنتی می‌توان خوددرمانی کرد؟

در طب سنتی برای بدن انسان مزاج‌های مختلف تعریف شده است. درمان با توجه به نوع مزاج هر فرد متفاوت است. طوری که یک گیاه می‌تواند برای فردی مفید و برای دیگری مضر باشد. علاوه بر این، مقدار و زمان مصرف نیز برای هر فرد متفاوت است. برای مثال نعناع کوهی یک گیاه دارویی و ضدعفونی کننده قدرتمند است. اما استفاده روزمره از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به همین دلیل، طب سنتی با خوددرمانی مخالف است و برای بهبودی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

3برای درمان کبد چرب به کمک طب سنتی چه می‌توان کرد؟

امروزه بیماری کبد چرب بسیار رایج است. طبع کبد، گرم و تر است و افراط در خوردن خوراکی‌هایی با طبع سرد، برای کبد مضر است. سرد شدن طبع کبد باعث جمع شدن بافت چربی در آن می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از مصرف خوراکی‌هایی مانند چای سیاه، غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و پرحجم و سس مایونز اجتناب کرد. از طرف دیگر مصرف میوه، سبزیجات، برگ زردآلو، زنجبیل، توت، سیاه‌دانه و عناب توصیه می‌شود. برای پاکسازی کبد نیز می‌توان از عرقیات گیاهی مانند خار مریم و عرق نسترن استفاده کرد.

4برای درمان سرفه خشک با طب سنتی چه موادی توصیه می‌شود؟
درمان‌های طب سنتی برای درمان سرفه خشک در همه افراد تاثیر یکسانی ندارد اما به طور کلی مصرف مواردی نظیر عسل، زردچوبه، زنجبیل، ریشه گل ختمی و نعناع تند می‌توانند در تسکین سرفه‌های خشک موثر باشند.
5طب سنتی می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود؟
در طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌شوند که امروزه متخصصان پزشکی مدرن نیز بر این باورند که به عنوان درمان مکمل باید به طب سنتی توجه نمود. برای داشتن سیستم ایمنی قوی هر فرد نیازمند دریافت انواع ویتامین‌ها، تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش است.
6طب سنتی چه پیشنهاداتی برای کنترل دیابت و درمان آن دارد؟
روش‌های درمانی طب سنتی تنها به گیاه درمانی خلاصه نمی‌شود و برای کنترل و درمان دیابت راهکارهای مختلف در بهبود سبک زندگی و تغذیه سالم پیشنهاد می‌کند. اما به طور کلی گیاهان دارویی نظیر آلوورا، دارچین، شنبلیله و خارمریم می‌توانند در کنترل دیابت نوع دوم مفید باشند.
7فشار خون بالا را چگونه با گیاهان دارویی کاهش دهیم؟
طی مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، برای کنترل فشار خون گیاهان نظیر سیر، کرفس، جو دوسر، گیاه بارهنگ یا اسفرزه، چای ترش، انار مفید باشند. برای مثال آب انار می‌تواند فعالیت آنزیم ACE را تا 36 درصد کاهش داده و سبب کاهش فشار سیستولیک خون شود.
8آیا طب سنتی به کمک بیماران کرونایی می‌آید؟
بر اساس مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته، کرونا ویروس برای ورود به سلول هدف به گیرنده‎های پروتئینی خاصی بنام ACE2 نیاز دارد که گیاهان شناخته شده‌ای نظیر گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر می‌توانند نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده ACE2 داشته باشند. در واقع با مصرف گیاهان ذکر شده می‌توان در برابر کرونا ایمن‌تر بود.
9برای تقویت میل جنسی چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
گیاهان دارویی مختلفی در طب‌های سنتی کشورهای مختلف برای تقویت میل جنسی پیشنهاد می‌شود که در طب سنتی ایرانی گیاهانی نظیر خارخسک، رز محمدی، زعفران، زنجبیل، اسپند و .... می‌توانند سبب بهبود اختلال نعوذ، تغویت میل جنسی و رضایت‌مندی از رابطه جنسی شود.
10مصرف چای سبز در کاهش وزن آیا تاثیر دارد؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتیريال چای سبز تاثیر چشمگیری در کاهش وزن و شاخص BMI بدن دارد.
11آیا می‌توان ناباروری و نازایی را با طب سنتی درمان نمود؟
در کلینیک طب سنتی همواره سعی شده که با بررسی مزاج و طبع هر فرد دستورالعمل مناسبی برای باروری ارائه شود. در این دستورالعمل‌ها با ارائه راهکارهای اصلاحی در تغذیه زن و مرد و همچنین بهبود سبک زندگی احتمال باروری به صورت قابل توجهی بالا خواهد رفت.

سؤالات خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید. در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ می‌دهیم.


واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱