پرسش و پاسخ

1آیا طب سنتی می‌تواند به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند؟

طب سنتی تلاش می‌کند با توصیه‌های بسیار ساده از بروز بیماری‌ها جلوگیری کند. اکثر ما در اطراف خود افرادی را دیده‌ایم که با پایبندی به این توصیه‌ها در پیری کاملاً جوان به نظر می‌رسند. یک توصیه ساده این است که مصرف روزانه یک عدد سیب، انسان را از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی حفظ می‌کند. البته در طب سنتی برای درمان هم راهکارهایی وجود دارد. نوشیدن معجون‌های ترکیبی حاصل از گیاهان و دیگر مواد مغذی می‌تواند در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی، کلسترول بالا و حتی چاقی مؤثر باشد. همچنین درمان‌هایی مانند فصد، حجامت و ماساژ با تأثیر مثبت و مستقیم بر روی فشار خون برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و بهبود آن مناسب هستند.

2آیا با مطالعه کتاب‌های مختلف در زمینه طب سنتی می‌توان خوددرمانی کرد؟

در طب سنتی برای بدن انسان مزاج‌های مختلف تعریف شده است. درمان با توجه به نوع مزاج هر فرد متفاوت است. طوری که یک گیاه می‌تواند برای فردی مفید و برای دیگری مضر باشد. علاوه بر این، مقدار و زمان مصرف نیز برای هر فرد متفاوت است. برای مثال نعناع کوهی یک گیاه دارویی و ضدعفونی کننده قدرتمند است. اما استفاده روزمره از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به همین دلیل، طب سنتی با خوددرمانی مخالف است و برای بهبودی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

3برای درمان کبد چرب به کمک طب سنتی چه می‌توان کرد؟

امروزه بیماری کبد چرب بسیار رایج است. طبع کبد، گرم و تر است و افراط در خوردن خوراکی‌هایی با طبع سرد، برای کبد مضر است. سرد شدن طبع کبد باعث جمع شدن بافت چربی در آن می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از مصرف خوراکی‌هایی مانند چای سیاه، غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و پرحجم و سس مایونز اجتناب کرد. از طرف دیگر مصرف میوه، سبزیجات، برگ زردآلو، زنجبیل، توت، سیاه‌دانه و عناب توصیه می‌شود. برای پاکسازی کبد نیز می‌توان از عرقیات گیاهی مانند خار مریم و عرق نسترن استفاده کرد.

4برای درمان سرفه خشک با طب سنتی چه موادی توصیه می‌شود؟
درمان‌های طب سنتی برای درمان سرفه خشک در همه افراد تاثیر یکسانی ندارد اما به طور کلی مصرف مواردی نظیر عسل، زردچوبه، زنجبیل، ریشه گل ختمی و نعناع تند می‌توانند در تسکین سرفه‌های خشک موثر باشند.
5طب سنتی می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود؟
در طب سنتی گیاهان دارویی متنوعی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌شوند که امروزه متخصصان پزشکی مدرن نیز بر این باورند که به عنوان درمان مکمل باید به طب سنتی توجه نمود. برای داشتن سیستم ایمنی قوی هر فرد نیازمند دریافت انواع ویتامین‌ها، تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش است.
6طب سنتی چه پیشنهاداتی برای کنترل دیابت و درمان آن دارد؟
روش‌های درمانی طب سنتی تنها به گیاه درمانی خلاصه نمی‌شود و برای کنترل و درمان دیابت راهکارهای مختلف در بهبود سبک زندگی و تغذیه سالم پیشنهاد می‌کند. اما به طور کلی گیاهان دارویی نظیر آلوورا، دارچین، شنبلیله و خارمریم می‌توانند در کنترل دیابت نوع دوم مفید باشند.
7فشار خون بالا را چگونه با گیاهان دارویی کاهش دهیم؟
طی مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتی، برای کنترل فشار خون گیاهان نظیر سیر، کرفس، جو دوسر، گیاه بارهنگ یا اسفرزه، چای ترش، انار مفید باشند. برای مثال آب انار می‌تواند فعالیت آنزیم ACE را تا 36 درصد کاهش داده و سبب کاهش فشار سیستولیک خون شود.
8آیا طب سنتی به کمک بیماران کرونایی می‌آید؟
بر اساس مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته، کرونا ویروس برای ورود به سلول هدف به گیرنده‎های پروتئینی خاصی بنام ACE2 نیاز دارد که گیاهان شناخته شده‌ای نظیر گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر می‌توانند نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده ACE2 داشته باشند. در واقع با مصرف گیاهان ذکر شده می‌توان در برابر کرونا ایمن‌تر بود.
9برای تقویت میل جنسی چه گیاهان دارویی توصیه می‌شود؟
گیاهان دارویی مختلفی در طب‌های سنتی کشورهای مختلف برای تقویت میل جنسی پیشنهاد می‌شود که در طب سنتی ایرانی گیاهانی نظیر خارخسک، رز محمدی، زعفران، زنجبیل، اسپند و .... می‌توانند سبب بهبود اختلال نعوذ، تغویت میل جنسی و رضایت‌مندی از رابطه جنسی شود.
10مصرف چای سبز در کاهش وزن آیا تاثیر دارد؟
با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققین طب سنتیريال چای سبز تاثیر چشمگیری در کاهش وزن و شاخص BMI بدن دارد.
11آیا می‌توان ناباروری و نازایی را با طب سنتی درمان نمود؟
در کلینیک طب سنتی همواره سعی شده که با بررسی مزاج و طبع هر فرد دستورالعمل مناسبی برای باروری ارائه شود. در این دستورالعمل‌ها با ارائه راهکارهای اصلاحی در تغذیه زن و مرد و همچنین بهبود سبک زندگی احتمال باروری به صورت قابل توجهی بالا خواهد رفت.
12برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان آیا طب سنتی کارایی دارد؟
از جمله روش‌های درمانی موردتوجه برای بیماری‌های اعصاب و روان نظیر اضطراب، افسردگی، اختلال خواب استفاده از داروهای گیاهی طب سنتی و همچنین توصیه‌های سبک زندگی طب سنتی است. استفاده از طب سنتی به عنوان درمان قطعی بیماری‌های اعصاب و روان نبوده و به عنوان یک طب مکمل می‌تواند بسیار موثر باشد.
13با طب سنتی می‌توان رژیم لاغری مناسبی داشت؟
رژیم لاغری در انواع طب‌های سنتی موجود در سراسر دنیا شامل توصیه‌های متفاوتی می‌شود که عمدتا شامل رعایت رژیم غذایی خاص، استفاده از تکنیک‌های طب سوزنی و مصرف گیاهان دارویی می‌شود. در طب سنتی ایرانی این توصیه‌های رژیم لاغری مبتی بر رعایت رژیم غذایی و گیاهان دارویی است که با توجه به مزاج هر فرد می‌تواند متفاوت تجویز گردد.
14در تهیه سوپ سرماخوردگی چه موادی موردنظر طب سنتی است؟
در طبخ سوپ سرماخوردگی از نظر طب سنتی مواد غذایی نظیر مرغ، کلم بروکلی، سیر و پیاز، سیب زمینی شیرین یا هویج، زنجبیل، زردچوبه، گون و گل داوودی توصیه می‌گردد. هر کدام از این مواد غذایی پیشنهادی می‌توانند در مواردی نظیر تخلیه مجاری تنفسی، کم کردن تب و سردرد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مفید و موثر باشند.
15طب سنتی آیا نقش موثری در درمان آلزایمر دارد؟
بله، با استفاده از گیاهان دارویی و داروهایی سنتی طب سنتی می‌توان بیماری‌های خاصی از جمله آلزایمر را کنترل و درمان نمود. درواقع با استفاده از گیاهان دارویی یا خوراکی‌های حیوانی (نظیر ماهی، خاویار، شیر گاو و بز) می‌توان به تقویت حافظه و پیشگیری از زوال عقل کمک نمود. درواقع استفاده از اسید چرب غیر اشباع امگا 3 نقش کلیدی و مهمی در جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر دارد.
16آیا طب سنتی برای کسانی که می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند توصیه‌ای دارد؟
امروزه مصرف غذاهای پرکالری و سنگین جهت افزایش وزن شدیدا مضر شناخته می‌شود، چراکه می‌تواند منجر به بیماری‌های خطرناکی برای فرد گردد. در طب سنتی گیاهان دارویی رایجی نظیر زنجبیل، خار مریم، شنبلیله، کوشاد، پوست خشک نارنگی، مریم گلی و بابونه جهت افزایش اشتهاء و همچنین بهبود جذب مواد غذایی توسط بدن موثر بوده و توصیه می‌گردد که این گیاهان دارویی در رژیم غذایی فرد گنجانده شود.
17ماساژ درمانی برای بهبود و درمان چه عوارض مفید است؟
ماساژ یکی از روش‌های درمانی مهم و کلیدی طب سنتی است که فرد متخصص با انجام ماساژ با فشار و حرکات خاص بر روی بافت‌های نرم بدن اعم از عضلات، بافت همبند، تاندون‌ها و رباط‌ها می‌تواند عارضه‌ها و دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای و همچنین بهبود اعصاب و روان را بهبود بخشد.
18برای تقویت رویش مو طب سنتی چه گیاهان دارویی را توصیه می‌کند؟
طب سنتی برای درمان و تقویت رویش مو داروهای گیاهی مختلفی در مدل‌هایی نظیر روغن گیاهی، پماد گیاهی، کرم گیاهی و ژل‌های گیاهی تجویز می‌کند. در هریک از این داروهای گیاهی، گیاهان مختلفی نظیر گل ختمی، سنبل‌الطیب، جینسینگ، دکمه کتی، آلوئه ورا، اکلیپتا، هندوانه ابوجهل و ... به کار می‌رود که هر یک دارای خاصیت‌های فراوان برای تقویت رویش مو هستند.
19طب سنتی برای درمان کبد چرب چه توصیه‌هایی دارد؟
طب سنتی برای درمان کبد چرب دو راهکار کلیدی را توصیه می‌کند که شامل تغییر سبک زندگی و تغذیه و دیگری مصرف یک سری مواد غذایی و گیاهان دارویی است. در خصوص سبک زندگی مواردی نظیر جویدن کافی غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، اصلاح زمان خواب، پرهیز از خوردن غذا حین خشم و استرس، پرهیز از تحمل تشنگی طولانی مدت و ... است. از جمله مواد غذایی مفید برای درمان کبد چرب می‌توان به مصرف هوموس نخود، کرفس، فندق، انجیر؛ اسفناج، زردچوبه، انار، گل سرخ، دارچین، زیره و زنجبیل اشاره کرد.
20برای داشتن یک دوره بارداری سالم از نظر طب سنتی چه مواردی را باید رعایت کرد؟
در دوران بارداری یک سری موارد نظیر تغذیه مناسب مادر، اجتناب از خوردن یک سری مواد غذایی و پرخوری، اعلام محدودیت در مقاربت در دوران بارداری، انجام درست و منظم استحمام مادر در دوران بارداری، دوری از هرگونی هیجانات روحی، انجام فعالیت‌های فیزیکی و حرکات بدنی به طور منظم در دوران بارداری و دوری کردن از یک سری روش‌های درمانی طب سنتی تظیر فصد، حجامت یا مصرف مسهلات توصیه می‌گردد. به طور کلی در دوران بارداری توجه ویژه به تغذیه مناسب و سلامت روحی مادر در سلامت جنین نقش مستقیمی دارد.

سؤالات خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید. در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ می‌دهیم.


واتس اپ

فرم تماس

(+۹۸) ۹۱۲۹۲۲۶۱۷۱